Zabava

Optužbe da SPONZORIŠU TERORIZAM pomogle im u PROCVATU: Bogato kraljevstvo sve preokrenulo u svoju KORIST

Najbogatije polustrvo na planeti protekle godine najviše se bavilo time kako da prebrodi neželjene posljedice diplomatskog jaza. Okidač se dogodio u junu, sporom Katara sa najbližim susjedima – Saudijskom Arabijom, Egiptom, Bahreinom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima o ulozi Zaliva u regionu.

Optužbe da SPONZORIŠU TERORIZAM pomogle im u PROCVATU: Bogato kraljevstvo sve preokrenulo u svoju KORIST
FOTO: PIXABAY/RAS SRBIJA

Zbog optužbe da sponzoriše terorizam uvedena je potpuna vazdušna i kopnena blokada.

Prinudna izolacija dovela je Katar do političkog i kulturnog preporoda, piše “Gardijan”.

Ni kamile nisu bile pošteđene

Preko noći, avioni i teretni brodovi koji su krenuli ka Kataru bili su preusmjereni, sve diplomatske veze su srušene i zatvorena granica sa Saudijskom Arabijom.

Čak i kamile nisu pošteđene politike 12.000 katarskih životinja su nasilno vraćene. Kao razlog za blokadu navedno je da Katar “finansira terorizam”, mada je politički gledano, djelovalo kao pokušaj ponižavanja posle kog bi Katar pao na kolena. Sami protiv svih

Uslijedio je otpor “sami protiv svijeta”. Oko mladog emira šejka Tamima razvio se kult ličnosti.

Izolacija, čini se da je bila katalizator vizije samodrživosti Katara. Ironija najbogatije države po glavi stanovnika bila je to što je od otkrića i eksploatisanja svoje ogromne rezerve prirodnog gasa, postojala mala domaća potreba za njim. Cilj je bio da se stvori raznovrsna ekonomija znanja koja će potrajati duže od rezervi gasa, piše Blic.

“Novac rješava samo dio problema”

Hind, mlađa sestra emira, objasnila je da novac – i podsticajni kapitalni projekati kao što je Svjetsko prvenstvo 2022 – rješava samo neke od tih nedostataka.

– Nije tajna da smo bili bogato društvo i da možda niko od nas ni ne mora da radi. Ali znati da možete da učinite zemlju naprednijom i poštovanijom, nešto je na šta smo svi ponosni. Ako ništa drugo, blokada nam je pomogla u tome, vidimo šansu za samoodrživost – rekla je Hind u jednom od rijetkih intervjua za “Gardijan”.

Moderne tendencije došle su još od njihovih roditelja: otac je razvio partnerstvo sa Iranom koji bi mogao da iskoristi polja prirodnog gasa, a majka Moza osnovala je fondaciju Katar vrijednu više milijardi dolara kako bi transformisala obrazovanje, posebno za žene.

Razmetanje bogatstvom

Moderne građevine očigledan su dokaz, a sa njima niču i univerziteti, najnovija spektaktularna biblioteka, Muzej islamske umjetnosti… El Tani, vladajuća porodica, napunila je naslove novina kupujući nekretnine u Empajer Stejtu, Harodsu i Šardu i neke od najpoznatijih umetničkih djela.

Iz izolacije ponikla sloboda

Takođe su shvatili da onaj ko kontroliše medije, drži svu moć, pa je tako osnovana medijska kuća “Al Džazira”, kritički nastrojena prema drugim arapskim državama, što je izazvalo njihov bijes.

Dok je u Saudijskoj Arabiji, Bahreinu i UAE protivzakonito da građani preispituju ili kritikuju blokadu, Katar istovremeno smanjuje vizna ograničenja i gradi sliku sebe kao zemlji slobode govora. Saudijci su konačno dozvolili ženama da voze, a Hind ističe da kod njih žene imaju diplome na svim programima na fakuletu, uključujući i inženjerske.

“Dobrodošla” blokada

– Neću vas slagati da je blokada u redu. Imamo studente koji su strašno pogođeni time i čitave porodice su razdvojene. Tužna je to situacija. Ali, samoodrživost kojoj smo oduvijek težili je u procvatu. Samo što sada trčimo za njom – kaže Hind.

(Guardian, Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu