Politika

Optužbe za IZDAJU i pukotina u Klubu SDP: Politička bura u Federaciji nakon izbora Vukoje za sudiju Ustavnog suda BiH

Nakon noćašnjeg izbora Marina Vukoje za sudiju Ustavnog suda BiH, u Federaciji verbalni sukob Trojke i opozicije, priča o izdajnicima države, ali i pukotine u Klubu poslanika SDP u Parlamentu FBiH.

Predstavnički dom parlamenta FBiH
FOTO: AMER KAJMOVIĆ/FENA

Damir Mašić, predsjednik Kluba SDP u Predstavnikom domu Parlamenta jedini je član te stranke, ali i koalicije Trojka (SDP, NS i NiP), koji je na glasanju bio protiv izbora Marina Vukoje.

Damir Mašić
FOTO: FTV/YOUTUBE/SCREENSHOT

Vukoja je izabran sa 51 glasom za i 39 protiv za sudiju Ustavnog suda BiH kao Hrvat.

Vukoji se mjesecima spočitava da je blizak HDZ BiH, a bio je njihov kandidat za Dom naroda BiH na listi 2019. godine zajedno sa stranačkim predsjednikom Draganom Čovićem i aktuelnom predsjedavajućom Savjeta ministara, Borjanom Krišto. Osim toga, Vukoji zamjeraju i to da nema iskustvo rada u pravosuđu, podsjeća Faktor.

Još prije glasanja za Vukoju, iz SDA su upozorili vladajuće poslanike da će na sjednici da biraju – da li brane interse države ili HDZ.

FOTO: HAYAT MEDIA BIH/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: HAYAT MEDIA BIH/YOUTUBE/SCREENSHOT

I poslanici SBiH Admir Čavalić, Safet Omerović, Edina Gabela i Haris Silajdžić su glasali protiv.

-Ovim je Klub SBiH ostao principijelan svemu što je javno zagovarao u posljednjih dvije godine. Kada smo bili dio većine, bili smo protiv liste sa jednim kandidatom, te smo takođe u opoziciji potvrdili navedeno. Mandati budu i prođu. Politika je varljiva. Država Bosna i Hercegovina treba da ostaje i naša je dužnost da je našim radom u parlamentu branimo i jačamo. Na kraju, iako nismo uspjeli zaustaviti neustavni proces izbora sudije, bitno je navesti da smo bili na pravoj strani historije – saopšteno je iz SBiH.

Iz Platforme za progres, čiji je predsjednik Mirsad Hadžikadić, ističu da je slučaj Marina Vukoje samo rezultat jednog načina rada koji je započela prethodna vlast, a nastavila aktuelna vlast.

-Nama ne preostaje ništa drugo nego živjeti sa ovom odlukom narednih 19 godina, gledajući stvaranje novih podjela i nastavak urušavanja pravosudnog sistema u državi – saopštili su.

Nikšić sve demantuje

Međutim, predsjednik SDP BiH i federalni premijer Nermin Nikšić demantuje da su izdali državu.

Naravno, u imenovanju nedostajućeg sudije Ustavnog suda nema ništa sporno, ali je bilo potrebno imati priču oko koje će se nastaviti graditi narativ izdajnika i izdaje države. Pri tome ukoliko je bilo moguće na ovako važnom pitanju srušiti parlamentarnu većinu vršeći raznorazne ideološke, pritiske na savjest i u završnoj fazi čak i lične pritiske na poslanike super za opoziciju – prokomentarisao je Nikšić na Fejsbuku.

Vjeruje da poslanicima koji su glasali za popunu Ustavnog suda nije bilo lako jer se, dan poslije, u pojedinim medijima pojavljuju njihove fotografije i imena sa epitetima izdajnika.

-Glupo je objašnjavati ostrašćenim pojedincima iz opozicije da nije dobro bilo kome crtati metu na čelu. Puno bi bolje bilo da se bave konstruktivnom kritikom. Politizacija, populizam bez presedana, laži o izdaji osim nekoliko lajkova neće donijeti ništa dobrog niti njima pojedinačno, a pogotovo našim građanima. Nama ostaje obaveza da još više radimo na provođenju programa Vlade Federacije – poručuje Nikšić.

Sud bez Srba

Podsjećamo, izbor Vukoje je samo djelimično popunjavanje Ustavnog suda BiH jer u njemu i dalje nema dvoje sudija iz Republike Srpske. Vlast, odnosno Narodna skupština RS, ne namjerava da ih imenuje nakon što je Ustavni sud BiH prošle godine izmijenio član 39. svojih Pravila te, bez odgađanja, omogućio održavanje plenarne sjednice bez prisustva ijednog sudije iz RS.

Pročitajte još

Ustavni sud BiH na predstojećoj plenarnoj sjednici, koja je zakazana za 30. i 31. maj, razmatraće tačku pod nazivom “Dopuna Pravila Ustavnog suda BiH”, ali nije jasno o čemu se tačno radi. Spekuliše se da će ovaj sud izmijeniti Pravila koja se odnose na Veliko vijeće i donošenje odluka, s obzirom na to da je to tijelo blokirano.

FOTO:  USTAVNI SUD BIH
FOTO: USTAVNI SUD BIH

Važeća Pravila Ustavnog suda BiH kažu da Veliko vijeće čine sudije koje su izabrali nadležni zakonodavni organi entiteta. Istim pravilima definisano je da se odluke Ustavnog suda BiH u Velikom vijeću donose većinom glasova od ukupno devet sudija Ustavnog suda BiH.

Dakle, trenutno, Veliko vijeće Ustavnog suda BiH je blokirano, kao i donošenje odluka, zbog čega Ustavni sud BiH pokušava da riješi ovo pitanje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu