Debevec i Osmica hapšeni su sredinom decembra 2023. godine. U pritvoru su proveli tri mjeseca, a onda su pušteni da se brane sa slobode, uz mjere zabrane, koje su ukinute u maju 2024. godine.
Odmah nakon njihovog hapšenja, glavni tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine Milanko Kajganić održao je konferenciju za novinare, gdje je rekao kako su Debevec i Mehmedagić uhapšeni zbog sumnje da su počinili krivično djelo zloupotreba službenog položaja, na način što su nezakonito prisluškivali sudije Suda BiH i zaposlene radnike Tužilaštva BiH.

Na naš upit o tome da li se bliži optužnica suspendovanom predsjedniku Suda BiH, Ranku Debevecu, budući da je od afere „Prisluškivanje“ prošlo više od godinu dana, iz Tužilaštva BiH poručuju da tužilačka odluka još nije donijeta.
-Predmet je u radu, kada bude donesena tužilačka odluka, javnost će biti informisana – navodi se u odgovoru Tužilaštva BiH, koji je Srpskainfo dobila prije nekoliko dana.
Kako su ranije pisali federalni mediji, Tužilaštvo je tokom istrage saslušalo više od 50 svjedoka koji su povezani s Debevecom i Osmicom. Radi se mahom o zaposlenima u Sudu BiH i OBA, koji su do u detalje opisali šta su i kako radili, navodno, prema uputama Debeveca.
Tako je postupajući tužilac u ovom predmetu, na jednom od ročišta za produženje pritvora, između ostalog, istakla da je uništeno 60 akata za prisluškivanje i to u kući jedne radnice Suda BiH, a po nalogu Debeveca.
Proširena istraga
U međuvremenu, Tužilaštvo BiH proširilo je istragu protiv Debeveca zbog sumnje na krivična djela primanje dara za trgovinu uticajem, lažno predstavljanje i kršenje Zakona o ravnopravnosti polova.
U okviru proširene istrage, pripadnici SIPA ušli su 9. avgusta 2024. godine u Sud BiH, kako bi pregledali servere, zbog sumnje u zloupotrebe prilikom dodjele predmeta u rad sudijama.
– U okviru proširene istrage koju Tužilaštvo BiH vodi protiv suspendovanog predsjednika Suda BiH, Ranka Debeveca, pripadnici SIPA vrše pretresanje servera CMS Suda BiH, zbog postojanja osnova sumnje u zloupotrebe prilikom dodjele predmeta u rad sudijama – saopšteno je tada iz Tužilaštva BiH.
Osuđena advokatica Vasvija Vidović
Nedugo nakon hapšenja Debeveca i Mehmedagića, uhapšena je i advokatica Vasvija Vidović, zbog sprečavanja dokazivanja, odnosno skrivanje telefona suspendovanog predsjednika Suda Ranka Debeveca.
Tužilaštvo je protiv nje 18. aprila 2024 godine podiglo optužnicu u kojoj se navodilo da je Vidovićeva 18. decembra 2023. godine, kada je pozvana u prostorije Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Istočnom Sarajevu, kako bi zastupala tada uhapšenog Debeveca, sakrila njegov telefon u torbu, iako je, kako se navodilo, znala da telefoni osumnjičenih trebaju biti privremeno oduzeti po naredbi Suda.
Sud Bosne i Hercegovine u februaru ove godine donio prvostepenu presudu prema kojoj je advokaticu Vasviju Vidović osudio na godinu dana zatvora, što je kazna koja prema zakonu može biti otkupljena.
Osmici počelo suđenje, ali zbog diplome
U međuvremenu Sud BiH u januaru ove godine, potvrdio je optužnicu protiv Osmana Mehmedagića Osmice, ali ovaj put, zbog diplome.
On se tereti da je u periodu od novembra 2019. godine do razrješenja sa funkcije generalnog direktora OBA, ovu funkciju obavljao, iako nije posjedovao visoku stručnu spremu koja je zakonom propisana kao uslov za obavljanje ove funkcije.

– Osumnjičeni je, kako bi sebi omogućio ostanak na ovoj funkciji, između ostalog, nadležnom tijelu za nadzor nad radom OBA BiH Parlamentarne skupštine BiH prezentovao diplomu Američkog univerziteta u BiH za zvanje bačelora međunarodnog prava, iako je znao da na ovom fakultetu nije nikada studirao niti je na ovom fakultetu stekao bilo kakvo zvanje, a do koje je diplome došao na nepoznat način. Na navedeni način osumnjičeni je naštetio ugledu Bosne i Hercegovine, te je ostvario i novčanu korist na koju nije imao pravo u ukupnom iznosu od 293.046,58 KM, za koji iznos je oštetio budžet Bosne i Hercegovine, te je u optužnici predloženo oduzimanje nezakonite imovinske koristi. Osumnjičeni se tereti za krivično djelo zloupotreba položaja – pisalo je u saopštenju Tužilaštva BiH nakon podizanja optužnice.
Suđenje u ovom predmetu počelo je u februaru ove godine, a Mehmedagić se izjasnio da nije kriv za krivično djelo koje mu se stavlja na teret.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu