Sudbine

Osam decenija od herojskog čina: Film „Aprilski let“ konačno stresao prah zaborava

Premijernim prikazivanjem filma „Aprilski let“ Gradiška, Nova Topola i Lijevče polje vratili su iz zaborava pilote kraljevskog vazduhoplovstva, koji su prije osam decenija izveli veliki podvig i bombardovali njemačke vojne ciljeve.

Osam decenija od herojskog čina: Film „Aprilski let“ konačno stresao prah zaborava
FOTO: JAN VAN DEN HEUVEL

Povod je bio razaranje Beograda u zoru 6. aprila 1941. godine. Osveta za glavni grad i za Srbiju bila je velika, hrabra i odlučna.

Film i ova svečanost su važan gest o velikom djelu, kazao je Bojan Vujinović, producent dokumentarno-igranog filma snimljenog u Gradiški.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Istoričar Aleksandar Ognjević iz Beograda u ratnom Dnevniku Kraljevskog vazduhoplovstva posvetio je poglavlje događajima u Lijevče polju.

U Domu kulture „Srbija“ u Novoj Topoli, gdje je film premijerno prikazan 7. aprila, Ognjević je iznio mnoge činjenice o tim događajima i hrabrim pilotima.

– Oni su bili školovani, dobro uvježbani, svjesni šta je tada predstavljala njemačka vojna sila. To ih nije pokolebalo, niti spriječilo da izvrše svoj zadatak prema otadžbini, prema sebi samima, prema svojim porodicama, pri tom žrtvujući živote – kazao je Ognjević, koji je fotografije i druge dokumente o tim događajima prikupio u arhivama mnogih zemalja.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Piloti stacionirani u Novoj Topoli i Aleksandrovcu, borci za svoj narod i svijetle slobodarske ciljeve, nisu zaslužili da pobjednici, nakon Drugog svjetskog rata, njihovu žrtvu potisnu na marginu istorije, u apsolutni zaborav. Film je ispravljanje te nepravde, smatra Ognjević.

Istina se krila

Gradska uprava, grad Gradiška i lokalne institucije imale su presudnu ulogu na snimanju filma „Aprilski let“.

Zoran Adžić, gradonačelnik Gradiške, rekao je na premijeri u Novoj Topoli da su autori, članovi filmske ekipe, poslije 80 godina skinuli prašinu sa herojskog, istorijskog podviga pripadnika Vazduhoplovstva Kraljevine Jugoslavije.

– Ovdje, kod nas, u Novoj Topoli i Aleksandrovcu, nisu nas učili o tome. Napokon smo na scenu istorije vratili herojski podvig. Grad Gradiška je opredijeljen da istorijske događaje i ličnosti vrati na scenu, da ispravi veliku nepravdu i svjedoči mladima o tome – naglasio je Adžić.

Milorad Dodik, predsjedavajući Predsjedništva BiH, uputio je snažne poruku nakon premijere filma „Aprilski let“. Kada sam shvatio o čemu se radi, kazao je on, nisam mogao vjerovati, niti odoljeti da ne dođem u Novu Topolu i ne saslušam istorijske činjenice.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

– Nevjerovatno je da su ti događaji toliko mogli da budu ostavljeni po strani, skriveni od naroda i usmjereni u pravcu totalnog zaborava. To je neshvatljivo, ali eto, dešava se. Naša istorija je puna junaka i ovakvih djela, puna onih koji su svoj patriotizam dokazivali do momenta vlastite žrtve – naglasio je Dodik.

Pomoć Vlade

Bitnu ulogu u filmskoj produkciji u Gradiški ima Ministarstvo prosvjete i kulture RS.

Tanja Đaković, pomoćnik ministra, kazala je da „film postaje savršena platforma za očuvanje od zaborava istorijske borbe i pobjede našeg naroda u Drugom svjetskom ratu“.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

– Herojski čin pilota koji su, nakon njemačkog bombardovanja Beograda, poletjeli odavde u vječnost i istoriju, služi za naš ponos, ali nas obavezuje da tu istinu ne smijemo zaboraviti. Ovaj i ovakvi filmovi treba da budu dio našeg istorijskog nasljeđa – kazala je Tanja Đaković, rekavši da Gradiška čini mnogo na očuvanju uloge važnih događaja i ličnosti.

Saradnja Srpske i Srbije tokom snimanja filma pokazala se u najboljem svjetlu. Tome je doprinijelo i Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju RS.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

– Evidentno je da to zajedništvo ima čvrste temelje, da je istorija zajednička i da na tom planu moramo djelovati – kazao je u Novoj Topoli ministar Zlatan Klokić.

On je istakao da ovaj, kao i drugi filmovi koje oni pomažu, doprinose istoriji srpskog naroda u cjelini.

Podvig

Podsjećamo, na dva aerodroma u Lijevče polju bilo je stacionirano više od 40 aviona koji su tokom više od 200 letova napali njemačke položaje u Austriji i Mađarskoj, sa kojih je bombardovan Beograd. U tim borbama poginula su 24 pilota, navigatora i strijelca, a više ih je ranjeno.

Sveto Savićević, oficir Vojske RS u penziji i brat pilota Ivana Salevića, rekao je da se uvijek njime ponosio.

– Posjedujemo fotografije i dokumente o Ivanu i njegovom ratnom putu. Ponosan sam na sve što je on uradio. On je uticao da se i ja, mada porijeklom iz Ivanjice, opredijelim za vojni poziv i ostanem da živim u Banjaluci. Moj sin Saša je takođe pilot, koji je na ruskim avionima dospio u kosmos. Sve je vrlo pozitivno, izuzetno mi je drago što su te priče filmski reprezentovane – kazao je Savićević.

Filmska ekipa

Na realizaciji filma angažovana je brojna ekipa koju čine autor Milan Pilipović, snimatelj Zoran Pilipović, montažer Bojan Starčević, narator Zlatan Vidović, asistent snimatelja Goran Puzić, svjetlo majstori Dejan Filipović i Duško Krković, asistenti svjetlo majstora Draško Babić, Vladan Objedović i Nikola Bogunović, snimatelj zvuka Danijel Špadić, scenograf Nenad Balaban, šminker Saška Japundža, tehnička ekipa Pero Todorović i Milan Vujić, producent Bojan Vujinović, te istoričar Bojan Vujčić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu