Društvo

OSTANITE KOD KUĆE Pridržavanjem preporuka spasićemo sebe i svoje najmilije

Srpska je ušla u treću sedmicu od pojave prvih slučaja virusa korona, a ono što je i dalje najvažnije kako bismo spriječili širenje zaraze jeste da se maksimalno pridržavamo preporuka i da, osim preke potrebe, ne izlazimo iz svojih kuća.

OSTANITE KOD KUĆE Pridržavanjem preporuka spasićemo sebe i svoje najmilije
FOTO: GRAD BANJALUKA

Jedna od preporuka kojih se svakako moramo pridržavati kao svetog slova je i poštovanje pravila kućne izolacije. U suprotnom, rizikujemo da zaraza virusom korona poprimi daleko veće i opasnije razmjere.

Premijer RS Radovan Višković najavio je i mjeru da će za ljude koji prekrše mjeru kućne samoizolacije biti objavljeni njihovi podaci, a oni će biti smješteni u šatorski karantin.

Takva lica više neće biti tretirana u kućnoj samoizolaciji. Ne možemo dozvoliti da neodgovorni pojedinci svojim ponašanjem ugrožavaju građane koji se ponašaju u skladu sa preporukama – rekao je Višković.

Foto: Vlada RS
Foto: Vlada RS

Takođe, kako upozorava i ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić, građani do kojih higijensko-epidemiološke službe dođu, kao i do kontakata onih koji su zaraženi, moraju da daju tačne i istinite podatke, odnosno, informacije o svom kretanju i kontaktima.

– Posljednjih dana susrećemo se sa situacijama da osobe ne daju istinite podatke, i to predstavlja veliki problem. Ako ljudi budu davali dezinformacije, teško ćemo biti u prilici da ograničimo prenos virusa u pojedinim sredinama. Naglašavam da građani moraju da daju tačne podatke, bilo o njima samima, bilo o ljudima sa kojima su kontaktirali. Podsjećam da nedavanje tačnih podataka predstavlja krivično djelo. Ovdje se, naime, ne radi samo o bezbjednosti tih ljudi, nego i o svima nama. Ovo je jedan kolektivni problem, na koji moramo kolektivno da odgovorimo – poručio je Šeranić.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Nenad Stevandić, šef Tima za praćenje sprovođenja mjera Republičkog štaba za vanredne situacije, potvrdio je da je Srpska ušla u treću sedmicu pandemije virusa korona, koja se u svijetu pokazala kao najteža.

– Građani treba da budu disciplinovani, kako bi se spriječilo širenje zaraze. Mi smo neka krajnja tačka i sa Istoka i sa Zapada. Prema tome, sada je sve na disciplini, moramo da nastavimo sprovođenje mjera – naglasio je Stevandić.

Prema njegovim riječima, na granici nije dovoljno smanjen promet, ali su stvoreni svi preduslovi da se pojača disciplina.

Pročitajte još

– Neophodno je smanjiti kontakte na minimum i zadržati stanovništvo u kući. Oni, koji moraju da rade, pridržavaće se nastrožijih higijensko-epidemioloških mjera. A kada se pridržavamo propisanog, tada se možemo nadati da će početi da pada broj oboljelih – naglasio je Stevandić.

Dodaje da Srpska veoma brzo reaguje, odnosno da je urađeno sve ono što je bilo neophodno uraditi.

– Pojedinac širi virus, pojedinac zaustavlja infekciju. Znači, to je naša pojedinačna odluka. Zaista nije teško. Ukoliko pojedinac krši mjere izolacije, on mora ići u zatvor. U ovom momentu ne može pregovarati o preduzetim mjerama, već ih moramo sprovoditi rigorozno, ultimativno i do kraja – upozorio je Stevandić.

Doktorica Jela Aćimović, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo RS, kaže da smo sada u fazi kad sve zemlje Evrope imaju lokalizovano širenje, zbog čega putnici koji dolaze iz tih zemalja mogu biti u riziku da donesu zarazu u Srpsku.

👩‍⚕️ Ponavljanje je majka znanja. Molimo vas da ovu teoriju primjenite u praksi. Zbog vas, zbog vaših najmilijih, zbog…

Posted by World Health Organization – WHO, Country Office for Bosnia and Herzegovina on Sunday, March 22, 2020

– Sad svi putnici, bez obzira iz koje zemlje da dolaze, ulaze u proces nadzora. U fazi smo kada dolazi do formiranja klastera, odnosno, grupa od jedne ili dvije osoba, koje su inficirane ili su unijele virus – kaže Aćimovićeva.

Dodaje da nadležne zdravstvene institucije sada imaju dva cilja.

– Prvi je da i dalje sprečavamo nove unose, a drugi da spriječimo širenje. Zato svakog novog dijagnostikovanog dobro epidemiološki obradimo, kako bismo otkrili kako se zarazio, te našli sve osobe sa kojima je bio u kontaktu – ističe Aćimovićeva.

Alarm

Osobe izložene osobama kod kojih se sumnja na COVID-19, uključujući osobe koje ih njeguju i zdravstvene radnike, smatraju se kontaktima i savjetuje im se da prate svoje zdravstveno stanje tokom 14 dana od posljednjeg dana mogućeg kontakta.

Na zvaničnoj Fejsbuk stranici Kancelarije Svjetske zdravstvene oorganizacije za BiH stoji da je kontakt osoba koja je bila u bilo kojoj od narednih situacija dva dana prije do 14 dana nakon pojave simptoma kod pacijenta:

  • direktan kontakt s pacijentom sa COVID-19 na udaljenosti manjoj od jedan metar duže od 15 minuta;
  • direktna njega pacijenta sa COVID-19 bez upotrebe odgovarajuće lične zaštitne opreme;
  • boravak u istoj užoj sredini sa pacijentom (na istom radnom mjestu, u učionici, u domaćinstvu ili na istom skupu) tokom bilo kog vremena;
  • putovanje u blizini pacijenta u bilo kom prevoznom sredstvu (odnosno na udaljenosti manjoj od jedan metar);
  • druge situacije, kako je navedeno u lokalnoj procjeni rizika.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu