Politika

OŠTAR KURS NOVIH LIDERA STRANAKA Šarović tjera izdajnike, Nešić čuva jedinstvo

Partije u Republici Srpskoj sa dolaskom novog rukovodstva često počinju s agresivnijom politikom, ali nerijetko dožive i gubitak članova koji se s novim liderom i njegovim načinom vođenja baš i ne slažu.

OŠTAR KURS NOVIH LIDERA STRANAKA Šarović tjera izdajnike, Nešić čuva jedinstvo
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS KOMBO

Srpska demokratska stranka, Partija demokratskog progresa i Demokratski narodni savez jedine su veće partije u Republici Srpskoj koje su promijenile svog predsjednika u posljednjih 15 godina.

Velika većina političkih partija u Republici Srpskoj usko je vezana za jednog lidera, pa se unutarstaranački izbori održavaju samo formalno. Tako je Petar Đokić za lidera Socijalističke partije izabran 2002. godine, Dragan Čavić je na čelu NDP od njegovog osnivanja, kao što je i Nenad Stevandić na čelu Ujedinjene Srpske, ali i predsjednik SNSD Milorad Dodik.

Šansa mladima

S obzirom na to da su SDS i DNS partije koje su relativno skoro dobile nove predsjedinke, pitali smo ih šta se promijenilo u njihovim partijama dolaskom na čelo i da li su zadovoljni do sada postignutim.

Predsjednik SDS, Mirko Šarović, kaže da je ova stranka danas mnogo proaktivnija i odlučnija u svom radu.

Pročitajte još

Šansu sve više dobijaju mlađi članovi, a u samom političkom sadržaju stranke više je ekonomije, razvoja, investucionih tema i životnih pitanja građana. Postali smo otvoreniji i jasniji i time političke protivnike doveli u poziciju da se nespretno pravdaju i brane na svim poljima – kaže Šarović za Srpskainfo.

Šarović je za sedmog predsjednika najveće opozicione stranke izabran u junu prošle godine.

Nova krv

Novog predsjednika dobio je i DNS, stranka za koju je prethodna godina bila i te kako burna. Novi lider DNS, Nenad Nešić, kaže da je DNS, nakon što je on došao na čelo, ostao jedinstven.

Pročitajte još

– Prvi moj plan bio je da ne dođe do cijepanja stranke i u tome sam uspio, tako da  nezadovoljstva više ne postoje. Drugi cilj je da vratimo povjerenje građana, a treći moj cilj je da DNS vodi samostalnu politiku, bez obzira na veličinu i snagu našeg koalicionog partnera – rekao je Nešić, dodavši da je dugoročni cilj DNS rad na poboljšanju života u Republici Srpskoj.

Dodaje da nekada nije dobro da partija ima rukovodstvo koje traje 20 godina, te da je svakom potrebna nova krv i energija.

– Promjene na čelu partija ne moraju da znače ništa loše. Naprotiv, mogu biti i te kako pozitivne jer su, u vremenima koja su pred nama, potrebne nove stvari – kaže Nešić, koji je na čelo DNS došao krajem prošle godine.

Pipci

Kako to sve izgleda sa strane i šta su ove partije dobile dolaskom novih lidera pitali smo i političke analitičare. Politička analitičarka Tanja Topić kaže da su obje partije dobile oštriju politiku, samo u različitim smjerovima.

FOTO: Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
FOTO: Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Šarović je postao oštriji u nastupima prema političkim protivnicima, dok je Nešić bio agresivniji i donio neki novi tip politike, ali u odnosu na staro rukovodstvo DNS. Stilovi ponašanja se mogu posmatrati u zavisnosti prema kome ili prema čemu su usmjereni – kaže Topićeva.

Dodaje da će se rezultati najbolje vidjeti tek poslije lokalnih izbora.

– Kao rezultat novog stila lider stranke često ima i određene raskole unutar istih partija. Kada je u pitanju SDS, imamo slučaj Mićića u Bijeljini, dok su se stvari u DNS riješile na taj način da je došlo do pobune prijedorske organizacije i još uvijek pružanja pipaka kroz staro stranačkog rukovodstvo – zaključuje Topićeva.

Kuzmanović: Promjene mogu biti i loše

Politikolog Darko Kuzmanović smatra da pojedine stranke, koje su promijenile vođstvo, nisu dobile apsolutno ništa novo s promjenama, a u nekima od njih situacija se čak i pogoršala.

– U SDS je nastavljena čistka za koju prethodni predsjednik nije imao snage da dovrši do kraja, a rasipanje stranke je nastavljeno. Ukoliko se u SDS ne ponude nove ideje i ne dođe do značajnih promjena i smjene generacija, uticaj ove stranke na politički život, u skoroj budućnosti, ozbiljno će biti doveden u pitanje – smatra Kuzmanović.

Dodaje da trenutni predsjednik jeste političar sa možda najvećim iskustvom u BiH, ali postavlja se pitanje koliko novih ideja on može da ponudi budući da je na političkoj sceni aktivan već 30 godina.

– DNS kao partija na vlasti promjenom vođstva zapala je u još veću krizu, a to se naročito ispoljilo kroz političko ponižavanje od strane velikog koalicionog partnera i smjenom ministra samo zbog preuzimanja većine u jednom lokalnom parlamentu – smatra Kuzmanović.

Dodaje da promjene vođstva u partijama mogu donijeti potrebnu svježu krv i nove ideje, ali i ozbiljne krize, kao što je to slučaj u Republici Srpskoj.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu