Podsjetimo, prilikom eksplozije je mladić (25) preminuo na mjestu, a četvoro mladih je povrijeđeno. Najkritičnije je djevojka koja je prebačena u splitsku bolnicu.
– Radi se o ručnoj bombi iz arsenala bivše JNA. Bomba je konstruisana početkom 70-ih godina, ušla je u upotrebu 1975., tako da i ona nosi oznaku M75 – objašnjava sudski vještak za oružje i balistiku Rade Stojadinović za RTL.
– Ta eksplozija rasprši oko 300.000 čeličnih kuglica promjera dva do dva i pol milimetra. Kuglice su ubojite do nekakvih 12 metara udaljenosti od centra eksplozije -objašnjava.
– Ova se bomba ne može slučajno aktivirati. Da bi se ona aktivirala, treba snažno, dakle voljnom radnjom, povući za ovaj osigurač. I onda još uvijek, dok se drži ova žlica uz tijelo bombe, ona neće eksplodirati – zaključuje Stojadinović.
“Posljedice su strašne”
Bomba ima upaljač udarnog tipa. Do detonacije dolazi u svega tri do četiri sekunde.

– Ova bomba je namijenjena za vojnu upotrebu. Jasno, civilima ne smije biti dostupna, ali, nažalost, zbog rata još dosta građana ima te bombe u posjedu. I, evo, dogodio se nesretan slučaj. Osoba je aktivirala na neki način bombu, i to u zatvorenom prostoru, i posljedice su strašne – rekao je za Novu TV voditelj protueksplozivne službe Tomislav Vukoja.
Crveni krug označava smrtonosni radijus od 15 metara – 3000 čeličnih kuglica, promjera između 2.5 do tri milimetra, ima ubojito djelovanje. Širi žuti krug proteže se na 30 metara – područje gdje eksplozija može prouzrokovati teže ili lakše povrede.

– Ovaj mladić je sam aktivirao tu bombu. Da bomba čak padne s nekakve visine na bilo što, ona neće eksplodirati – rekao je Stojadinović.
Eksplozija u Kninu podsjetila je na važnost sigurnog odlaganja ovakvih naprava.
– Sam ne nositi, ne uzimati, ne izuzimati, ne znamo u kakvom je stanju bomba. Mi to sami moramo vidjeti. Ja znam da ljudi govore ‘ja to znam, ja sam to vidio u ratu’, ali ne, neka ostave bombu, kolege će doći, neka nazovu broj 192 – rekao je Vukoja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu