Politika

„Ovakva odluka ne pije vode“ Sud u Bijeljini presudio da se jezik bošnjačkog naroda zove „bosanski“, slijedi žalba

Direktor Osnovne škole "Meša Selimović" u bijeljinskom naselju Janja Davor Radojević potvrdio je Srni da je nepravosnažnom sudskom odlukom naziv maternjeg jezika koji djeca izučavaju promijenjen u "bosanski", umjesto jezik bošnjačkog naroda, kako je sada praksa.

„Ovakva odluka ne pije vode“ Sud u Bijeljini presudio da se jezik bošnjačkog naroda zove „bosanski“, slijedi žalba
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Obaviješten sam o odluci suda i čekam instrukcije Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske po kojima ću postupiti, rekao je Radojević.

Prema njegovim riječima, tužbu za promjenu naziva jezika su u martu prošle godine podnijeli roditelji 350 đaka bošnjačke nacionalnosti u školi koja ima 800 učenika, a koji nastavni predmet izučavaju prema programu Tuzlanskog kantona.

Radojević je dodao da se nastava u školi u Janji odvijala bez problema sa đacima ili roditeljima.

Prema Ustavu Republike Srpske, službeni jezici Republike Srpske su jezik srpskog naroda, jezik bošnjačkog naroda i jezik hrvatskog naroda.

Advokat najavio žalbu

Advokat Zoran Perić najavio je žalbu na odluku Osnovnog suda u Bijeljini u vezi sa nazivom jezika za učenike bošnjačke nacionalnosti u Osnovnoj školi “Meša Selimović” u Janji, te ocijenio da je tužba u ovom slučaju neosnovana i politički motivisana.

On kaže da je to političko pitanje koje treba da bude rješavano na političkim organima, a ne da se prepušta sudovima da odlučuju o tome.

Pročitajte još

-Sada je prebačen vruć krompir sudovima jer ne može na političkom terenu ništa da se riješi i onda se pokušava preko pritiska koji se vrši na sudstvo da se donese drugačija odluka – rekao je Perić.

Prema njegovim riječima, sud pokušava da razriješi politički motivisanu tužbu koja u principu nema nikakve štetne posljedice za djecu.

Perić napominje da ovakva odluka “ne pije vode” jer ne postoji osnov za tužbu i da je pogrešno postavljen tužbeni zahtjev.Advokat Haris Kaniža koji je zastupao grupu roditelja iz Janje objavio je na svom “Fejsbuk” profilu da je Osnovni sud u Bijeljini donio presudu, prema kojoj se u svim dokumentima učenicima mora upisivati “bosanski jezik” kao maternji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu