Da bi salata bila lisnata, sočna i zdrava, važno je poštovati nekoliko ključnih pravila i trikova koji dokazano povećavaju prinos.
1. Izaberite pravo vrijeme za sadnju
Zelena salata najbolje uspijeva na umjerenim temperaturama, između 10 i 20 °C. Idealan je za sadnju u rano proljeće i kasnu jesen. Visoke temperature mogu dovesti do toga da biljka „ide u sjeme“, što znači da će postati gorka i neupotrebljiva.
2. Priprema zemljišta – osnova uspjeha
Zemljište treba da bude rastresito, dobro drenirano i bogato organskom materijom. Prije sadnje preporučuje se dodavanje komposta ili dobro trulog stajnjaka. Takođe, pH zemljišta treba da bude između 6,0 i 7,0.
3. Redovno, ali umjereno zalivanje
Zelena salata ima plitko korijenje i ne podnosi sušu. Međutim, prekomjerno zalivanje može dovesti do truljenja korijena. Najbolje je zalivati rano ujutru, direktno u zemlju, izbjegavajući vlaženje listova kako bi se spriječila pojava gljivičnih oboljenja.
4. Pravilan razmak i proređivanje
Salati je potreban prostor za razvoj bujnih listova. Posadite ga na razmaku od 20-30 cm da bi se omogućila dovoljna cirkulacija vazduha i svjetlosti. Biljke koje su zasađene previše gusto imaju veće šanse da se razbole i imaju niže prinose.
5. Zaštita od štetočina
Puževi, lisne vaši i brašnaste bube uobičajeni su neprijatelji zelene salate. Umjesto hemikalija, mnogi baštovani koriste prirodne metode: talog od kafe, pivo za puževe ili sadnju nevena i bosiljka u blizini zelene salate kako bi odbili štetočine.
6. Povremeno hranjenje
Zalivanje jednom nedeljno rastvorom koprive ili gaveza može značajno podstaći rast. Ova tečna đubriva sadrže dosta azota, koji je važan za razvoj lisnatog bilja poput zelene salate.
7. Kontinuirana sjetva za dugotrajnu žetvu
Umjesto da sadite svu salatu odjednom, sejte je u manjim količinama svakih 10-14 dana. Na ovaj način ćete imati svježu salatu tokom cijele sezone bez prenatrpanosti bašte, prenosi Podravski.hr.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu