U cik zore, voz 723 već je bio spreman da primi nestrpljive putnike. U 7.15 kreće prema jugu Bosne i Hercegovine, linija Sarajevo-Čapljina ponovo saobraća. Obnavljanje južne pruge iščekivali su mnogi, naročito imajući u vidu da je riječ o jednoj od 19 najljepših pruga u svijetu.
“Radujem se da voz ide, jer je ovo jedna lijepa linija”; “Meni je nedostajalo, samo sam jednom išla autobusom, to mi je preskupo i ne odgovara mi. Voz je fantazija, cijena je, divni su zaposleni, bude gužva, ali neka hvala Bogu, neka ima putnika”, samo su neki od komentara građana.
Nova stara linija obradovala je i domaće i strane putnike. Svi oni, osim prirodnih ljepota koje mogu vidjeti, ističu kao benefite komfor, brzinu stizanja do odredišta, ali i visinu cijene karata, prenosi N1.
– Možeš prošetati, možeš sve, šteta što nema do Zagreba”; “Ovo je mnogo lagodnije, jeftinije, pogotovo za penzionere, kraće traje, to nam je potrebno, jer si brže i u Mostaru – rekli su putnici.
Kondukter Mersad Zubača ističe da voz prima oko 950 putnika. Dodaje kako su cijene karata veoma primamljive i domaćim i stranim putnicima.
– Karte su rekao bih simbolične u odnosu na autobuski saobraćaj. Jedna karta za penzionera do Mostara košta 9,90KM, redovna vozna cijena je 14,10 – kaže Zubača.
A nakon četiri mjeseca, voz je konačno prešao i preko novoizgrađenog mosta u Komadinovom vrelu. Dio pruge na ovom lokalitetu bio je uništen tokom katastrofalnih poplava. Stoga je današnja vožnja bila jedna od najposebnijih i za Nermina Ramića, koji posao mašinovođe obavlja već tri decenije.
Nermin Ramić, mašinovođa:
– Poseban je osjećaj, jer ipak je Sarajevo naučilo da povezuje gradove, ne samo prema jugu, nego i prema sjeveru, što se ja nadam da ćemo ponovo obnoviti pokretanje željezničkog putničkog saobraćaja prema Beogradu, Zagrebu, a nadam se i prema ostalom dijelu Evrope – rekao je on.
No, prije toga bi trebalo oporaviti se od štete, koju su poplave prouzrokovale. Četiri mjeseca bez redovnog željezničkog saobraćaja, teretnog i putničkog, svakako je ostavilo posljedice. Izgubljeni prihodu su čak 22 i po miliona maraka. Iz kase federalne Vlade stiglo je skoro 4 miliona maraka. Ipak, to nije dovoljno da bi se saniralo sve što je oštećeno.
Mirza Hadžibegić, VD predsjednika uprave, generalni direktor:
– Imate, jednu vododerinu koja prije nije postojala, imate jedno brdo koje je nestalo koje morate sanirati da sutra ne bi bila ugrožena ni željeznička ni cestovna infrastruktura. U tom smislu su Željeznice i Ceste Federacije aplicirali na jedan fond solidarnosti, gdje je posmatran jedan širi pojas, od Konjica do Grabovice – rekao je on.
Apliciralo se za 30 miliona maraka, koliko se pretpostavlja da bi koštao pomenuti projekat. Još uvijek nije poznato hoće li dobiti pomenuti novac. Uporedo, putnici priželjkuju nove linije i povezivanje sa Evropom.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu