Magazin

Ovo je NAJJEZIVIJI STARI SRPSKI OBIČAJ: Kada padne noć za novopečenu mladu slijedi HOROR, od ovoga podilazi JEZA

Kroz brojne patnje prikazan je težak položaj žena u srpskom patrijahalnom društvu, te se progovorilo o onome o čemu se vijekovima šaputalo, a to su običaji koji su obilježili generacije i stvarali iskrivljene slike društva, a običaj koji je bio najstrašniji i najjeziviji za svaku mladu ženu je snohačenje.

Ovo je NAJJEZIVIJI STARI SRPSKI OBIČAJ: Kada padne noć za novopečenu mladu slijedi HOROR, od ovoga podilazi JEZA
FOTO: YOUTUBE/SCREENSHOT

Srpski narod ima dugu istoriju i tradiciju, pa kada pogledamo iza sebe znamo za mnoga pravila i običaje koji u Srbiji postoje još iz perioda paganskih Slovena, preko doba Nemanjića, pa sve do Turaka. Kako se kroz istoriju mnogo toga mijenjalo, počevši od vijekovnog ropstva, preko brojnih ratova i stradanja, izmijenila su se i mnoga vjerovanja, ali i običaji koji su se praktikovali u određenim periodima.

Međutim, pored tih divnih tradicionalnih načela i značajnih narodnih običaja, srpski narod je imao i neke koji su za svaku osudu. Upravo je među njima i snohačenje jedan od srpskih običaja koji se tiče intimnih odnosa, a koji se, na sreću, više ne praktikuje danas.

Pročitajte još

Šta je snohačenje?

Snohačenje podrazumijeva intimni odnos između svekra i snaje i običaj potiče još iz doba Južnih Slovena. Čin se upražnjavao uglavnom zbog seksualne nezrelosti ili odsustva sina. Običaj je uspostavljen 1878. godine, a kažu da je trajao sve do povlačenja Osmanskog carstva sa domaćih prostora, i da je iskorijenjen tek krajem Drugog svjetskog rata.

Tvrdi se da je bio rasprostranjen na području Pomoravlja i u Vranju i da je nastao iz “čisto praktičnih razloga” i prenosio se s koljena na koljeno, piše Blic Žena.

Naime, kada bi se maloljetni mladić oženio starijom, odraslom ženom u tom slučaju bi otac obavljao bračnu dužnost. Često su se rađala i djeca iz odnosa između svekra i snaje, a snohačenje bi upražnjavali do sinovljevog punoljestva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu