Grad Narva, smješten uz granicu između Estonije i Rusije, nalazi se u središtu napora za suprotstavljanje onome što vlasti tvrde da su gotovo konstantne provokacije iz Moskve od ometanja satelitske navigacije, krađe graničnih plutača, propagandnih poruka, nadzornih dronova i vazdušnih balona obilježenih simbolom ‘Z’ ruskih oružanih snaga, prenosi index.hr.
– Nemamo namjeru započeti Treći svjetski rat, ali svjedočimo stalnim pokušajima da nas isprovociraju na reakciju koja bi imala dalekosežne posljedice – rekao je Egert Belitšev, generalni direktor estonske policije i granične straže.
VIDEO: Russia's shadow looms over Estonian border town.
Narva in Estonia is nestled on the EU and NATO's eastern border, and Russia's proximity is palpable in the town of 56,000 people, where 96% of the population are Russian speakers. The Narva crossing is now one of only… pic.twitter.com/B7PRSDQ8Eg
— AFP News Agency (@AFP) December 27, 2024
Oko četvrtine estonskog stanovništva, koje broji 1.4 miliona ljudi, čine etnički Rusi. Većina njih posjeduje estonsko državljanstvo i osjeća bliskost s Estonijom, ali Kremlj je, kako navodi Belitšev, je majstor u iskorištavanju etničkih razlika kako bi opravdao svoju ulogu “zaštitnika” ruske dijaspore. Takvu je taktiku već koristio u Gruziji i Moldaviji, a to je bio i povod za invaziju na Ukrajinu.
Strahuje se da bi Kremlj mogao posegnuti za istom strategijom u istočnoj Estoniji, gdje živi veliki broj etničkih Rusa, i potom izazvati NATO da reaguje, rizikujući globalni rat. Izostanak reakcije NATO doveo bi u pitanje članak 5. sporazuma o zajedničkoj obrani.
“Kraj slobodnog svijeta”
Ruski predsjednik Vladimir Putin 2022. godine, nedugo nakon početka rata u Ukrajini, izjavio je kako Narva istorijski pripada Rusiji, piše Politiko.
Narva, treći najveći grad u Estoniji, bliže je Sankt-Peterburgu nego glavnom gradu Tallinnu. Od njenih otprilike 56.000 stanovnika, 96 odsto govori ruski, a trećina posjeduje ruski pasoš,
Egert Belitšev, etnički Estonac i zvaničnik agencije bezbjednosti, opisao je grad kao “kraj slobodnog svijeta” i izrazio zabrinutost kako NATO saveznici nisu dovoljno pripremljeni za moguće događaje u tom području.
BREAKING:
Last night, Russia removed the light buoys delineating the border between Russia and Estonia in the Narva river.
This happened after previous reports stating that Russia intends to unilaterally change its maritime borders with Finland and Estonia.
🇷🇺🇪🇪🇫🇮 is pic.twitter.com/TxqLJSX1w4
— Visegrád 24 (@visegrad24) May 23, 2024
U Estoniji je raspoređeno oko 900 britanskih vojnika u sklopu multinacionalnih NATO snaga u bazi Tapa zapadno od Tallinna. Tu su i francuske trupe, a britanska vlada obećala je da će imati spremnu 4. brigadu za brzo raspoređivanje. NATO je uspostavio borbene grupe u većini istočnih članica, s planovima za njihovo jačanje u Latviji i Litvi, ali taj korak nije poduzet u Estoniji zbog nedostatka britanskih oklopnih brigada.
Ako Rusija napadne, snage u bazi Tapa, uz 7700 aktivnih estonskih vojnika (koji bi se u slučaju rata povećali na 43.000), vjerojatno ne bi imale dovoljno vatrene moći za odbijanje ofenzive.
Pogled prema Rusiji
Za Tallin, pitanje kako se nositi s velikim susjedom na istoku od vitalne je važnosti. Estonija već sada izdvaja 3.4 posto BDP na obranu i planira povećati taj iznos na 3.7 posto sljedeće godine, daleko više nego većina većih zemalja EU.
Strahuje se što će se dogoditi nakon što se sukob u Ukrajini završi i hoće li Rusija iskoristiti bilo kakav predah za napad na ranjivu NATO članicu.
Estonija provodi projekt vrijedan 157 miliona evra za jačanje granične zaštite u Narvi. Plan uključuje izgradnju “zida protiv dronova” za blokiranje neprijateljskih letjelica, kao i regrutovanje hiljade rezervista kao podrški u slučaju ozbiljnijih incidenata.
Uprkos naporima, Narva se i dalje suočava s velikim izazovima zbog etničkog sastava I istorijskih veza s Rusijom. Lokalna muzejska voditeljica Maria Smorzhevskikh-Smirnova suočila se s kritikama zbog izložbe koja je prikazala razaranje Narve tokom Drugog svjetskog rata od strane sovjetskih snaga, dok je lokalno vijeće bilo nezadovoljno transparentom na kojem je pisalo: “Putin je ratni zločinac.”
U međuvremenu, Narva i dalje ostaje simbol napetosti između Istoka i Zapada, mjesto gdje istorija i politika svakodnevno oblikuju živote njenih stanovnika, prenosi N1.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu