Ako ste bar jednom imali dilemu čime je bolje oprati veš starim, dobrim praškom ili modernim tečnim deterdžentima, hajde da saznamo kako napraviti pravilan izbor za savršeno pranje veša.
Kada je bolji koristiti tečni prašak za pranje veša?
Tečni prašak za pranje veša ima svoje prednosti. Na primjer, pogodniji je za često pranje i osvježavanje odjeće koja nije previše prljava i nema mrlje. Takođe, sigurniji je za samu veš mašinu jer omekšava vodu.
Odjeću u izraženim, jarkim nijansama bolje je prati samo tečnim deterdženotim, jer proizvodi u prahu imaju tendenciju da ispiraju boju i čine je bleđom.
Tečni proizvodi za pranje veša su takođe mnogo bolji za sve delikatne i osjetljive materijale, posebno vunene i svilene tkanine.
Još jedan plus tečnih deterdženata za pranje veša jeste i činjenica da bolje djeluju u tvrdoj vodi, odnosno ista ne utiče na njihovu efikasnost. Prašak, pak, u takvom okruženju gubi na svojoj efikasnosti.
Tečan prašak se lako rastvara i u hladnoj vodi, pa su pogodniji za pranje na niskim temperaturama, odnosno na 30 i 40 stepeni, piše Žena Blic.

Kada je bolji koristiti klasičan prašak za pranje veša?
Klasičan prašak za pranje veša mnogo efikasnije otklanja tvrdokorne fleke i staru prljavštinu od onog tečnog. Ako tretirate veoma prljav i isflekan veš, radije koristite praškaste proizvode.
Ujedno, običan prašak mnogo je bolji izbor od tečnog kada se peru peškiri, krpe, pamučni donji veš i posteljina, posebno kada su bijeli ili svijetlijih boja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu