On je rekao da je front u Ukrajini jednak razdaljini između Budimpešte i Pariza, zbog čega bi bilo teško provjeriti da li se kršenja eventualnog primirja dešavaju.
Makron je rekao da evropske mirovne trupe neće biti poslate u Ukrajinu u narednih nekoliko nedjelja.
– Pitanje je kako da iskoristimo ovo vrijeme da pokušamo da postignemo prihvatljivo primirje, pri čemu pregovori traju nekoliko nedjelja, a zatim, nakon potpisivanja mira, raspoređivanje – rekao je on.
On je izrazio sumnje u pregovore SAD i Rusije, rekavši da je uvjeren da će ruski predsjednik Vladimir Putin pokušati da “ponizi” Ukrajinu.
– Želimo mir. Ne želimo ga po bilo koju cijenu, bez garancija, ponovio je francuski predsjednik, dodavši da je uvjeren da će odnosi Zelenskog i predsjednika SAD Donalda Trampa “deeskalirati” nakon napetog sastanka u Bijeloj kući u petak.
On je dodao da je sa američkim predsjednikom razgovarao tri puta u posljednja tri dana, i rekao da očekuje da će u narednih nekoliko dana ponovo razgovarati.
Starmer najavio plan od 4 tačke
Britanski premijer Kir Starmer najavio je plan od četiri tačke za pomoć Ukrajini sa ciljem okončanja rata sa Rusijom, navodeći da će Velika Britanija, Francuska i druge zemlje pojačati svoje napore u “koaliciji voljnih” za postizanje tog cilja.
Starmer je na konferenciji za novinare nakon sastanka lidera 18 zemalja, uglavnom evropskih, u Londonu rekao da je na tom samitu dogovoreno da prva tačka za pomoć Ukrajini predstavlja nastavak pružanja vojne pomoći Ukrajini i dalje povećavanje ekonomskog pritisaka na Rusiju.
On je kazao da je druga tačka tog sporazuma da bilo kakav trajni mir mora da obezbijedi suverenitet i bezbjednost Ukrajine, kao i da Ukrajina mora da bude prisutna na svim mirovnim pregovorima.
Treća tačka sporazuma podrazumijeva da je u slučaju mirovnog sporazuma potrebno pojačati odbrambene kapacitete Ukrajine kako bi se spriječila svaka buduća invazija, a četvrta je – formiranje “koalicije voljnih” za odbranu sporazuma o Ukrajini i za garantovanje mira nakon toga.
Starmer je, kao pomoć Ukrajini, najavio dodatnih 1,92 milijardi evra za finansiranje izvoza iz Velike Britanije više od 5.000 raketa protivvazdušne odbrane.
– Moramo da učimo iz grešaka iz prošlosti, ne možemo da prihvatimo slab dogovor koji Rusija može lako da prekrši, već umjesto toga svaki dogovor mora da bude podržan snagom – rekao je on.
Starmer je ukazao da “Evropa mora da uradi težak posao”, kao i da će sporazumu o okončanju rata u Ukrajini biti potrebna podrška SAD, te da on mora da uključi Rusiju, ali da se Moskvi ne može dozvoliti da diktira uslove.
– Dozvolite da budem jasan, slažemo se sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom o hitnoj potrebi za trajnim mirom. Sada moramo da to postignemo zajedno – rekao je Starmer.
Samitu na kome je najavljeno formiranje “koalicije voljnih” prisustvovali su predstavnici Francuske, Poljske, Švedske, Turske, Norveške, Češke, Danske, Njemačke, Holandije, Rumunije, Finske, Italije, Španije i Kanade.
Samitu je prisustvovao i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, koji je rekao da Ukrajina osjeća “snažnu podršku” i da je samit pokazao “evropsko jedinstvo na izuzetno visokom nivou kakvo dugo nije viđeno”.
– Svi zajedno radimo u Evropi kako bismo pronašli osnovu za saradnju sa Amerikom za istinski mir i za garantovanu bezbjednost – rekao je Zelenski poslije samita.
Samit o Ukrajini
U Londonu je juče održan sastanak posvećen miru u Ukrajini, a prisustvovali su lideri Ukrajine, Njemačke, Danske, Španije, Italije, Kanade, Holandije, Norveške, Poljske, Rumunije, Finske, Francuske, Češke i Švedske, prenosi Blic.
Sastanku su prisustvovali predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta i generalni sekretar NATO Mark Rute.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu