Grinje mogu da izazovu otok ušnog kanala, bakterijske infekcije, gubitak sluha, pucanje bubne opne i ponavljajuće infekcije. Osim toga, one izazivaju neprijatan svrab koji dovodi do jakog češanja. U teškim slučajevima, grinje u ušima se mogu proširiti na druge dijelove tijela mačke, obično na vrat, rep i zadnjicu, i izazvati iritaciju kože.
Ovi paraziti veoma su zarazni: ako jedna mačka ima grinje u ušima, možete biti sigurni da će svi ostali ljubimci u kući i okolini imati isti problem.
Obično su mačići i starije mačke pod većim rizikom od komplikacija koje izazivaju ušne grinje, zbog slabog imunološkog sistema. Iako grinje nisu po život opasno stanje, one mogu izazvati tegobe ne samo kod mačke, već i kod vlasnika.
Kako izgledaju grinje u ušima mačkeOtodectes cynotis, najčešći tip ušnih grinja kod mačaka, izgleda kao bijela tačka veličine glave igle, pa ju je gotovo nemoguće vidjeti golim okom. Iskusni veterinari kažu da grinje utiču na izgled ušnog voska: on postaje suv, a iz ušiju curi tamni iscedak koji liči na talog kafe. Osimi crnog sekreta, drugi uobičajeni simptomi grinja u ušima su: često otresanje glavom, pretenano grebanje po ušima, neprijatan miris iz ušiju, crvena i upaljena koža unutar uha, ljuštenje kože oko stražnjice, vrata i repa i spljoštene uši kao odgovor na stres.
Ako primijetite bilo koji od ovih znakova grinja u ušima, neophodno je da se konsultujete sa veterinarom.
Veterinar ili vlasnik treba da pristupe čišćenju ušiju mačke odgovarajućim rastvorom. Osim toga, potrebno je dezinfikovati okolinu mačke i oprati vrelom vodom njene stvari da se infekcija ne bi širila i ponavljala.
Kako izgleda vosak iz mačjih ušijuSasvim je normalno da mačke imaju malo ušnog voska u ušima, jer on ima istu svrhu i vosak (cerumen) za ljudsko uvo – da ga zaštiti od infekcija i očisti. Vosak i sitne dlake u ušima mačke služe za prikupljanje prljavštine, prašine i drugih supstanci koje mogu oštetiti unutrašnju strukturu ušiju. Međutim, prekomjerno nakupljanje voska je znak infekcije mačijeg uha, ušnih grinja, alergija i drugih problema sa ušima.
Uobičajeni izgled voska u mačijim ušima je sledeći: on je svetlosmeđe boje, nema neprijatan miris i ne izaziva nelagodu. Tamnija boja voska, gnoj, neprijatan miris ili svrab ukazuju na infekcije ušiju ili ušne grinje.
Da biste pregledali uši mačke, preklopite ušnu školjku da biste otkrili ušni kanal. Kod zdravih mačaka, unutrašnjost ušiju treba da bude bledoružičasta, bez neprijatnog mirisa, prljavštine ili nakupljanja ušnog voska. Ako uvo vaše mačke izgleda prljavo, vjerovatno se u njemu nakupilo previše voska.
Liječenje ušnog voska je relativno jednostavno: treba ga ukloniti iz ušiju. Kad je mačka mirna i raspoložena, natopite vatu u rastvor za čišćenje ušiju i očistite unutrašnjost ušiju, a potom obrišite i spoljašnji deo ušiju. Kada završite čišćenje oba uha, dajte mački poslasticu!
Ako niste sigurni da možete očistiti uši mačke, a da se ne izgrebete ili je previše uplašite, prepustite to veterinaru.
Obratite pažnju na tri ključne karakteristike da biste razlikovali grinje od ušnog voska.
Boja: kada upoređujemo ušne grinje u odnosu na ušni vosak, najprimetnija razlika je u boji – grinje imaju izgled mlevene kafe ili su crne, dok je normalan vosak svetlobraon.
Miris: normalan vosak ima blagi miris, dok je miris koji proizvode ušne grinje veoma oštar.
Crvenilo: zdrave mačije uši su ružičaste boje, dok mačke sa ušnim grinjama imaju crvene, natečene uši. Ponekad je upala toliko jaka da su uši vruće kada ih dodirnete.
Pored ovih razlika, može se uočiti i iscedak neprijatnog mirisa koji ukazuje na infekciju, piše Catvills.
Mačka je jedna od najčistijih životinja, ali bez obzira na to koliko je dobra u njegovanju, ona ne može da njeguje unutrašnjost ušiju. Zato joj morate pomoći: pregledajte joj uši najmanje jedanput mjesečno i očistite ako primijetite višak voska. Ne zaboravite da obratite pažnju i na spoljašnje uvo: ako su “ćelave” ili vruće, obratite se veterinaru.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu