Hronika

OVO SU NAJTRAŽENIJI SRPSKI BOSOVI Jedni odslužili kazne, drugi izbjegavaju hapšenja

Radoje Zvicer, Ljubo Milović, Nikola Vušović - samo su neki od najistaknutijih narko-bosova koji vješto "klize" ispod pravnih radara, iako su suočeni s ozbiljnim optužbama za najteža krivična djela u podzemnom svijetu.

Luka Bojović u sudnici
FOTO: MUP

Nasuprot njima, Goran Nešić, poznat i kao Ciga, slobodno šeta već četiri godine, otkako je u februaru 2019. godine odležao kaznu zbog šverca heroina. Na slobodi je i Luka Bojović koji je dok je robijao u Španiji, odlukom Specijalnog suda u Beogradu 2015. godine, pravosnažno oslobođen optužbi za čak tri ubistva. On je u Srbiju izručen 2022, prenosi Blic.

Goran Nešić zvani Ciga, poznat i kao “srpski kralj kokaina”, uhapšen je po potjernici Srbije, 2011. godine u Brazilu, a u Srbiju je izručen 8 godina kasnije, zbog izdržavanja zatvorske kazne Okružnog suda u Pirotu, kojom je bio osuđen na 8 godina zatvora zbog šverca preko 24 kilograma heroina.

Međutim, iza rešetaka u Srbiji je proveo samo godinu dana, jer mu je u kaznu uračunato vreme koje je proveo u pritvoru u Južnoj Americi.

Luka Bojović

Drugi Srbin koji je na slobodi jeste Luka Bojović, koji je jedno vrijeme slovio za vođu zemunskog, a kasnije i škaljarskog klana.

Bojoviću se u Srbiji sudilo nekoliko puta zbog različitih krivičnih djela, ali je osuđen samo za ona “najsitnija”.

Na dugogodišnjoj robiji završio je u Španiji. Tamošnja policija uhapsila ga je 2012. u Valensiji, a sa njim je tada “pao” i Vladimir Milisaljević, član zemunskog klana koji je bio umiješan u ubistvo premijera Zorana Đinđića.

Njih dvojicu špansko tužilaštvo je prvo teretilo za ubistvo “zemunca” Milana Jurišića Jureta u Madridu 2009. godine, ali je Bojović oslobođen krivice.

Ipak, 2015. Luka Bojović je pravosnažno osuđen na kaznu zatvora od 18 godina zbog falsifikovanja isprava, zločinačkog udruživanja i posjedovanja oružja.

Protiv Bojovića se u Srbiji ne vodi nijedan sudski postupak niti je za njim raspisana potjernica. Po njegovom dolasku, on je za pravosudne organe slobodan čovjek.

Radoje Zvicer

Radoje Zvicer označen je kao vođa klana “kavačkog klana”, a u bjekstvu se nalazi od aprila 2021. godine. Optužnicama se tereti za najteža krivična djela, a njegova lokacija već godinama je nepoznata.

Gotovo sve optužnice na kojima se našlo ime Radoja Zvicera podignute su u Crnoj Gori, a njegovo ime se pominje i u optužnici koja je 7. januara predata sudu u Istanbulu, a podignuta je protiv organizatora i izvršioca ubistva Jovana Vukotića, vođe škaljarskog klana, koji je likvidiran 8. septembra u Istanbulu.

Radoje Zvicer
FOTO: SHUTTERSTOCK, DJORDJE KOJADINOVIC / RINGIER KOMBO

Razbijena Skaj aplikacija, koju su članovi “kavačkog klana” koristili za planiranje zločina, pomogla je istražiteljima da rasvjetle mnoga krivična djela počinjena tokom 2020. i 2021. godine.

U Kijevu 2020. godine je teško ranjen, a tada ga je od sigurne smrti spasila njegova supruga Tamara Zvicer.

Blisko je sarađivao i sa klanom Veljka Belivuka kojem je čak bio i šef, a sarađivao je i sa klanom Darka Šarića.

On je poslednji put viđen krajem januara prošle godine kada su Belivuk i Marko Miljković otišli avionom za Tivat. Tamo ih je dočekao Zvicer. Tada su i privedeni u Crnoj Gori na informativni razgovor, a potom pušteni. Boravili su na primorju nekoliko dana, a onda su se Miljković i Belivuk avionom vratili u Beograd, gdje su ubrzo uhapšeni u velikoj policijskoj akciji.

Nikola Vušović zvani Džoni

Prema operativnim podacima policije, drugi Zvicerov bitan saradnik u Beogradu bio je Nikola Vušović Džoni, vođa „vračarskog klana”. I za njim je raspisana Interpolova potjernica.

Svi pripadnici “vračarskog klana” terete se za krivično djelo udruživanje radi vršenja krivičnih djela, dok se Nikola Vušović tereti kao organizator grupe, kao i za tri krivična djela teško ubistvo u podstrekavanju i tri krivična djela teško ubistvo u pokušaju i podstrekavanju, kao i teško ubistvo u pokušaju i pomaganju.

Vušović se dovodi u vezu sa ubistvima visokopozicioniranih “škaljaraca” u Atini – Igora Dedovića i Stevana Stamatovića.

Džonija je u svom iskazu pominjao i Srđan Lalić, svjedok-okrivljeni u postupku koji se vodi protiv kriminalne grupe čiji je vođa bio Veljko Belivuk.

FOTO: RAS SRBIJA
FOTO: RAS SRBIJA

Nikola Vušović je stupce crne hronike počeo da puni još 2010. godine, kada je uhapšen zajedno sa vođom navijača Partizana Aleksandrom Stankovićem, zvanim Sale Mutavi, koji je likvidiran 13. oktobra 2016. u Bačvanskoj ulici u Beogradu.

Vušović i Stanković su 2010. godine “pali” zbog preprodaje droge i posjedovanja oružja, a sumnjalo se da su učestvovali i u pokušajima ubistava.

Tokom kasnijih godina, Vušovićeva ekipa je potpala pod okrilje “kavačkog klana”, na čelu kojeg se nalazi Radoje Zvicer.

Ljubo Milović

Crnogorski policajac Ljubo Milović, koga srpsko Tužilaštvo za organizovani kriminal tereti da je organizovao kriminalnu grupu koja je švercovala drogu iz Južne Amerike u zemlje Evropske unije, povezivan je sa kavačkim klanom i slovio je za čovjeka bliskog vođi kavčana Radoju Zviceru.

Prema informacijama EUROPOL-a, Milović je bio u komunikaciji sa Radojem Zvicerom, šefom kavačkog klana. Reč je o inspektoru koji se nalazi u bjekstvu, a koji se sumnjiči da je preko Skaja razmijenio više od 100.000 poruka.

On i crnogorski policajac Petar Lazović bili su na vezi sa vođom kavčana Zvicerom, kome su čuvali leđa i odavali službene informacije.

Pročitajte još

Inače, protiv Milovića je srpsko tužilaštvo podiglo optužnicu za šverc kokaina iz Ekvadora u zemlje Evrope. Milović je označen kao vođa kriminalne grupe.

Milović je bio blizak i uhapšenom vođi kriminalne grupe Veljku Belivuku. Naime, crnogorski portal Libertas došao u posjed fotografije iz aplikacije Sky na kojoj se vidi Marko Miljković, Veljko Belivuk, Radoje Zvicer i dvojica policajaca (Milović i Petar Lazović) kako poziraju zagrljeni na fotografiji.

Pretpostavlja se da je fotografija nastala nešto prije nego što su Belivuk i Miljković uhapšeni.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu