Mi ćemo prirodnim rastom broja korisnika ENP biti u situaciji da podignemo rampe. Prema našoj evidenciji, dvije trećine kamiona koristi elektronsku naplatu putarine. U zakonu stoji da sva teška teretna vozila moraju da imaju tag, ali je zbog tih korisnika odložena primena – kaže za Prvu TV Darko Savić, pomoćnik izvršnog direktora Sektora za naplatu putarine u “JP putevi Srbije”.
Tagove, kako kaže, koristi i dosta putničkih vozila, odnosno nešto više od polovine.
– Za dvije ili tri godine, kada i sva putnička vozila budu imala tag uređaje, podići će se potpuno rampe.Na čeonim naplatnim rampama ćemo ostaviti po jedan do dva kanala za strance koji ne mogu da se snađu i nemaju uređaj za naplatu, da stanu i plate putarinu – dodaje on.
Nešto ranije, Savić je naveo da su “Putevi Srbije” pustili u funkciju veb servis, koji podrazumjeva plaćanje putarine korišćenjem platnih kartica, preko kojeg će fizička i pravna lica putarinu plaćati karticama.
– Oni sada ne moraju u dodiru sa tagovima ili u postpejd sistemu da plaćaju račune putarina direktno skida novac sa platnih kartica – rekao je Savić.
Novina je i način obračuna – putarina će se obračunavati po pređenom kilometru, pa se postavlja pitanje kako će se to odvijati u narednom periodu.
– Kilometar će isto koštati na svakom auto-putu. Biće potpuno isto, postoji softver koji računa cijenu putarine, od jedne do druge naplatne stanice. Registrovaće se prolazak vozila, odnosno taga, i to na osnovu toga što će se plaćati onoliko kilometara koliko se pređe – ističe Savić za Prvu TV, prenosi b.92.
Što se tiče ljudi koji naplaćuju putarinu trenutno, dodaje da oni neće dobiti otkaz jer su svi zajedno gradili ovaj sistem.
– Uvijek imamo potrebe za rešavanje reklamacija, kontrolu naplatnih rampi… niko od njih neće dobiti otkaz po tom osnovu – zaključuje Savić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu