Društvo

Ovog ljeta nema suše: Stiže voda u više zone Trebinja

Ovo ljeto za Trebinjce koji žive u visokim gradskim zonama biće mnogo lakše od prethodnih, pošto će većina dobiti pitku vodu.

Ovog ljeta nema suše: Stiže voda u više zone Trebinja
FOTO D. ČOLOVIĆ
Uskoro nove cijevi

Bolje snabdijevanje imaće i stanovnici zapadnog dijela grada, a po prvi put naselje Bogdanića Do povezan je na vodovodnu mrežu. Čatrnje i cisterne i dalje će povremeno koristiti samo jedan broj stanovnika Gornjih Polica i Crkvine. Oni će za kvalitetnije vodosnabdijevanje čekati treću fazu kapitalnog projekta rekonstrukcije i proširenja vodovodnog sistema, čijim završetkom će se napraviti prsten oko grada, da potrošači ne bi dolazili u situaciju da budu bez vode.

-Projekat za izradu novog cjevovoda, na osnovu koga treba da se raspiše tender je završen. Treba obezbijediti dodatni novac za rezervar Police od 2500 kubika i Crkvinu od 250 kubika objašnjava direktor trebinjskog “Vodovoda” Spasoje Radović.

On obećava da će i stanovnici ovih naselja vodu dobiti ove ili najkasnije naredne godine.

Trebinjci koji žive u visokim zonama Potklisje, Podgljivlje i Podvori ljetos će odahnuti, jer će imati uredno snabdijevanje vodom, pa će slab pritisak i čatrnje zamijeniti normalan pritisak iz slavina.

Radovi na ovom projektu počeli su prošle godine, sistem je završen, urađene su pumpne stanice Potklisje i Podvori, a u toku je probni rad pred tehnički prijem vodovodne mreže.

-U probnoj fazi treba da se vide nedostaci koji će se, ukoliko se uoče, biti otklonjeni – navodi Radović.

Trebinjski „Vodovod“ radi i novi cjevovod prema Draženskoj gori dužine preko četiri kilometra, koji će stabilizovati snabdijevanje vodom naselja Zasad i Mostaći, koji su prošlog ljeta imali loš pritisak ili ostajali bez vode.

Nedavno su po prvi put vodu dobili i stanovnici Bogdanića Dola udaljenog oko kilometar od grada.

U ovom naselju je 25 domaćinstava, uglavnom izbjeglih iz Hrvatske, a nakon petnaestak  godina voda je, napokon, potekla iz slavina. Radove na cjevovodu dugom oko jednog kilometra finansirao je grad Trebinje.

-Živimo već petnaestak godina ovdje. U početku smo vodu donosili u bidonima i snalazili se na druge načine. Kad je stigla struja ugrađivali smo pumpe u rijeku Trebišnjicu da imamo sanitarnu vodu. Prije nekoliko godina dozvoljeno nam je da po nekoliko porodica uradi priključak na gradski vodovod, ali to je značilo kad komšija otvori vodu drugo domaćinstvo nema ni za piće. Sad je sve drugačije. Gradska uprava nam je omogućila da napokon imamo pitku vodu- kaže Vukan Kovač, stanovnik ovog naselja.

U trebinjskom „Vodovodu“ najavljuju još jedan projekat čijom realizacijom Trebinjci ne bi trebali dolaziti u situaciju da zbog kvara na vodovodnoj mreži i pucanja cijevi grad duže vreme ostane bez vode.

Hidroelektrane na Trebišnjici su raspisale tender za izgradnju novog rezerovara „Vrelo oko 2“, a iz gradske uprave navode da će uskoro biti raspisan međunarodni tender za radove na cjevovodu lijevom obalom Trebišnjice.

Nakon završetka svih poslova na lijevoj obali rijeke i spajanja sa postojećim cjevovodom na desnoj obali,u Trebinju će biti  dva nezavisna podsistema, pa kvarove na vodosistemu potrošači ne bi trebali osjetiti. U „Vodovodu“ najavljuju i rekonstrukciju cjevovoda čiji profili ne odgovaraju broju priključaka nakon što su se naselja proširila.

Potrošnja vode u Trebinju u ljetnom periodu je za oko 30 odsto viša nego zimi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu