S druge strane, smatra se da je ime prije dobila po tome što se bere oko Vidovdana, praznika kome vjerovanja pripisuju i magijske moći.
Vidac, odnsosno Vidova trava ima dugu tradiciju upotrebe za liječenje očnih problema, a nauka je počela da potvrđuje njena antiinflamatorna i antioksidativna svojstva. Ipak, važno je koristiti je pažljivo i uz konsultaciju sa zdravstvenim stručnjakom.
Vidova trava protiv upala, ali oprezno
Naučno je dokazano da narodno pamćenje nije bez razloga vidovu travu proglasilo ljekovitom jer zaista ima antizapaljenjska i antioksidativna svojstva. Neke studije pokazale su da vidac dobro djeluje protiv upala zbog prisustva flavonoida i drugih fenolnih jedinjenja, a baš ti sastojci mogu pomoći u ublažavanju upale očiju. Antioksidanti prisutni u vidovoj travi mogu pomoći u zaštiti ćelija od oštećenja izazvanog slobodnim radikalima.
Kada je riječ o primjeni kod očnih problema, vidova trava se tradicionalno koristi za liječenje upala, kao što su konjuktivitis i upala kapaka, kao i kod očnog zamora, iritacija i crvenila.
Epske magijske moći vidove trave
Narodu kao da nije bila dovoljna ljekovitost već je ovoj travi pripisao magijske moći, pa je od davnina poznata kao biljka za gatanje. Prema narodnim vjerovanjima treba pronaći i ubrati obje vidovčice, crvenog i modrog cvijeta, te ih uoči Vidovdana staviti pod jastuk. Ta kombinacija, kažu predanja, djevojkama u san dovodi lik budućeg muža, onoga koji će im biti suđen za cijeli život, a udatim ženama najavljuje da će im se desiti upravo ono što te noći sanjaju.
Međutim, u nekom drugom kraju važe drugačija magijska vjerovanja za djevojke, pa se kaže da djevojka pod jastuk treba da stavi vidovu travu, parče hljeba i malo soli. Prije odlaska na spavanje treba da izgovore posebnu, prigodnu bajalicu kako bi što prije upoznale budućeg muža. Takođe, vjeruje se da na Vidovdan treba ustati prije zore i, gledajući prema Suncu, reći: “Oj Vido, oj Vidovdane, daj mi vid dok sam živ”.
Vidova trava se bere samo rukom
Ova jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice jagorčevina raširena je širom Balkana i na tom prostoru ima uglavnom slična imena vidovčica, vidac, vidić, očanica, vidova trava, crvena ovčarka ili jaglika. Njeno stablo je četvorostrano poleglo, golo i veoma razgranato. Od sredine juna, a najviše oko Vidovdana rastu dvije vrste travčica vidovčica. Jedna ima sitan crveni cvijet, a modra vida je sličnog izgleda samo je njen cvijet modroplave boje. Vidova trava se bere ručno i to samo njeni listovi, dok ostale dijelove treba ostaviti kako bi ponovo rasla. Sakupljeni listovi se suše i koriste za čajeve, obloge, tonike.
Nije je teško pronaći jer je dosta rasprostranjena, a najviše je ima po umjereno vlažnim, zapuštenim mjestima i livadama, kao i u žitu, na oranicama, ali i u vinogradima i baštama.
Kako se koristi vidova trava
Čaj ili rastvor priprema se tako što jednu do dvije kašičice osušene vidove trave prelijte šoljom vrele vode, poklopite i ostavite da odstoji 10-15 minuta. Procijedite i možete koristiti kao čaj ili oblog. Kada se koristi kao infuzija za oči, potrebno je da tečnost prvo ohladite. Nanesite infuziju koristeći sterilnu gazu ili pamučne jastučiće, i stavite na zatvorene oči na nekoliko minuta.
Rastvor za obloge sprema se kako je gore opisano. Tečnost se potom ohladi, pa se u njoj namoči sterilna gaza ili pamučni jastučići koji se stavljaju na zatvorene oči na 10-15 minuta.
Oprezno, moguće su alergije
Važno je napomenuti da prije nego što počnete bilo koji biljni tretman, uključujući vidovu travu, treba da se posavjetujete sa zdravstvenim radnikom, posebno ako imate težih problema sa očima ili koristite druge lijekove. Naime, moguće su i nisu tako rijetke alergijske reakcije, pa prvo testirajte malu količinu preparata. Kada se koriste preparati za oči, izuzetno je važno da se održava sterilnost jer biste u suprotnom mogli da zaradite dodatne infekcije. Zato budite oprezni, pazite od koga kupujete osušenu vidovu travu i postupajte po strogom uputstvu, piše Blic Žena.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu