Kultura

OZBILJNE POSLJEDICE PANDEMIJE Najveći muzej svijeta na velikom gubitku zbog korone

Luvr i nekoliko drugih velikih pariskih muzeja pretrpjeli su teške posljedice pandemije kovida 19, uz pad broja posjetilaca veći od 70 odsto 2020. godine.

OZBILJNE POSLJEDICE PANDEMIJE Najveći muzej svijeta na velikom gubitku zbog korone
FOTO: IAN LANGSDON/EPA

Luvr najveći muzej svijeta, zatvoren šest mjeseci, dočekao je 2,7 miliona posjetilaca 2020. godine, ili 72 odsto od 9,6 miliona koliko ih je bilo 2019. godine. Najviše posjetilaca, 10,2 miliona, imao je 2018.

Taj muzej je ostao bez stranih turista – Amerikanaca, Kineza, Japanaca, Brazilaca, koji obično predstavljaju 75 ukupne posjete, te su Francuzi 2020. činili 84 odsto ukupnog broja posjetilaca.

Gubitak prihoda Luvra iznosio je više od 90 miliona evra, dok je državna pomoć bila 46 miliona.

Odsustvo stranih turista osjetilo se i u Versajskoj palati kod Pariza, jednoj od najposećenijih lokacija u Francuskoj: tamo je 2020. bilo dva miliona posjetilaca, a 2019. 8,2 miliona, što je pad od oko 75 odsto.

Pročitajte još

I javna ustanova koja obuhvata Muzej Orsej i Muzej Oranžeri zabilježila je pad od 77 odsto u poređenju sa 2019. godinom, rekordnom za ta dva muzeja.

Centar Pompidu imao je 72 odsto manje posjetilaca, kao i Vojni muzej (Muze Arme). Nešto više od milion posjetilaca bilo je u desetak muzeja grada Pariza što je pad od 54 odsto.

Snažna diversifikacija digitalne ponude muzeja je obilježila 2020. i veoma je dobro funkcionisala od Luvra do Versaja u prvoj polovini godine, ali je to primjetno izblijedjelo u drugoj olovini 2020. zbog množenja muzejskih ponuda na Internetu i zamora javnosti virtuelnim.

Ipak na sajtu louvre.fr je bio 21 milion virtuelnih posjetilaca.

Pariski muzeji vape za nastavkom rada, razapeti između razumjevanja za pandemiju i ogorčenja jer zbog nje neke izložbe nisu ni mogli da postave, a za svega nekoliko nedjelja po virteuelnom otvaranju u zaborav padaju njihove druge, lak i svjetski vodeće: “Tijelo i duša od Donatela do Mikelanđela” u Luvru, “Matisse, comme un roman” u Centru Pompidu ili “les Olmeques” u Muzeju na Keju Branli, piše b92.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu