Svijet

“PACOVI SATJERANI U ĆOŠAK" Ukrajinske momke nasilno regrutuju, a većina zna da ko ode na ratište neće se vratiti

Uprkos demantijima Kijeva da je do sada ubijeno i ranjeno na stotine hiljada ukrajinskih vojnika, na društvenim mrežama sve su češći snimci sve ekstremnijih metoda koje vlasti koriste za regrutaciju vojno sposobnih muškaraca.

“PACOVI SATJERANI U ĆOŠAK" Ukrajinske momke nasilno regrutuju, a većina zna da ko ode na ratište neće se vratiti
FOTO: SERGEY KOZLOV/EPA

Muškarci koji su “pravog” uzrasta za regrutaciju plaše se da slobodno šetaju ulicom, piše britanski Telegraf.

Neimenovani članovi regrutnih ekipa govore o sve paničnijem ponašanju onih koji žele da izbjegnu mobilizaciju i navode da imaju utisak da traže “pacove satjerane u ćošak”.

Neki ukrajinski oficiri priznali su američkoj televizijskoj mreži CNN da veliki broj regrutovanog ljudstva pokušava da pobjegne.

– Neki samo jednom odu na svoje položaje, a ako prežive – nikada se ne vrate. Ili napuštaju svoje položaje, ili odbijaju da idu u borbu, ili pokušavaju da nađu način da napuste vojsku – navodi jedan od oficira.

Ukrajinski komandanti su ranije priznali za list Fajnenšel tajms da su regruti na nekim dijelovima fronta imali 50 do 70 odsto žrtava u roku od nekoliko dana od prve rotacije.

Kada novi momci dođu na položaj, neki pobjegnu pri prvoj eksploziji granate – izjavio je neimenovani zamjenik komandanta, koji se bori kod Ugljedara.

Drugi oficir, čija jedinica pokušava da zadrži grad Kurahovo, tvrdi da se “neki momci smrzavaju, jer se previše plaše da pucaju u neprijatelja, a onda ih odnose u vrećama za leševe ili bivaju teško ranjeni”.

Pročitajte još

Iskusni vojnici ginu, a zamjenjuju ih stariji i manje sposobni muškarci.

– Kada ste u pješadiji – morate da trčite, da budete jaki i sposobni da nosite tešku opremu. A to nije lako činiti ako niste mladi – objašnjava jedan od izvora iz ukrajinske vojske.

Prema ovim svjedočenjima, neki od mobilisanih “ne znaju ni kako da drže puške“.

Dezertiranje je bilo uobičajeno i među ljudstvom koje je poslato na obuku u zemlje članice NATO-a u Evropi. Tamo je bijeg bio lakši nego u samoj Ukrajini.

Još u aprilu 2023. godine ukrajinski ambasador u Velikoj Britaniji Vadim Pristaiko otkrio je da Kijev prikriva ukupan broj žrtava koje je zemlja pretrpjela.

– Naša politika od početka je bila da ne razgovaramo o našim gubicima, ali da ćemo kada se rat završi to priznati. Mislim da će to biti užasan broj – naveo je tada Pristaiko.

Bivši američki marinac Troj Ofenbeker koji se borio u Bahmutu ističe da su se ukrajinske i savezničke snage tamo suočile sa “mnogo žrtava”.

– Očekivani životni vijek bio je u jednom momentu oko četiri časa na liniji fronta – navodi on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu