Društvo

"Pad prihoda, kasne isplate iz budžeta" Teška finansijska situacija u lokalnim zajednicama u Srpskoj

Trenutno je jako teška finansijska situacija jer smo suočeni s padom prihoda, nemogućnosti plaćanja svih obaveza i shodno tome kasne isplate iz budžeta.

BIJELJINA GRADJANI
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ovo je gorući problem opštine Kozarska Dubica, a tako je, u manjoj ili većoj mjera, u svim lokalnim zajednicama širom Republike Srpske.

Načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić podsjeća da je ova opština srednje razvijena, smještena na samoj granici sa Evropskom unijom, te shodno tome teritorijalno je dobro orjentisana u pogledu stvaranja uslova za investiciona ulaganja.

– Međutim, zbog globalne krize, usljed inflacije i dalje stojimo na čekanju – poručio je Reljić.

Evidentan je, kako kaže, izazovan finansijski period na globalnom nivou, ali se nada da će u partnerskim odnosima sa Vladom Republike Srpske biti prevaziđena i ova situacija.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Reljić je ovo rekao tokom sjednice Skupštine Saveza opštinai i gradova RS na kojoj je i ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović potvrdila da lokalne zajednice dobijaju manje novca po osnovu PDV.

– Opštine u Republici Srpskoj dobile su 17 miliona KM manje PDV, a republički budžet 46,5 miliona KM u prva četiri mjeseca ove godine – rekla je ona.

Srpska će po osnovu PDV u ovoj godini, kako je rekla, dobiti oko 150 miliona KM manje i to je realno stanje.

– Prisutna je i veća otplata međunarodnih kredita kojima su se finansirale implementacije projekata koji se odnose na vodovode u lokalnim zajednicama, izgradnju škola, puteva i studenstkih domova – istakla je Vidovićeva.

Ona, ipak, smatra da ovo neće napraviti probleme opštinama i budžetu Srpske, te će se tražiti alternativni prihodi i praviće se uštede na troškovima.

Ona je naglasila da će PDV rasti daleko manjom stopom nego lani kada je zabilježena visoka inflacija.

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić tvrdi da narednih godina predstoji veliki investiconi ciklus kada je riječ o projektima u energetici.

– Imamo zaključenih ugovora u vezi sa izgradnjom energetskih objekata u vrijednosti tri milijarde i 150 miliona KM i procjenjujemo da to može biti urađeno u narednih pet godina što će biti važno za veliki broj lokalnih zajednica u Srpskoj – rekao je Đokić.

Pročitajte još

On je naglasio da je veći dio projekata usmjeravan na istočni dio Srpske, posebno Hercegovinu, koja je najmanje naseljeno područje, gdje je potrebno pružiti podršku i drugim projektima koje će lokalne zajednice moći da razvijaju na bazi velike vrijednosti koncesionih naknada.

MANJAK 54 MILIONA KM

Po podacima UIO BIH, Republici Srpskoj je u prva četiri mjeseca ove doznačeno 546 miliona KM prihoda od indireketnih poreza, dok je u istom periodu prošle godine taj iznosi bio 600 miliona KM. Otplaćeni spoljni dug Srpske od januara do kraja aprila ove godine iznosi 136 miliona KM, a u istom periodu prošle godine 70 miliona KM. Prhodi od indrektnih poreza prebacuju se na račune entiteta tek nakon što se izmire dospjele obaveze po kreditima iz inostranstva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu