Ispostavilo se, da se sva priča o “urušavanju pravnog sistema” svodi na odbranu Milorada Dodika.
– Molimo vas da budemo jedinstveni i da poručimo da visokom predstavniku nema mjesta u Republici Srpskoj i da njegove odluke nećemo poštovati – poručila je poslanica SNSD Ranka Perić Romić, na kraju uvodnog izlaganja o ovoj temi.
Ona je, između ostalog, rekla da je u Republici Srpskoj nametnuto 280 odluka visokog predstavnika, a da antidejtonsko djelovanje Ustavnog suda BiH svima poznato.
Ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan je izjavio da je “Republika Srpska bila država u punom kapacitetu od 1992. do 1995. godine”, te da je po Dejtonskom sporazumu ona unijela svoj suverenitet u BiH.
On je dodao da je Bosna i Hercegovina konfederacija, a može se smatrati i federalnom državom, ali da se federacija urušava godinama, odlukama Visokog predstavnika, presudama za ratne zločine, pronosom nadležnosti, a sve to je, tvrdi, smišljeno na urušavanje Republike Srpske.
– Najnoviji način urušavanja Republike Srpske je sudski proces protiv predsjednika Republike Milorada Dodika. Predsjedniku Dodiku sude zbog poštovanja Dejtonskog sporazuma i Ustava. Predsjedniku se sudi, iako je narušenog zdravstvenog stanja, što je u suprotnosti sa proklamovanim načelima ljudskih prava – rekao je Karan.
Dodao je da je Ustavni sud BiH postao grobar BiH onog trenutka kad je odlučio da su odluke visokog predstavnika jednake domaćim zakonima i da je BiH postala kvazidržava.
– Ne možemo zaobići ni odlazeću administraciju SAD. Sankcije SAD su bile uvod u suđenje predsjedniku Republike Srpske. Na optuženičkoj klupi su narod Republike Srpske, institucije Republike Srspke i Ustav RS – rekao je Karan.
On je rekao da je ova sjednica vrsta plebiscita, poput plebiscita srpskog naroda uoči rata u BiH.
Nevenko Vranješ, ombudsmen BiH iz reda srpskog naroda je govorio o “povredama ljudskih prava Milorada Dodika u sudskom postupku”.
– Posebno bih istakao povredu člana Evropske konvencije o ljudskim pravima, koja garantuje pravično suđenje – rekao je Vranješ.
Takođe se osvrnuo na pravo na zdravlje i na liječenje, koje je povezano sa pravom na život.
On je rekao da nema nikakvog razloga za ubrzavanje sudskog procesa, čime je, kako tvrdi, povrijeđeno pravo na zaštitu od diskriminacije, navodeći presude Evropskog suda za ljudska prava.
Vranješ je takođe ustvrdio da je Dodik, tokom ovog suđenja, žrtva torture.
Draško Stanivuković, predsjednik PDP, istakao je da poslanici treba da se odupru iskušenju međusobnog optuživanja, jer treba donijeti odluku koja je izna svake partije i svakog pojedinca.
– Pitam se, po čemu su ovi zaključci drugačiji, od onih koje smo usvajali pa prekršili. Nijedan zaključak Narodne skupštine RS nije izdržao test vremena, a nijedan nije poništen. Da li mi donosimo zaključak na zaključak, koji već postoje – pitao je Stanivuković Stevandića, Željku Cvijanović i poslanike.
Pitao je i šta su naredni koraci, ako se predloženi zaključci usvoje.
– Jedan od zaključaka je da se od predsjednika Republike traži da ne ide na suđenje, ili da ne treba da ide na suđenje. Mi imamo Zakon RS o neprovođenju odluka visokog predstavnika i to je ova skupština usvojila, imamo i Zakon o imunitetu, što će nam onda zaključak – rekao je Stanivuković.
Naveo je i zakon o neučešću predstavnika RS u organima BiH, dok se ne uklone strane sudije iz Ustavnog suda BiH.
– Ne može se nacionalna politika voditi po hitnom postupku. Ne možese na sabornost i jedinstvo apelovati, samo kad to jednome treba – rekao je Stanivuković.
Dodao je da principijelo treba stati iza institucije Predsjednika RS, ma ko tu funkciju obavljao.
Pitao se trea li na isti način zaštiti i stotine boraca Vojske republike Srpske, kojima se sudi u Sarajevu, tvrdeći da se i njima sudi politički.
– Zamislite kako bi ova sjednica odjeknula, kada bismo odlučili da solidarno obezbijedimo milion maraka za sve njih. Što se tiče stava PDP, on je uvijek nacionalno odgovoran – zaključio je Draško Stanivuković.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu