Politika

Pale vatru pa zovu vatrogasce: Trebaju li Srpskoj izmjene zakona kako bi zaštitila nesrpsko stanovištvo ili ODGOVORNI POLITIČARI

Trebaju li Republici Srpskoj izmjene Krivičnog zakona kako bi se zaštitilo nesrpsko stanovništvo ili je potrebno da političari prestanu koristiti zapaljive izave koje unose nemir i strah među građane, te podižu tenzije.

Pale vatru pa zovu vatrogasce: Trebaju li Srpskoj izmjene zakona kako bi zaštitila nesrpsko stanovištvo ili ODGOVORNI POLITIČARI
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Tema je ovo o kojoj se uveliko raspravlja u javnosti nakon što je predsjednik Srpske i lider SNSD, Miloard Dodik prije nekoliko dana najavio da će predložiti da se u Krivičnom zakonu Republike Srpske uvede „rigorozna kazna za one koji napadaju pripadnike druge vjere i nacije“.

– U Republici Srpskoj muslimani moraju imati potpunu slobodu da upražnjavaju svoju vjeru, da slobodno žive i po zakonima i ljudskom odnosu moraju biti ravnopravni – rekao je Dodik.

On je dodao da to ne prejudicira odnos Srpske prema BiH, jer u ovoj zemlji „Srpska ima problem sa političkom elitom bošnjačkog naroda koja prihvata da je BiH zemlja pod protektoratom“.

Dio javnosti pozdravio je Dodikovu izjavu jer ona dolazi u vrijeme kada su tenzije u BiH došle do tačke usijanja, i kada se već bilježe napadi na povratnike u oba entiteta.

S druge strane ima i onih koji su Dodikovu izjavu dočekali na „nož“ navodeći da su upravo političari, kako srpski, tako i bošnjački, ti koji su odgovorni što je  došlo do podizanja tenzija u BiH, a što je vratilo zemlju 15 godina unazad.

Pojedini analitičari pitaju šta bi taj zakon donio novo u odnosu na ono što već imamo u KZ RS. Ističu da umjesto zakona treba mijenjati retoriku.

Politička analitičarka Tanja Topić podsjeća da je nedavno istraživanje direktora banjalučkog Centra za ljudska prava, Dejana Lučke pokazalo da su najveći zagovornici govora mržnje u BiH upravo političari.

Dvostruki aršini

Ona ističe da djeluje prilično licemjerno kada političari vrijeđaju novinare, žene, pripadnike drugačije etničke grupe ili seksualne orijentacije.

U pravilu, kako kaže Topićeva, ti isti koji to rade gotovo svakodnevno potrče prvi da im čestitaju dan slobode medija, vjerske praznike i slično.

Tanja Topić
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Ako kažete da ne može više vaša etnička skupina dijeliti vazduh sa drugom, što ima rasistički štih, a istovremeno se zaklinjete u antifašističku borbu vašeg naroda i najglasnije grmite protiv sličnih poruka izrečenih u vrijeme Drugog svjetskog rata, ako žalite što “Rusija nije napala Njemačku, u kojoj su na vlasti nacisti”, dok sarađujete i javno hvalite partiju koja baštini neonacizam, ugošćavate ih u Banjaluci, onda u političkoj matrici i javnom i političkom diskursu imamo ogroman problem – kaže Topićeva za Srpskainfo.

Ili nas, kako ističe ona, naši političari debelo potcjenjuju, misleći da među „podanicima“ nema onih koji koriste glavu, ili su bahati, duboko uvjereni da im kod neukog puka sve prolazi, da im se slijepo vjeruje, i kad su svjesni laži kojima izlažu građane.

Ili su zaslijepljeni paralelnim svijetom koji su kreirali za svoje prijatelje i porodice, i ne mare za posljedice koje njihova neodgovorna retorika može izazvati običnim smrtnicima.

– Rekla bih da je riječ o sistemskom političkom destruktivnom modelu koji je u osnovi neprijateljski nastrojen prema “neprijateljima, domaćim izdajnicima, stranim plaćenicima” i koji jedino opstaje na proizvodnji antagonizama – navodi Topićeva.

Političari kao nadrealisti

Tako je, kako ističe ona, i Dodikova najnovija inicijativa u osnovi licemjerna.

Topićeva kaže da bi za početak bilo dovoljno da političari prestanu „rigati vatru, vrijeđati, napadati, širiti govor mržnje (u što ne vjeruje).

– Za početak trebaju da poštuju građane koji su im omogućili lagodan život. Visoki funkcioneri trebaju da prestanu aplaudirati brutalnim uvredama stranačkih šefova, i smijehom podržavati primitivizam i niske strasti. Trebalo bi da svi novinari napuste konferencije za medije na kojima se političari obrušavaju na neke od njihovih kolega – kategorična je Topićeva.

Ona dodaje da bi nadležne institucije rebale početi primjenjivati zakone koji odavno postoje i sankcionišu one koji su zagadili javni i politički prostor, izazivajući i ozbiljne bezbjednosne probleme za pojedince i pripadnike drugih etničkih skupina.

Pročitajte još

Politički analitičar Velizar Antić kaže za Srpskainfo da ga izjave, poput ove Dodikove o izmjeni KZ RS, podsjećaju na kultne nadrealiste i humor koji su oni predstavljali, a koji mi danas, na žalost, živimo.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Pozivanje na mir od strane političara koji su i doveli do usijanja i razgovora o ratu je u najmanju ruku vređanje zdrave pameti. Do juče je upravo Dodik govorio da ne može da diše isti vazduh sa muslimanima, a danas poziva na povećanje kazni za vređanje na nacionalnoj i verskoj osnovi. Ukoliko bismo te kazne primenjivali upravo bi i Dodik, ali i bošnjački političari sa druge strane, trebali da trpe najveće kazne – smatra Antić.

U suštini, kako dodaje on političke elite nisu sposobne da urede društvo jer im odgovara neuređen sistem i u njemu se odlično snalaze.

– A pošto već nemaju realne rezultate u uređenju društva i podizanja kvaliteta života građana sasvim je logično da se bave nacionalnim temama i pozivanjem na rat. U tom slučaju homogenizuju svoje biračko tijelo, skreću pažnju sa životnih problemama, a oni svo vrijeme ostaju u udobnim foteljama i koriste sve državne resurse za sopstveno bogaćenje i rast svojih političkih partija – poručuje Antić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu