Dodali bi i da je riječ o vrsti “Cortaderia selloana” i njenim brojnim kultivarima koje krase plavozeleni listovi i metličasti paperjasti uspravni cvjetovi koji se pojavljuju u kasno ljeto ili ranu jesen i zapravo predstavljaju najveću atrakciju kada je u pitanju pampas.
U zavisnosti od kultivara, cvjetovi će da budu u rasponu od srebrne preko bijele do roze boje. O kultivaru će zavisiti i cijene sadnica,
Pejzažni arhitekti će vam reći da se radi o vizualno snažnoj biljci koja može da nosi cijelu arhitekturu vrta ili da akcentuje njegove dijelove. Cvjećari bi dodali da se od mekih cvjetova pampas trave mogu praviti nebrojene čarolije suvih i svježih aranžmana.
S pampas travom u svoju baštu unosite dio pampasa, stepe ili prerije, u zavisnosti od toga koji kontinent preferirate, pa ćete uživati u duhu visoravni sa niskom travom iz koje se izdižu perjanice ove čudesne biljke.
A evo kako se njeguje ova nezahtjevna biljka:
Kada se sadi pampas?
Najbolje vrijeme za sadnju je tokom proljeća, kada se tlo zagrije.
Sadnja u proljeće omogućava travi da razvije snažan korijenov sastav priije sezone cvjetanja, čime se osigurava zdrava i bujna biljka. Dobro vrijeme za sadnju je i početak jeseni. Na taj način biljka ima vremena da se prilagodi i ukorijeni prije zime.
Tlo i sunce
Pampas trava voli plodno, duboko, ali dobro drenirano tlo. Traži mnogo direktnog sunca i mnogo prostora.
A to znači da morate da joj pronađete mjesto na južnoj ili zapadnoj ekspoziciji pri čemu računajte da će zagušiti sve oko sebe u razmjeri od najmanje metar i po.
Dohrana pampasa
U rano proljeće nanesite uravnoteženo mineralno đubrivo kako biste podstakli snažan rast na samom početku sezone, a što je preduslov za dobar cvat.
Lagana dohrana sredinom ljeta može dodatno da podstakne rast i da osigura da biljka zadrži vitalnost tokom cijele sezone cvjetanja.
Razmnožavanje pampasa
Razmnožava se semenom koje se seje u proleće kada temperature budu između 13 i 18 Celzijusovih stepeni.
Brži način razmnožavanja je vađenje i dijeljenje starog busena u kasno proljeće.
Orezivanje pampasa
Izrežite i “iščešljajte” stabljike i mrtve listove u kasnu zimu ili rano proljeće.
Obavezno nosite rukavice kako biste zaštitili ruke od oštrog lišća, prenosi Moje Vrijeme.
Zanimljivo je da bolesti i štetočina koje napadaju pampase uglavnom nema. A sigurni smo da će ova biljka da vam uljepša svaki dio bašte, ako se odlučite za nju.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu