Prema njegovim riječima, poljski predsjednik Andžej Duda i njegov američki kolega Donald Tramp u srijedu će u Bijeloj kući potpisati politički sporazum kojim će broj stalno prisutnih američkih vojnika u Poljskoj biti povećan na 6.000.
Poljski list “Žečpospolita” piše da su dvije zemlje uspjele su da se dogovore o obostrano korisnom finansiranju boravka američkih vojnika, pri čemu će Poljska jednokratno platiti dvije milijarde dolara, a zatim će snositi troškove režija boravka vojnika (struju, vodu, grijanje i slično, što će iznositi nekoliko miliona dolara godišnje).
Cifra od dvije milijarde dolara namijenjena je modernizaciji i renoviranju poljskih baza i poligona gdje će biti razmješteni američki vojnici. Kada sporazum bude sproveden u praksu, Poljska će imati četvrti najveći američki kontingent u Evropi, nakon Njemačke, Italije i Velike Britanije.
U strahu od ruske vojne aktivnosti, Poljska već nekoliko godina pokušavaju da dogovori izgradnju američke baze u toj zemlji, ali Vašington to još nije odobrio.
Osmijehivao sam se dok sam razgovarao sa predsjednikom Trampom i rekao sam mu da bih jako volio da se u Poljskoj otvori stalna američka vojna baza koju bi nazvali “Fort Tramp”. Čvrsto vjerujem da je to moguće. Ubijeđen sam u to – rekao je Duda nakon razgovora sa Trampom u septembru prošle godine.
U martu ove godine, Poljska je potpisala istoriji sporazum za kupovinu američkih odbrambenih raketa tipa Patriot u vrijednosti od 4 milijarde i 750 miliona dolara za modernizaciju odbrane od eventualnih ruskih napada.
(Blic)
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu