Na sinoćnjoj svečanosti, na kojoj je ova ustanova obilježila krsnu slavu Aranđelovdan, 144 godine postojanja i 90 godina od izgradnje zgrade, priznanje je patrijarhu Porfiriju uručio upravnik Zadužbine Aleksandar Peković koji je istakao da patrijarh srpski još od studentskog doba često posjećuje kulturne programe i dugogodišnji je prijatelj ove umjetničke kuće.
Na početku svečanosti patrijarh Porfirije je prelomio slavski kolač sa Pekovićem, nakon čega je u obraćanju istakao da je zadužbina izraz ljubavi prema Bogu, ali i brige o svom narodu, te da je Kolarčeva zadužbina prostor ljubavi, ali i prostor koji služi srpskom narodu, saopšteno je iz Srpske pravoslavne crkve (SPC).
– Ovaj dom je podignut da bude stecište, saborno mjesto svih ljudi koji se brinu o onome što je najvrijednije u jednom narodu, a to je njegova duša koja se ovaploćuje vidljivo, opipljivo u različitim djelima i proizvodima koji svi zajedno čine kulturu – rekao je patrijarh srpski.
Patrijarh Porfirije istakao je da kultura ima neraskidivu organsku vezu sa dušom i povezana je sa duhovnošću i onim što pripada duhovnom prostoru čovjekovog postojanja i da se realizuje kroz vidljive proizvode, odnosno spomenike kulture od zvuka do slike i riječi.
– U svakom slučaju kultura je produkt kulta. Živimo, a onda i stvaramo, u zavisnosti od toga kakav je naš pogled na svijet, odnosno u zavisnosti od toga kakva je naša vjera. Mi znamo kakva je vjera našeg naroda kroz vijekove. Znamo da smo tom vjerom živjeli isprepletani, ne samo u dodiru nego istinski isprepletani sa ljudima koji su drugačije vjerovali- rekao je patrijarh srpski.
Srpski patrijarh ukazao je na pojavu da različite institucije imaju svoje slave, ali da to nije regulisano nekakvim strogim pravilima, pa neki predsjednik opštine slavi, a neki ne.
– Ako postoji slava, ona treba da bude ustanovljena nekim pravilima i da ne zavisi od svakog ad hok ili u datom trenutku od onoga koji upravlja administracijom – istakao je patrijarh Porfirije.
Plakete su uručene i ministru kulture Srbije Maji Gojković, istoričaru umjetnosti Oliveru Tomiću, pijanisti Aleksandru Madžaru, dok je docent Fakulteta likovne umetnosti Vladimir Milanović dobitnik godišnje nagrade Galerije Kolarca za najbolju samostalnu izložbu u sezoni 2021- 2022. “Karbon kopi”.
Plaketu Kolarčeve zadužbine primili su Beogradska filharmonija, kao i druge državne institucije i pojedinci, mnogi drugi dobrotvori, partneri, saradnici i sponzori.
Peković je najavio temeljno renoviranje palate Kolarčeve zadužbine, te saopštio da se čuveni klavir “Julius Blutner”, napravljen 1932. godine, na kojem su svirali mnogi veliki umjetnici – Sergej Prokofjev, Artur Rubinštajn, Nikolaj Orlov, Nikita Magalov, Klaudio Arau i drugi, ponovo nalazi u prostorijama Kolarca.
Zadužbina Kolarac puni 144 godine, a zgrada je nastala prije 90 godina. Njen zadužbinar Ilija Milosavljević Kolarac je sav svoj imetak još tada poklonio narodu Srbije.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu