Magazin

PAZITE ŠTA PRIČATE Naučnici potvrdili da su ljubimci mnogo pametniji nego što to mislimo

Mađarski naučnici pronašli su dokaze koji potkrepljuju ono u šta su mnogi vlasnici pasa dugo vjerovali - čovjekov najbolji prijatelj zaista razumije nešto od onoga što im se govori.

Žena mazi psa
FOTO: FREEPIK

Mnogi vlasnici reći će da to i nije baš velika vijest jer su i sami osjećali da ih njihovi ljubimci razumijeju, međutim 2016. godine naučnici su istraživali ovaj fenomen koristeći mašinu za snimanje kako bi zavirili u mozak 13 pasa dok su slušali glas svog trenera. Tada su otkrili nevjerovatne stvari psi ne samo da su pametniji nego što smo mislili, nego je njihova veza sa ljudskom vrstom mnogo kompleksnija.

Psima je važno i ono što govorimo i kako govorimo – rekao je Atila Andiks, naučni saradnik na Univerzitetu Eotvos Lorand u Budimpešti, u Mađarskoj.

Andiks, koji proučava jezik i ponašanje kod pasa i ljudi, zajedno sa Adamom Miklosijem i nekoliko drugih kolega, izvijestio je javnost 2016. godine o radu koji je bio objavljen u časopisu Nauka da različiti dijelovi mozga pasa reaguju na različita značenje riječi, ali da je u ovom procesu jako bitno i kako se ta riječ izgovara – baš kao što to je to važno i ljudski mozak.

Kao i kod ljudi, dijelovi lijeve hemisfere psa reaguju na značenje, a dijelovi desne hemisfere na intonaciju – emocionalni sadržaj zvuka. I, što je možda bilo najzanimljivije vlasnicima pasa, samo riječi hvale izgovorene s pozitivnim tonom aktivirale su sistem nagrađivanja psećeg mozga.

Mašina snimala moždanu aktivnost 13 pasa

Sam eksperiment bio je značajno dostignuće. Andiks i njegove kolege najprije su obučili pse da ostanu potpuno mirni u funkcionalnom skeneru magnetne rezonance kako bi, dok budu ležali mašina snimala njihovu moždanu aktivnost. Eksperiment je uključivao šest graničarskih kolija, četiri zlatna retrivera, jednog njemačkog ovčara i jednog kineskog ovčara.

FOTO: RINGIER
FOTO: RINGIER

Trener koji je bio zadužen da komunicira sa njima izgovarao je uobičajene riječi hvale koje koriste vlasnici pasa kao što su “dobar dečko”, “super” i “bravo”. Trener je takođe pokušao neutralne riječi poput “međutim” i “ipak”. Riječi hvale i neutralne riječi su ponuđene u pozitivnim i neutralnim tonovima.

Pozitivne riječi izgovorene u pozitivnom tonu izazvale su snažnu aktivnost u centrima za nagrađivanje u njihovom mozgu, dok su ostali uslovi rezultirali sa znatno manjim akcije. Drugim riječima, reći “dobar dečko” ali neutralnim tonom i reći “međutim” pozitivnim ili neutralnim tonom su imali isti odgovor – psi nisu previše reagovali.

Pročitajte još

Psi ne obraćaju pažnju samo na značenje riječi

Šta sve to znači za vlasnike pasa? Kako je Andiks objasnio to znači da psi ne obraćaju pažnju samo na značenje naših riječi, već i naše pokrete dok im nešto pričamo.

– To ne znači da pas neće mahati repom i izgledati srećno kada mu srećnim glasom kažete ‘Ti smrdljivi nerede’, ali ako pas gleda u vaš govor tijela i vaše oči dok mu to sa srećom izjavljujete, možda će početi da zaključuje da je “smrdljivi nered” riječ hvale.

Koliko ljudskih riječi psi razumiju

Psi imaju sposobnost da nauče mnogo riječi, a obučeni štenci mogu izgraditi rječnik od oko 150 do 160 riječi. Neki čak mogu ići iznad i dalje od ovog broja, te većina visoko obučenih pasa dostiže vokabular od oko 250 riječi.

Psi obično uče riječi ponavljanjem i povezivanjem sa različitim objektima sa kojima se upoznaju. A studija iz 2016. godine pokazuje da je od velikog značaja i kako nešto govorimo našim ljubimcima. Tako da, sljedeći put znate šta vam je činiti, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu