Politika

Pejić može u Srnu, Šolaja ostaje u Elektroprenosu: Prve odluke Komisije za sukob interesa Srpske u 2022.

Nema prepreke da poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Dušica Šolaja, istovremeno bude i v.d. izvršnog direktora u "Elektroprenosu BiH".

Pejić može u Srnu, Šolaja ostaje u Elektroprenosu: Prve odluke Komisije za sukob interesa Srpske u 2022.
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/SRNA/RAS KOMBO

Takođe, nema zakonske prepreke ni da Danijela Pejić, savjetnik za medije premijera Radovana Viškovića, bude istovremeno i član Nadzornog odbora Novinske agencije Republike Srpske “Srna”.

To je, između ostalog, odlučila Republička komisija za utvrđivanje interesa u organima vlasti Srpske na prvoj sjednici u 2022. koja je održana 28. januara.

Kada je riječ o Šolaji, ona je 4. januara 2022. poslala Molbu Komisiji, u kojoj traži mišljenje da li je u sukobu interesa. Šolaja u NSRS nema status profesionalnog narodnog poslanika, a 1. marta 2021. je odlukom Upravnog odbora kompanije “Elektroprenos BiH” a.d. imenovana za v.d. izvršnog direktora Direkcije za kadrovske poslove u ovoj kompaniji. Kompanija je zajedničko vlansništvo entiteta u kojoj Srpska ima vlasnički udio od 41,11 odsto.

FOTO: FOTO SINIŠA PAŠALIĆ / RAS SRBIJA
FOTO: FOTO SINIŠA PAŠALIĆ / RAS SRBIJA

– Podnosilac je tražila mišljenje iz razloga što ima prigovore iz same kompanije da je u sukobu interesa i nespojivosti funkcija. U članu 15. stav 3. Etičkog kodeksa kompanije propisano je da je članstvo u upravi i položaj direktora dijela kompanije nespojivo sa javnim funkcijama izbornog zvaničnika ili nosioca izvršne funkcije – piše u mišljenju Komisije.

Zakon o sukobu interesa u RS definiše nespojivost u odnosu na javna preduzeća, ali se ona odnosi samo na direktore i generalne direktore kompanije, a ne na izvršne direktore. Druga stvar koja ide u prilog Šolaji jeste to što “Elektroprenos” nema status javnog preduzeća, niti Srpska u njemu ima minimum 51 odsto vlasništva, da bi imao taj status prema Zakonu o javnim preduzećima RS.

I treće, Izborni zakon BiH, koji je jedini relevantan za cijelu BiH, u članu 1.8. jasno kaže da jedno lice može obavljati najviše jednu neposrednu izabranu javnu dužnost ili najviše jednu neposrednu, a jednu posrednu javnu funkciju.

– Znači, Etički kodeks je u direktnoj suprotnosti sa Izbornim zakonom BiH, jer bi posredna funkcija bila izvršni direktor u kompaniji, a neposredna poslanik u NSRS. Kodeks kompanije nema pravnu snagu zakona, tj. predstavlja akt niže pravne snage niti može biti iznad njega. Kodeks se zbog većinskog vlasničkog udjela Federacije BiH može odnositi samo na lica iz FBiH, a nikako iz RS. Bilo kakvo umanjivanje prava, te šikaniranje podnosioca ove molbe Dušice Šolaje u ovom slučaju i pozivanje na član 15. stav 3. Etičkog kodeksa je povreda prava na rad i na pravo da bude birana u legalnom procesu, u ovom slučaju kao predstavnik RS u Kompaniji – navodi komisija čiji je predsjednik Obrenka Slijepčević.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Obrenka Slijepčević

Kako se može pročitati na zvaničnom sajtu, na istoj sjednici komisija je donijela i Mišljenje koje se odnosi na Danijelu Pejić.  Ona je državni službenik – načelnik za institucionalnu saradnju i dijasporu u Ministarstvu za evropske integracije i međunarodnu saradnju RS.

Međutim, zbog organizacije i obima poslova potpisala je Sporazum o preuzimanju i angažovana je na poslovima savjetnika za medije u Kabinetu predsjednika Vlade, Radovana Viškovića.

U upitu Komisiji 29. decembra 2021. je navela da je konkurisala za člana Nadzornog odbora Novinske agencije RS “Srna” i da se prijavila na Javni konkurs, te da je prihvaćena dokumentacija, da je pristupila intervjuu i bodovanju i dobila najviše ocjene.

– Dalje navodi, da je predsjednik Komisije za izbor članova Nadzornog odbora, gospođa R. D. saopštila joj da je u sukobu interesa jer je zaposlena kao savjetnik u Kabinetu predsjednika Vlade. Pejićeva je navela da očekuje od Komisije kao nadležnog organa mišljenje koje će poštovati i kojim će tražiti ostvarivanje svojih prava ili povući se iz svega, u zavisnosti od mišljenju Komisije – navodi se u dokumentu.

Komisija je utvrdila da Zakonom o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti RS nije propisana nespojivost ukoliko je lice savjetnik nosioca izvršne funkcije i član nadzornog odbora “Srne”.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Shodno navedenom, Komisija smatra da su u konkretnom slučaju nanesena povreda prava g. Danijeli Pejić, jer ukoliko je Komisija za izbor članova Nadzornog odbora Novinske agencije Republike Srpske “Srna”, imala sumnju da li je lice u sukobu interesa, trebali su se obratiti ovoj Komisije. Takođe, ako su “utvrdili da je lice u sukobu interesa”, nelogično je zašto su kandidata pozvali na intervju, i tek nakon izvršenog bodovanja saopštili da je u sukobu interesa – piše u Mišljenju.

Osim ova dva predmeta, Komisija se bavila i sukobom interesa na lokalnom nivou. Utvrđeno je da je odbornik u SO Ugljevik, Cvjetana Dragonjić, prekršila zakon i našla se u sukobu interesa jer je učestvovala u glasanju na 2. vanrednoj sjednici Skupštine 19. marta 2021. godine, za v.d. direktora JZU Dom zdravlja Ugljevik, gdje je ona bila jedini kandidat.

Pročitajte još

– Izabrani predstavnik Nemanja Lučić, odbornik u Skupštini opštine Trnovo, učestvovanjem u glasanju u kojem se odlučivalo o pitanju vezanom za Javno komunalno preduzeće “Trnovo” d.o.o. Trnovo, a u kojem istovremeno obavlja i funkciju v.d. direktora, počinio je povredu člana 2. Zakona o sprečavanju sukoba interesa  – odlučila je Komisija.

Protiv rješenja u kojima je utvrđen sukob interesa moguća je žalba Komisiji za žalbe.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu