Kultura

Pet hvaljenih filmova koji nisu nominovani za OSKAR (VIDEO)

„The Rider“ (Jahač)

Pet hvaljenih filmova koji nisu nominovani za OSKAR (VIDEO)
FOTO: SCREENSHOT/YOUTUBE/SONY PICTURES CLASSICS

Kineska režiserka Kloi Žao (Chloé Zhao) svojim filmom „The Rider“ pokazuje kako kreativnim pristupom priči, kombinujući elemente dokudrame i fikcije, moderni autori mogu stvoriti prilično impresivan vestern.

Jahač je potresna, ali u isti mah i inspirativna drama o strasti koja prelazeći u opsesiju može postati smrtonosni porok.

Iz perspektive Evropljanina mnogi strikno američki sportovi, i oni bliski za prekookensko podneblje, mogu djelovati bizarno, nerazumljivo ili nesvatljivo. Jedan od takvih sportova je rodeo, i vratolomije vezane za jahanje divljih životinja.

U Jahaču doduše imamo na djelu jahanje i ukroćivanje konja, a ne bikova ili bizona, pa samim tim priča ima emotivni aspekt, ali je suština ista rizik koji taj posao nosi sa sobom, često smrtonosne prirode.

„Maudie“

Maudie je irsko-kanadska melodrama koja nam donosi istinitu životnu priču o preminuloj Maud Luis koja je, uprkos teškom obliku remautoidnog artritisa, postala uspješna slikarka.

Tokom velike depresije koja se u razdoblju 1929-1933 prelila iz SAD-a na područje Kanade, zaposlila se kao domaćica kod Evereta, mrzovoljnog, nasilnog i ciničnog samotnjaka i prodavača ribe kojeg su još kao dijete napustili roditelji. Ubrzo se između njih rodila ljubav, te su se vjenčali, a njene božićne čestitke i slike sa motivima cvijeća, ptica i životinja, putnici koji su svraćali u njihov dom, najprije su kupovali za dva do tri dolara. Ipak, s vremenom su njeni radovi postajali popularniji i dostizali više cijene, pa je privukla i pažnju medija.

Tokom 1970. godine, za vrijeme Niksonovog mandata, dvije njene slike krasile su zidove Bijele Kuće. Njeni radovi na aukcijama tokom 2009. godine dostizale su cijenu od preko 20.000 dolara, a danas su izložene u Umjetničkoj galeriji u istočnokanadskoj provinciji Nova Skotia, gdje je i rođena i gdje se odvija sama radnja filma. Danas važi za jednu od najpoznatijih kanadskih narodnih umjetnica.

„Leave no trace“

To je nova drama nezavisne filmašice Debre Grenik kojoj je najpoznatiji film „Winter’s Bone“ iz 2010. godine, sa tada nepoznatom Dženifer Lorens u glavnoj ulozi. Ona nema previše radova u svojoj karijeri, ali je svaki na svoj način specifičan i bavi se ozbiljnim temama. Ovaj film se bazira na romanu „My Abandonment“ Pitera Roka, a scenario je napisala sa En Roselini, producentkinjom svakog njenog autorskog djela.

Radnja prati Vila i njegovu kćerku tinejdžerku Tom , koji neodređeni vremenski period žive u šumama u okolini Portlanda. Na prvi pogled, djeluje kao da su na nekom kampovanju – skupljaju drva za loženje vatre, pronalaze hranu i piju kišnicu. Vil zarađuje tako što prodaje lijekove koji mu sljeduju kao ratnom veteranu, a ta informacija nam pomaže da izvedemo zaključke zašto se odlučio na tako drastičan korak. Njihovu dnevnu rutinu prekida lavež psa i ljudi zaduženi za mir u parku, a njihov slučaj dospeva do socijalnih radnika.

Čovjek koji je odlučio da uzme svoju kćerku i da ostavi civilizaciju iza njih, kako bi pobjegli u divljinu i živeli totalno izolovan život. Prilikom donošenja te odluke, Vil je morao da bira da li će svoju ćerku povesti sa sobom ili ne.

„Ingrid goes West“

Obri Plaza i Elizabet Olsen glavne su uloge predstojeće crnohumoristične komedije „Ingrid Goes West“ koju režira Mat Spajser prema scenariju kojeg su zajednički napisali Spajser i Dejvid Brenson Smit.  „Ingrid Goes West“ pratiće Ingrid Torburn, psihički nestabilnu mladu ženu koja postaje opsjednuta zvijezdom društvenih medija Tejlor Olsen koja ima naizgled savršen život. Kada Ingrid odluči da ostavi sve i preseli se na zapadnu obalu kako bi se sprijateljila sa Tejlor u stvarnom životu, njeno ponašanje postaje opasno .

„The Tale“

“The tale” je potresna drama o zlostavljanju djeteta. Kako je to uticalo na odrastanje i zašto je tek u 40-ima shvatila da je bila zlostavljana, pogledajte u filmu. Film težak za pogledati. Iako su scene seksa snimljene s odraslom osobom, znajući da se to nekad dogodilo jednom djetetu, izazvaće osjećaj povraćanja. Nakon filma proguglajte o autorki, jer je priča temeljena na njenom stvarnom životu.

Dženifer je novinarka u kasnim četrdesetima. Ima karijeru i vjerenika. Jedan dan dobije poziv od majke koja joj potresena pokušava objasniti što je pronašla – Dženiferin esej iz osnovne škole o vezi sa starijim čovjekom. Iako se Dženifer nije sjećala eseja, kroz maglu su joj bili poznati elementi priče o toj vezi. Majka joj je poslala papire poštom te je Dženifer počela čitati. Malo po malo, prisjećala se detalja. Posjetila je ljude koji su imali veze s cijelom pričom kako bi shvatila što se dogodilo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu