Obično poslije nekoliko dana njihove stabljike počinju da venu, a latice gube svježinu. Ipak, postoje jednostavni načini da im produžite životni vijek za čak dvije nedjelje.
Da bi vaše lale što duže opstale u vazi primijenite isprobane trikove kojima su su služile još naše bake. Pored toga što je važno da stabljike zasečete ukoso da bi bolje apsorbovale vodu, važno je i mjesto na kom držite vazu sa ovim proljećnim cvijećem. Iako mnogi stavljaju vazu sa lalama na trpezarijski sto, blizu činije u kojoj stoji voće, to je velika greška. Većina voćki, a na prvom mjestu jabuke i banane, emituju gas etilen koji ubrzava proces uvenuća lala i skraćuje im životni vijek.
Ukoliko želite da vaše lale traju duže, držite ih podalje od voća. Ujedno, možete da primijenite starinske trikove kako bi vam ovo proljećno cvijeće što duže opstalo u rezanom stanju, piše Žena Blic.
Šećer kao omiljena hrana za lale
U vazu sa vodom razmutite kašiku kristal-šećera (na litar vode stavite supenu kašiku šećera), ostavite pet minuta da se šećer rastopi, pa tek onda stavite cvijeće. Šećer hrani lale i čini da one duže traju.
Aspirin za održavanje svježine lala

Najefikasniji način da produžite svježinu lalama je da u vodu dodate pola tablete aspirina. On, naime, pomaže u sprečavanju stvaranja bakterija koje opet mogu da spreče apsorpciju vode. Zahvaljujući aspirinu lale će duže zadržati svežinu, a latice neće početi brzo da blijede.
Limuntus protiv truljenja stabljika
Pored šećera i aspirina, naše bake su koristile i limunsku kiselinu u prahu kako bi lale trajale što duže. Prstohvat limuntusa dodat u vazu sa vodom za lale spriječiće truljenje stabljika, sniziti pH vode i pomoći lalama da duže ostanu svježe.

Idealno mjesto za vazu sa lalama
Pored toga što im prija svJeža voda u vazi (mijenjajte je na svaka tri dana), lale vole da budu daleko od direktnog izvor svjetlosti i toplote. Nemojte ih držati blizu radijatora i izbjegavajte da ih izlažete direktnoj sunčevoj svjetlosti.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu