Politika

Sumnjivi ugovor i sporne koncesije: Petar Đokić na meti istražilaca u 2 odvojena slučaja, sumnja se na MILIONSKU PLJAČKU Srpske

Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS, već godinama se nalazi pod lupom istražilaca u dva odvojena predmeta zbog sumnje da je počinio višemilionsku štetu Republici Srpskoj.

Petar Đokić
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Oba predmeta već su dostavljena i nadležnim tužilaštvima, saznaje Srpskainfo.

Petar Đokić se na meti istražilaca našao zbog ugovora sa kineskom kompanijom oko izgradnje HE Bistrica, o čemu su mediji prekjuče pisali, dok se drugi predmet odnosi na EFT Stanare zbog izmjena Pravilnika o visini koncesione naknade i bankarskim garancijama u oblasti elektroenergetike, energenata, rudarstva i geologije u RS.

Sporni Pravilnik je 2016. godine dva puta izmijenjen, što je u oba navrata potpisao Petar Đokić, koji je u to vrijeme bio, takođe, ministar u istom ministarstvu kao i danas.

Prvo su koncesionari koji u svom sastavu imaju rudnik i termoelektranu oslobođeni plaćanja posebne naknade za eksploataciju uglja, koji koriste za proizvodnju struje, a plaćali su ukupnu koncesionu naknadu od 3,6 odsto od godišnjeg prihoda, ostvarenog proizvodnjom i prodajom struje.

Uslijedila je nova izmjena, po kojoj je koncesionarima, koji istovremeno plaćaju i naknadu za korišćenje prirodnih resursa, naknada smanjena sa 3,6 na 0,5 odsto.

Istraga se “vuče” 8 godna

Istražioci vjeruju da je Srpska zbog ovoga izgubila minimalno 100 miliona KM.

Izmjenama Pravilnika o visini koncesione naknade, kako se sumnja, Đokić je pojedinim koncesionarima omogućio besplatnu eksploataciju uglja, dok je naknadu za korišćenje prirodnih resursa za proizvodnju struje drastično smanjio.

Istraga u ovom slučaju pokrenuta je još 2017. godine ali je taj predmet godinama “guran u ladicu”.

Izvor Srpskainfo iz pravosuđa ističe da je u međuvremenu taj predmet ponovo aktiviran i proslijeđen nadležnom tužilaštvu.

Podsjećamo, mediji su prekjuče objavili da su pripadnici SIPA podnijeli izvještaj Tužilaštvu BiH protiv Petra Đokića i Nenada Đukića, zastupnika u pregovorima kineske firme China National Aero-Tehnology Corporation i više nepoznatih osoba zbog ugovora iz 2019. godine o izgradnji HE B-1, B-2a i B-3 na rijeci Bistrica.

Taj ugovor je, kako se navodi, štetan za budžete Republike Srpske i BiH, a čijom realizacijom i sprovođenjem je Đokić obezbijedio sebi pribavljanjem protivpravne imovinske koristi u milionskom iznosu.

– Sve mjere i radnje u pripremi i potpisivanju štetnog ugovora unaprijed su planirane i dogovorene sa posrednikom Nenadom Đukićem te su postupci svjesno i sa namjerom realizovani na način da se načini šteta budžetu i na osnovu toga imenovani pribavi novčani iznos u određenom procentu – navedeno je u prijavi koja se nalazi u Tužilaštvu BiH.

Pročitajte još

Đokić zajedno sa ostalima se sumnjiči da je tim radnjama, kako se navodi, počinio krivično djelo “pranja novca”, “zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja” i “udruživanje radi činjenja krivičnih djela iz krivičnih zakona BiH i Republike Srpske.

Štetnost ugovora

Ministar Đokić zajedno sa Đukićem i sa još više drugih odgovornih lica potpisao je štetan ugovor za Republiku Srpsku sa kineskom kompanijom China National Aero-Technology International Engineering Corporation za izgradnju hidroelektrana na rijeci Bistrici, uz potom utvrđeni dogovor da od sredstava koje Vlada Republike Srpske isplati kineskoj strani, ministru Đokiću pripadne 15% novca od tog iznosa.

Prije potpisivanja ugovora, kako stoji u prijavi, ministar Đokić je stupio u kontakt i postigao međusobni dogovor sa Nenadom Đukićem iz Beograda, koji je bio posrednik za sklapanje tog ugovora, te je sa njim dogovorio sve detalje o načinu sačinjavanja štetnog ugovora, kao i da nakon isplate jedan dio sredstava dobija lično on (ministar Đokić).

Dalje se u prijavi naglašava da je ugovor, sklopljen u Kini u decembru 2019. godine, potpisao ministar Đokić u prisustvu predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića, piše BN.

Ustanovljeno je da je ugovor izvan svih osnovnih pravila i propisa poslovanja i postupanja sačinjen i potpisan u primjerku koji je bio samo na engleskom jeziku.

Srpskainfo saznaje da je navedeni ugovor preveden na srpski jezik tek skoro 2 godine kasnije.

U pitanju je ugovor čija je vrijednost milionska, a nije poštovan zakon o javnim nabavkama, odnosno nije postojao ni minimum procedura za dodjelu ovakvih značajnih projekata, dakle bez javnog poziva za dostavljanje ponuda, bez tendera, pregovora, bez ikakve procedure.

Ugovor je nakon potpisa formalno postao važeći i počela je njegova realizacija, a samim tim i obzirom na njegovu štetnost po Republiku Srpsku kineskoj strani je isplaćeno oko 70.000.000 (sedamdeset miliona KM).

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu