Kultura

Peti Internacionalni festival muzike u Bijeljini: "Primavera“ okuplja talentovanu djecu iz regiona

Peti Internacionalni festival muzike „Primavera" održaće se uživo od 15 do 18. aprila u Etno selu "Stanišići“, poštujući sve propisane epidemiološke mjere.

Peti Internacionalni festival muzike u Bijeljini: "Primavera“ okuplja talentovanu djecu iz regiona
FOTO: MUZIČKI FESTIVAL PRIMAVERA

Festival je takmičarskog karaktera i odvija se u disciplinama klavir, klavirski duo, harmonika, violina, solo pjevanje, duvači (flauta, klarinet, truba), gitara i solfeđo.

Prošle godine prijavljeno je 563 takmičara iz 90 muzičkih škola i akademija iz Slovenije, Hrvatske, Mađarske, Crne Gore, Makedonije, Srbije i BiH.

Pročitajte još

Prošlogodišnji Festival je otkazan zbog pandemije korona virusa nedjelju dana prije početka kada je skoro sve već bilo pripremljeno za 563 prijavljena takmičara.

– Treba napomenuti da ovakav festival nije lako organizovati s obzirom veliki broj učesnika u četiri festivalska dana. Samo u jednom danu se u četiri koncertne sale istovremeno odvijaju takmičenja po disciplinama, po tačno utvrđenoj satnici, kako za takmičenje tako i za usviravanje. Ove godine odlučili smo opet organizovati festival jer vlada veliko interesovanje, takmičari su se zasitili onlajn takmičenja bez stvarnog kontakta sa publikom, vršnjacima i članovima žirija. Svjesni smo da opet ulazimo u rizik jer je situacija sa korona virusom veoma nepredvidiva – rekao je direktor festivala, Siniša Pajić.

FOTO: MUZIČKI FESTIVAL PRIMAVERA
FOTO: MUZIČKI FESTIVAL PRIMAVERA

Iako je već proglašen za festival sa najvećim brojem takmičara u BiH i regionu broj prijavljenih iz godine u godinu raste što ukazuje na visok nivo organizacije.

– Kako su prijave u toku, mozemo reći da ove godine vlada veliko interesovanje učesnika zemalja u okruženju. Pogotovo ako uzmemo u obzir da godinu dana takmičari nisu imali prilike da odmjere svoje znanje jer se zbog pandemije nije organizovalo takmičenje ovog tipa – dodao je on.

Sa željom da Festival dosegne još jednu stepenicu u svom razvoju i uspjehu, organizacioni tim Festivala osmislio je nagradu “Ja sam učenik škole“, koja će dati mogućnost učenicima škola da se takmiče i osvoje nagradu za svoju školu. Ova nagrada će se ogledati u pianinu marke “Feurich F122“ za školu učenika pobjednika na kojem će ne samo takmičar, pobjednik, imati priliku da svira, već i druga djeca, učenici škole.

– Ovom nagradom, Festival “Primavera“ želi da kao Festival sa najvećim brojem takmičara da svoj doprinos u unaprijeđenju kvaliteta obrazovanja u obrazovnim institucijama, a ujedno i podstakne razvoj ne samo škole kao institucije već razvoj zajedništva i timskog rada – kaže Pajić.

FOTO: MUZIČKI FESTIVAL PRIMAVERA
FOTO: MUZIČKI FESTIVAL PRIMAVERA

Međunarodni žiri sastavljen od domaćih i inostranih eminentnih pedagoga, potrudiće se da učesnici u okviru takmičenja ostvare i razviju svoj muzički potencijal. Žiri u disciplini klavir i klavirski duo čine Arsen Čarkić, Dragomir Bratić i Sladjana Dedić. Za disciplinu violina tu su Marko Josifoski, Ivan Otašević i Đorđe Berak. Za gitaru Aleksandar Hadžiđorđević, Violeta Lučić i Živan Kuzmanović, za harmoniku Vojin Vasović, Milan Vidović i Haris Muminović. Kada su u pitanju duvački instrumenti žiri čine Ema Mirčetić, Vedran Nenadović i Goran Stojanović, za solo pjevanje zaduženi su Milica Stojadinović, Vojislav D. Spasić, Maja Đokić, Karolina Mihajlović i Aleksandra Lizdek. Za solfeđo tu su Slavica Marković Smiljanić, Admir Kustura i Miroslav Lukić.

– O očekivanjima je teško danas govoriti, nadamo se da ćemo uspjeti organizovati takmičenje uživo da polako počnemo svi da se vraćamo u normalne tokove života. To je danas prioritet svima nama. Opet, ukoliko situacija ne dozvoli održavanje u planiranom terminu otvoreni smo i za pomijeranje cijelog Festivala za mjesec, dva – objasnio je Pajić.

Učenje i druženje

Festival omogućava mladim muzičarima da se kroz muziku, univerzalni umjetnički jezik u divnom ambijentu Etno sela „Stanišići“ druže i odmjere znanje sa svojim vršnjacima, razmijene iskustva. Razmjena edukativnih i kulturoloških različitosti, kao bitan element u razvoju i promociji muzičkih škola i obrazovnih institucija, koristeći univerzalni muzički jezik koji ruši sve barijere različitosti sa posebnim akcentom na obnavljanju saradnje u okviru obrazovnih institucija u regionu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu