On smatra da će to biti riješeno tako što će “Elektroprivreda RS” izgraditi postrojenja za proizvodnju obnovljivih izvora energije. Tako će ERS ove godine raspisati tender za izgradnju solarne elektrane na području Trebinja, čija će snaga biti 100 megavata, a vrijednost 150 miliona evra. Trebinje je izabrano kao najbolja zona po broju sunčanih časova i, kao takvo, je najisplativije za gradnju ove vrste elektroenergetskog postrojenja.
Za ovu elektranu potrebno nam je 150 hektara zemljišta. S Gradskom upravom ćemo sagledati gdje je najbolja lokacija da je izgradimo – naveo je Petrović.
Finansijer, odnosno kreditor biće Evropska banke za obnovu i razvoj.
– Republika Srpska mora da razvija “čistu” energiju iz obnovljivih izvora, jer će doći trenutak kada će se suočiti sa obavezom plaćanja naknada za emisiju ugljen-dioksida, što će enormno podići cijenu električne energije. Da bismo to spriječili, moramo ulagati u obnovljive izvore. Sa obnovljivim izvorima, kao što su vjetar ili sunce, mi ćemo moći prodavati takozvane zelene sertifikate od izgrađenih energetskih objekata na bazi ovih potencijala – objašnjava Petrović.

Petrović je rekao da energetska postojenja na bazi obnovljivih izvora u Srpskoj već grade privatni investitori, ali naglašava da će ubuduće ERS voditi računa da koncept čiste energije razvija na način koji će građane osloboditi obaveze subvencionisanja.
Iz Ministarstva energetike za Srpskainfo, na pitanje da li više neće biti povećavana ili će biti ukinuta naknada za OIE, kažu kratko da provode aktivnosti u cilju izmjena Zakona o obnovljivim izvorima energije.
U Republici Srpskoj trenutno ima ukupno 75 proizvođača OIE, privatnih kompanija, koji ostvaruju pravo na podsticaj, od toga 28 malih hidroelektrana, 45 solarnih elektrana, jednu elektranu na biogas i jednu na čvrstu biomasu. Njihovo učešće u ukupnoj proizvodnji električne energije u RS na kraju 2018. iznosilo je svega 3,9 odsto.
Dobili 16,1 milion KM
Proizvođači obnovljivih izvora energije, dakle 75 privatnih kompanija u RS, dobili su oko 16,1 miliona KM podsticaja. Podsticaje dobijaju od građana Republike Srpske koji plaćaju naknadu za obnovljive izvore energije koja im je obračunata uz potrošenu električnu energiju.
Ova naknada je od 1. januara povećana za 44,2 odsto i iznosi 0,0075 KM po potrošenom kilovatu plus PDV.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu