Iz našeg ugla

Pitanje za Slovence

Brojna srpska zajednica u Sloveniji, koja, prema procjenama srpskih udruženja u ovoj državi, broji od 150.000 do 200.000 pripadnika, nema status nacionalne manjine. Oni su po brojnosti, poslije Slovenaca, na drugom mjestu.

Milan Pilipović
FOTO: SRPSKAINFO

To je za nas pitanje svih pitanja, smatraju predstavnici najbrojnijih srpskih društava, i ako bismo to riješili imali bismo pravo na školstvo na srpskom jeziku, na svoje medije, TV program.

Finansijsku pomoć Srbi u Sloveniji obezbjeđuju na principu projekata. Pomoć Srbije i Srpske, gdje bi, po logici, Srbi u Sloveniji trebali imati najveće uporište, takođe funkcioniše na principu projekata.

Neshvatljivo je da su ove činjenice gotovo nepoznate javnosti u Srpskoj i Srbiji, niti su u jasnom fokusu njenih vlasti. To pitanje za predstavnike Slovenije, za njihove diplomate, parlamentarce i uopšte čelnike dežele, gotovo je nemoguće čuti od srpskih vlasti.

Zato je sasvim logično pitanje zbog čega su se Srba u Sloveniji svi, koji bi trebali da se time bave, sasvim odrekli. Šta su to Srbi u Sloveniji loše uradili ili čime su Slovenci zaslužili da budu pošteđeni takvih pitanja?

Ukoliko analiziramo položaj Srba u regionu, onda je sasvim jasno da je njihov status najlošiji u Sloveniji i da je na djelu, kako to smatraju, ubrzana asimilacija, odnosno brisanje nacionalnog identiteta Srba.

Pročitajte još

Mnogi žive u zabludi, smatraju Srbi u Sloveniji, da mi ovdje imamo dobro riješeno pitanje naše nacionalne zajednice. Naša kolektivna prava su i te kako ugrožena u smislu evropskih konvencija koje garantuju prava manjina.

Srbi na području Bele Krajine, a time i Slovenije, žive od 1530. godine, na osnovu čega je jasno da predstavljaju autohtoni narod, ali ni to nije dovoljno za status manjine.

Slovenci u Srpskoj, BiH i Srbiji, gdje ih je neuporedivo manje u odnosu na ukupan broj stanovnika nego Srba u Sloveniji, imaju status nacionalne manjine. Slovenija je prva zemlja Zapadnog Balkana koja je postala punopravna članica EU, organizacije koja insistira na poštovanju manjinskih prava i rješavanju statusnog pitanja manjina.

Pasivnost  Srpske i Srbije po pitanju položaja Srba u Sloveniji i očuvanja njihovog nacionalnog i kulturnog, vjerskog i jezičkog identiteta, neshvatljiva je. Godine prolaze, Srba u Sloveniji je sve manje.

Njihovi potomci, u tim okolnostima, gube bitku za svoj nacionalni identitet. Djeca, čiji su roditelji Srbi, tako postaju Slovenci. Trajno, zauvijek.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu