Svijet

Plaćenici se traže preko oglasa: Rat u Ukrajini novi dom za LEGIJU STRANACA (FOTO)

Uporedo sa ruskom invazijom, otpočela je potražnja za plaćenicima, a pojedine zapadne firme za obezbjeđenje oglašavaju nevjerovatne sume. U bukvalnom prevodu za “izvođače radova” u Ukrajini u oglasima se navode cifre koje bude sumnju da će ikada biti i isplaćene, a cijena krvavog posla kreće se i do 2.000 dolara po danu, plus bonus.

Plaćenici se traže preko oglasa: Rat u Ukrajini novi dom za LEGIJU STRANACA (FOTO)
FOTO: ZURAB KURTSIKIDZE/EPA

U oglasima se navodi da je za plaćenike u Ukrajini poželjno da prepoznaju i razlikuju sovjetsku i NATO tehniku, govore ruski ili jezike poput poljskog, pa čak i mađarski.

Danas kada je sukob u Ukrajini ušao u treću nedjelju, plaćenički posao ne nude samo stranci u rusko-ukrajinskom sukobu. Zvaničnici Ukrajine zovu dobrovoljce, a jedna od ukrajinskih kompanija pojašnjava da se formira – Međunarodna legija teritorijalne odbrane Ukrajine. Kako se navodi u proglasu ovu legiju čine isključivo “stranci koji su voljni da se pridruže otporu ruskim osvajačima i zaštite globalnu bezbjednost”.

Na američkom sajtu, čiji naziv nije objavljen iz razumljivih razloga, a na kome se oglašavaju firme za bezbjednost, nude se različiti poslovi od Kalifornije do Ukrajine. Ali, svima je zajedničko da je neophodno znanje rukovanja oružjem i fizička spremnost.

Tu je i oglas jedne od firmi – opis lokacije posla Ukrajina, početak rada – odmah, a dnevna plata od 1.000 do 2.000 dolara. Ipak, poslije slijedi i pojašnjenje da se precizna cifra utvrđuje tek naknadno i zavisi od iskustva, dodjeljene lokacije ili klijenta. U opisu ‘ukrajinskog posla’ nema poziva na ratovanje već stoji da je riječ “o operacijama izvlačenja odnosno evakuacije pojedinaca ili porodica, širom sela i većih gradova Ukrajine”. Mogu se prijavljivati i žene.

FOTO: 
NEXTA/TWITTER/SCREENSHOT
FOTO: NEXTA/TWITTER/SCREENSHOT

Iako se čini da se i na ovakav oglas može prijaviti skoro svaki muškarac koji je držao oružje u životu, to nije tako. Postoje uslovi za primamljivu isplatu i cjelokupnu tragediju, a oni koji prolaze bez izuzetka i odlaze u ratno područje su “visoko iskusni kandidati koji posjeduju najmanje pet godina vojnog iskustva u ovom dijelu Evrope”. Pet godina vojnog iskustva takođe je sigurna karta za putovanje sa kog se možda nikada putnik plaćenik neće vratiti.

Iako se u oglasu navodi da je posao isključivo izvlačenje lica ili porodica, plaćeniku se unaprijed navodi da u angažman spada i “izviđanje rute prije misije na osnovu prikupljenih i lokalnih obaveštajnih podataka”. Kada se domogne Ukrajine čini se da je u “zadacima” prepušten sam sebi jer u opisu posla stoji: moraće da se povezuje, koristi prijateljske snage, a od lokalnih vlasti ili boraca otpora dobije obaveštajne podatke, kako bi “svoj zadatak izvršio”. Putuje se po nacionalnoj osnovi, piše Blic.

Pre nekoliko dana Ministarstvo odbrane Rusije podsjetilo je da plaćenici po međunarodnom pravu ne mogu da imaju status ratnog zarobljenika”. Kako se dodaje “u najboljem slučaju očekuje ih krivični postupak i duga robija”. General Igor Konašenkov iznio je podatak o jednom broju plaćenika koji su kroz Poljsku ušli do Ukrajine i riječ je o oko 200 najamnika iz Hrvatske zbog čega je ruski MSP uputio pisanu notu Ambasadi Hrvatske.

Minimalne i poželjne kvalifikacije za plaćenika

U oglasu na američkom sajtu se navode minimalne i poželjne kvalifikacije:

– pet plus godina kombinovanog iskustva vojnog ili privatnog sa najmanje godinom borbenog iskustva

– posjedovanje velikog radnog znanja o primjeni malokalibarskog oružja iz sovjetske ere i NATO

– posjedovanje vještine kritičkog mišljenja sa sposobnošću da brzo i efikasno rješavaju složene probleme radi očuvanja života

– sposobnost navigacije pomoću karte i kompasa

– kandidat mora biti veoma fizički spreman

– mora imati visok stepen profesionalizma, odgovornosti, odlučnosti i zrelosti

– mora biti u stanju da informiše, ubjedi i uputi druge

– posedovati važeći pasoš SAD, UK, CAN, AUS, NZ, UKR, POL ili sa dvojnim državljanstvom sa državom EU ili Šengena

FOTO: ROMAN PILIPEY/EPA
FOTO: ROMAN PILIPEY/EPA

Ruska vojska

Među poželjnim kvalifikacijama su oni koji trenutno borave u Ukrajini ili pograničnoj zemlji ili unutar zemlje EU ili Šengena, iskustvo i znanje sa vještinama prepoznavanja vozila, aviona i pomorskih plovila vojnog naoružanja iz sovjetske ere i NATO-a, ali i prethodno iskustvo vozača obezbjeđenja – posebno vožnja u niskim kapacitetima kroz neprijateljsku teritoriju – solo ili kao dio veoma malog konvoja.

Ukrajinska “legija stranaca”

Ukrajinska firma s druge strane poziva strance i navodi da i lica bez državljanstva mogu biti primljena na vojnu službu. Na kraju obavještenja navodi se da je ova firma “privremeno obustavila rad”, ali sudeći po koracima koje treba ispuniti nije ni potrebna. Iskorištena je praktično samo za oglas u kome se potom precizno objašnjava sedam koraka – kako do ukrajinske vojske. Prvi korak je kontaktiranje ambasade Ukrajine i obraćanje vojnom atašeu ili konzulu… I u ovom slučaju moraju se priložiti dokumenta koja potvrđuju vojno iskustvo ili u službi očivanja javnog reda.

Kod koraka pod rednim brojem pet, kandidat kreće put Ukrajine: dobija uputstva kako da stigne u Ukrajinu, potrebna dokumenta i opremu. Preporučuje se da sa sobom ima vojnu uniformu ili njene elemente, opremu, šljem, pancire i drugo, ako je dostupno.

Korak šest; “Pređite u Ukrajinu na predviđen način. Predstavnici ukrajinskih ambasada, konzulata i snaga teritorijalne odbrane u Ukrajini pružiće pomoć u raspoređivanju. Njihovi kontakti će biti obezbeđeni u ambasadi Ukrajine u vašoj zemlji.”

Korak sedam: po dolasku na zborno mjesto u Ukrajini, pridružite se Legiji stranaca teritorijalne odbrane i zajedno sa vojnicima iz drugih zemalja i ukrajinskim vojnicima uključite se u borbu protiv ruskih osvajača.

U Srbiji plaćenicima i do 10 godina zatvora

Krivični zakonik Srbije veoma je precizan i jasan u djelu koji se odnosi na plaćenike.

– Državljani Srbije koji učestvuju u ratovima i oružanim sukobima u drugim državama ili za odlazak organiziraju i vrbuju građane Srbije suočavaju se s kaznom zatvora od šest mjeseci do deset godina. Teži oblik tog krivičnog djela odnosi se na učešće u okviru grupe i u tom je slučaju predviđena kazna je od jedne do osam godina zatvora. Vrbovanje, poticanje ili organiziranje drugih osoba da počine ova krivična djela, organizuju grupu, provode obuku, osiguravaju opremu ili omogućuju logistiku i finansijsku pomoć ili finansiranje tih krivičnih djela kazna je od dve do deset godina zatvora. Ove odredbe važe i za strane državljane koji ta krivična djela počine na teritoriji Srbije, piše u Zakoniku.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu