Banjaluka

"Plan da svake godine bude ugrađeno 20 podzemnih kontejnera" Banjaluka sve čistiji grad, građani iskazali pozitivne reakcije

Banjaluka postaje sve čistiji grad zahvaljujući postavljanju podzemnih kontejnera, što je nešto relativno novo na našim prostorima.

Postavljeni podzemni kontejneri u parku Mladen Stojanović
FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA

Prednosti

Najveća prednost podzemnih kontejnera jeste njihova velika zapremina jer zamjenjuju manje kontejnere. Dakle, oni su funkcionalni, veliki i ukopani tri metra u zemlju.

Načelnik Odjeljenja za komunalne poslove Grada Banjaluka, Boriša Mandić ističe da ovi kontejneri osim svoje funkcionalnosti takođe imaju i atraktivan izgled, a jedan podzemni kontejner mijenja i do pet klasičnih kontejnera.

Dodaje da je pored toga i velika prednost to što se oni ne vide i da su građani Banjaluke iskazali pozitivne reakcije na ovaj novitet.

– Na ovom planu radimo preko tri godine i to je skup proces koji traži saradnju sa građanima. Sada smo došli do toga da imamo 20 kontejnera u gradu, tako da se smanjila količina otpada, riješila se divlja deponija i zaista idemo u dobrom pravcu i plan je da svake godine bude ugrađeno 20 kontejnera – naglasio je Mandić.

Banjalučani zadovoljni, kažu kontejnera treba više.

– Ja bih ovo svuda stavljala, lijepo izgleda a ne vidi se smeće. Nešto slično nešto sam vidjela u Sloveniji – kazala je Marijana V. koju smo sreli u Novoj Varoši.

Kako je naveo Madnić za kontejnere se traže idealne lokacije, jer ne mogu da se postave baš svuda.

Upravljanje otpadom

– Radimo veliku studiju upravljanja otpadom i konačne rezultate očekujemo u maju. Jedna od njih je izgradnja reciklažnih zelenih ostrva. Postavili smo nekoliko ostrva gdje su reciklažni kontejneri gdje građani mogu doći i soritirati otpad – poručio je Mandić.

Dodaje da je ovaj projekat implementiran na nekoliko mjesta te da je u pitanju promotivni i edukativni projekat.

Iznenađeni smo koliko građani poštuju i iznenadite se koliko je otpad soritran i oni građani koji žele da recikliraju to smeće dovoze i mi nastavljamo sa tim aktivnostima – rekao je Mandić i dodao:

– Kada kažemo recikliranje, nije dovoljno samo postaviti kontejner i obučiti građane. Na državi je da obezbijedi recikliranje, otkupne stanice i izvoz. Dok se ne uspostavi kompletan sistem mi moramo biti spremni. Za sadašnje količine otpada je zainteresovano nekoliko preduzeća – zaključio je Mandić.

Deponija Ramići – nova lokacija

– Stepen urbanizacija naselja Ramići je danas previsok da bi u tom naselju ostala deponija, naročito kada se uzme u obzir naseljenost susjednih naselja – Šargovc, Dragočaj, Kuljani, Prijakovci i druga naselja -rekao je ovo nedavno gradski menadžer Bojan Kresojević, naglašavajući kako gradska administracija traži novu lokacija za deponiju gdje će biti odlagan otpad umjesto sadašnje deponije u Ramićima.

Pogotovo treba uzeti u obzir neprijatne mirise koje je nemoguće eliminisati sa postojećom tehnologijom. Zbog toga je nužno pronaći novu lokaciju udaljenu od naselja i domova građana Banjaluke. Ovaj proces je višegodišnji, ali administracija gradonačelnika Draška Stanivukovića ovaj proces je već započela – kazao je Kresojević.

Pročitajte još

U Gradskoj upravi formirana je komisija koja ima zadatak da pronađe lokaciju, koja bi mogla u budućnosti da služi za odlaganje otpada, prenosi BLink.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu