Magazin

"Plivačko uho" mora da se liječi: Bubna opna puca i prilikom SKAKANJA U VODU

Skakanje u bazen može uzrokovati nevidljive povrede uha, poput pucanja bubne opne.

banjalučko kupalište vrućica
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Pucanje bubne opne može dovesti do infekcije u centralni nervni sistem i zahtijeva pravilno liječenje antibioticima.

Infekcija uha, koju izazivaju bakterije i gljivice, česte su prilikom kupanja u bazenima, jezerima i morima, a prof. dr Sanja Krejović, fonijatar i otorinolaringolog Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS) ukazuje da prilikom skakanja u bazen može doći i do “nevidljivih povreda” uha, poput pucanja bubne opne.

Poslije rashlađivanja u bazenu, rijeci, jezeru ili moru dešava se da nam je uho zapušeno, pa osjećamo blagi pritisak u njemu i oslabljen sluh, a kasnije i bol.

Pročitajte još

To su prvi simptomi takozvanog ‚”plivačkog uha“, koje neće proći bez odgovarajućeg liječenja, pa je neophodno da se hitno javite specijalisti za uho, grlo i nos.

– Kada skačemo u vodu, dođe do nagle promjene pritiska, kao i prilikom leta avionom. Može doći do pucanja bubne opne, što je veoma ozbiljna povreda i treba je tako shvatiti i liječiti jer je to put prenosa infekcije u centralni nervni sistem – kaže prof. dr Sanja Krejović sa Klinike za ORL UKCS.

Simptomi pucanja bubne opne

Akutni bol

Zujanje u ušima

Sekrecija

– Takvo stanje treba na pravilan način liječiti antibioticima – napominje prof. dr Krejović.

Prema njenim riječima, respiratorne infekcije aktuelne su ljeti, kao i zimi, jer se rashlađujemo na različite načine, poput kupanja u bazenima i provođenja vremena u klimatizovanim prostorijama.

Ispiranje nosa i grla morskom vodom

– Bez obzira na čistoću i ispravnost vode, infekcija može da nastane i u privatnim bazenima, koje ne koristi mnogo ljudi. Treba voditi računa o higijeni, toaleti i uva i nosa i grla – ukazuje ona.

Dodaje da su tokom ljetnjih mjeseci češće upale spoljašnjeg uva kada bakterije ili gljivice prilikom kupanja uđu, ali i sinusa, krajnika i grla. Savjetuje da i djeca i stariji ispiraju nos i grlo morskom sterilisanom vodom, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu