Politika

POČELA POSEBNA SJEDNICA NSRS Vidović: Vlada predlaže nultu stopu PDV na osnovne životne namirnice

Vlada Republike Srpske predlaže da se u paralmentarnu proceduru BiH uputi prijedlog izmjene zakona o dopuni Zakona o porezu na dodatu vrijednost, kojim će biti definisane snižena stopa PDV od nula odsto na osnovne životne namirnice i viša stopa od 22 odsto na luksuzna dobra i usluge.

POČELA POSEBNA SJEDNICA NSRS Vidović: Vlada predlaže nultu stopu PDV na osnovne životne namirnice
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Rekla je ovo ministarka finansija Zora Vidović na početku današnje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj bi poslanici trebali da razmatraju mjere u oblasti indirektnih poreza za ublažavanje negativnih efekata inflacije.

Sjednica je zakazana na zahtjev Vlade Republike Srpske, a Vidovićeva je istakla da je ovakva odluka donesena jer je utvrđeno da je zbog najnovije krize neophodno djelovati u smislu zaštite ili pomoći budžetima građana, prije svega onih najranjivijih, odnosno socijalnim kategorijama.

Vidovićeva je pojasnila da bi se po sniženoj stopi PDV oporezivali lijekovi, brašno, hljeb dobijen od svih vrsta brašna, mlijeko i mliječni proizvodi, jestiva ulja, jestive masnoće životinjskog i biljnog porijekla, so, šećer, homogenizovana dječija hrana i oprema za novorođenčad, sjemena i sadni materijal.

– Po višoj stopi PDV od 22 odsto oporezovali bi se visokokvalitetna vina (uključujući pjenušava vina) i alkoholna pića, visokokvalitetne cigare i cigarilosi, luksuzni parfemi, toaletne vode i kozmetika, uključujući proizvode za ljepotu i šminku, odjeća i obuća od krzna i kože reptila, nakit i srodni proizvodi, satovi i njihovi dijelovi, vrhunski električni ili optički aparati, luksuzna vozila za prevoz lica na zemlji, u zraku ili na vodi, umjetnička djela, kolekcionarski predmeti i antikviteti, pirotehnički proizvodi za vatromete, upaljači za cigarete (mehanički ili električni), džepni, stolni i ostali od plemenitih kovina, luksuzna naliv pera i oružje – istakla je Vidovićeva.

Pročitajte još

Ukoliko se pogleda efekat uvođenja ove mjere, kako je dodala ona, dolazi se do zaključka da bi od 1. aprila do kraja ove godine, Srpska izgubila prihode koji joj pripadaju u ukupnom iznosu od 111 miliona KM, dok bi gubitak budžeta Republike Srpske iznosio 79,9 miliona KM.

Vidovićeva je pojasnila da bi s druge strane, ukoliko se uvede viša stopa PDV na promet i uvoz luksuznih dobara došlo bi do povećanja prihoda od PDV za oko 16,2 miliona KM za RS do kraja godine, odnosno oko 11,7 miliona KM za budžet Republike Srpske. 

Ona je naglasila da ovdje nedostaje efekat dodatnog prihoda od PDV koji bi se naplatio na domaće proizvode.

Vidovićeva kaže da biu konačnici došlo do ukupnog gubitka prihoda Republike Srpske za oko 94,8 miliona KM, odnosno do gubitka prihoda budžeta Republike Srpske za oko 68,2 miliona KM.

Ministarka finansija je istakla da Vlada Srpske, takođe, predlaže da se u paralmentarnu proceduru BiH uputi Prijedlog zakona o akcizama u BiH, kojim će predložiti izmjenu člana 17. Zakona, na način da iznosi akciza za naftne derivate iznose nula maraka po litri naftnog derivata (ukidaju se), uz temporalno ograničenje na jedan mjesec od 1. aprila 2022. godine, sa mogućnošću produženja u zavisnosti od kretanja cijena u narednom periodu.

Vidovićeva kaže da se na kraju tog mjeseca treba vidjeti kakvi su bili efekti te mjere i da je treba produžiti ili ne.

– Kada se analizira efekat ukidanja akciza na naftne derivate, mjesečni gubitak Republike Srpske je oko 15 miliona KM, što je gubitak od oko 10,8 miliona KM za budžet Republike Srpske. Takođe, došlo bi do mjesečnog gubitka i pripadajućeg prihoda od PDV u iznosu 2,6 miliona KM za Republiku Srpsku, odnosno 1,9 miliona KM za budžet Republike Srpske. U konačnici, ukupan gubitak prihoda zbog ukidanja akciza na naftne derivate iznosio bi 17,6 miliona KM za Republiku Srpsku, odnosno 12,7 miliona KM za budžet Republike Srpske na mjesečnom nivou – zaključila je Vidovićeva i pozvala narodne poslanike da glasaju za ove prijedloge.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu