Politika

Počela POSEBNA sjednica: U Narodnoj skupštini Srpske rasprava o Informaciji o rušenju Ustava BiH

Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će se raspravljati o Informaciji o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima s ciljem zaštite Ustava BiH, počela je u Banjaluci.

Počela POSEBNA sjednica: U Narodnoj skupštini Srpske rasprava o Informaciji o rušenju Ustava BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Sjednica se održava na zahtjev Vlade Republike Srpske, koja je i pripremila Informaciju.

Pred početak posebne sjednice održana je sjednica Kolegijuma na kojoj je odobreno obraćanje predstavnika organizacija proisteklih iz proteklog rata, kao i liderima parlamentarnih stranaka.

Glasanje će biti organizovano sutra po završetku rasprave.

– Ukoliko pravno nasilje nad Srpskom ne prestane, te ne bude političke volje i međunarodne podrške da se BiH vrati na osnove i transformiše u državu u kojoj se poštuju Dejtonski ustav i zakoni, Republika Srpska je dužna preduzeti mjere sa ciljem zaštite svoje dejtonske pozicije kroz isključivo politička i pravna sredstva – navodi se u Informaciji.

U Informaciji se podsjeća da je BiH nastala saglasnošću Republike Srpske i Federacije BiH i tri konstitutivna naroda i samo saglasnošću oba entiteta i konstitutivnih naroda može i postojati.

– Zbog toga je bilo kakva dalja težnja za izmjenom složene dejtonske strukture apsolutno nedopustiva i može dovesti do neželjenih posljedica, iz kojih razloga Republika Srpska kontinuirano ukazuje na iste – navodi se u Informaciji.

Između ostalog ističe se da je evidentan kontinuitet antidejtonskog djelovanja koje za cilj ima razvlašćivanje Republike Srpske i urušavanje dejtonske BiH, odnosno stvaranje nove unitarističke BiH.

Podsjeća se na otimanje nadležnosti Srpskoj, nametanja zakona i odluka kojim su uspostavljena mnoštva novih institucija na nivou BiH, suprotno podjeli nadležnosti utvrđenoj Ustavom BiH.

U Informaciji se podsjeća i na djelovanja visokih predstavnika u BiH, te objašnjava način kako se oni tačno imenuju.

Pominje se i Kristijan Šmit za kojeg se konstatuje da nije dobio saglasnost Savjeta bezbjednosti, i da stoga nema legitimitet.

Dodaje se da su se visoki predstavnici u kontinuitetu grubim intervencionizmom miješali u pravni i politički život Republike Srpske i BiH, te bitno mijenjali ustavom utvrđene principe podjele nadležnosti.

Dotakli su se i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, za koji navode da je potpuno  nedosljedan u vlastitoj praksi i nema jedinstven stav, tačnije, mišljenja sudija su nerijetko suprotstavljena i različita, te politički determinisana.

Pročitajte još

Umjesto da štiti Ustav BiH od povreda, kako se dodaje, Ustavni sud BiH, pod kontrolom dvoje bošnjačkih i troje stranih sudija, pruža podršku svim destruktivnim faktorima i koristi svaku priliku da oslabi ustavom garantovanu autonomiju entiteta i konstitutivnost naroda unutar dejtonske BiH.

Na kraju Informacije o kojoj danas raspravljaju poslanici podsjeća se i na sudski postupak koji se vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d direktora JU Službeni glasnik Republike Srpske, Miloša Lukića.

Navedeno je zbog čega su Dodik i Lukić optuženi, te se podsjeća na nametanje njemačkog diplomate Kristijana Šmita poslednjih izmjena Krivičnog zakona BiH, , koji kako se navodi nelegalno i nelegitimno obavlja dužnost visokog predstavnika u BiH.

– Ovim nametanjima izmjena KZ BiH stvorio je osnovu za ostvarenje svojih namjera – obračuna sa institucijama Republike Srpske.  Ovaj zakon, kao i svi drugi koje je nametnuo Kristijan Šmit, nisu priznati niti potvrđeni od strane Parlamenta BiH, jedinog zakonodavnog tijela ovlaštenog da donosi zakone na nivou BiH – upozorava se u Informaciji.

Ističe se da se pred Sudom BiH vodi montirani i politički motivisan sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske i to iz razloga što su provodili Ustav i zakone Republike Srpske odnosno vršili svoja ustavna i zakonska ovlašćenja.

– Procesuiranje Predsjednika Republike Srpske zbog provođenja Ustava te direktora Javne ustanove zbog objavljivanja zakona koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske predstavlja apsurd koji jasno pokazuje stanje u kojem se nalazi pravosudni sistem BiH i sama BiH. Pravosuđe BiH, odnosno Tužilaštvo BiH i Sud BiH se stavilo u službu ostvarivanja ciljeva pojedinaca i dijela međunarodne zajednice – stoji na kraju Informacije.

Zaključuje se da suđenje Predsjedniku Republike Srpske i direktoru Službenog glasnika Republike Srpske nije suđenje Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću, nego suđenje Republici Srpskoj, njenim institucijama i njenoj ustavnoj poziciji u BiH, sa namjerom da se Republika Srpska u potpunosti razvlasti i oslabi do nivoa na kome bi njeno postojanje izubilo svaki smisao, a time i slovo Dejtonskog sporazuma.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu