Društvo

POČELA RAFTING SEZONA Avanturisti iz cijelog svijeta POHRLILI na Taru i Vrbas

Republika Srpska iz godine u godinu privlači sve više turista, a biser ponude je rafting.

POČELA RAFTING SEZONA Avanturisti iz cijelog svijeta POHRLILI na Taru i Vrbas
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Spuštanje čamcima niz brzake i bukove Tare, Drine i Vrbasa, uz nadzor iskusnih skipera, avantura je koja se ne zaboravlja do kraja života.

Tara suza Evrope i raj za avanturiste

A ko želi pravu adrenalinsku avanturu, neka se zaputi na Taru, jednu od naljepših rijeka Evrope, koja teče granicom BiH i Crne Gore. Tara je pod zaštitom UNESCO i cijelim tokom se može piti bez ikakvog rizika, a zbog čistoće i ljepote je zovu i „suzom Evrope“.

Uz rafting, koji je „nasljednik“ čuvenog splavarenja Tarom iz doba SFRJ, u kome se osamdesetih u kultnom filmu „Hajde da se volimo“ okušala i  Lepa Brena, kampovi kod Foče nude i niz drugih atrakcija: džip sarfari, planinarenje, kanjoning, vožnju četvorotočkašima, ukusnu domaću hranu, žurke uz logorsku vatru, žive svirke vikendom…

Foto: Rafting centar Drina-Tara
Foto: Rafting centar Drina-Tara
Džip safari jedna od atrakcija na Tari

– Sezona je odlično počela, uprkos povremenoj kiši, bungalovi su puni turista iz Srbije, Slovenije, Holandije, Izraela, Hong Konga, SAD – kaže Borko Todorović, menadžer Rafting centra „Drina-Tara“.

Najduža rafting tura na Tari traje puna tri dana i vozi se 100 kilometara, od Đurđevića Tare u Crnoj Gori, do rafting kampa kod Foče. Usput rafteri uživaju u vodopadima, bajkovitim mostovima, izvorima. Za one manje zahtjevne u ponudi su kraće plovidbe, od četrdesetak kilometara.

Uz rafting, izlete na planine i jezera i prašumu Perućica u Nacionalnom parku “Sutjeska”, te smještaj u rustičnim drvenim bungalovima, turisti su oduševljeni i đakonijama domaće kuhinje.

Teletina, jagnjetina, sir, kajmak, hljeb ispod sača – sve to u kampove dolazi direktno iz sela uz Taru.

Foto: Rafting centar Drina-Tara/RAS Srbija
Foto: Rafting centar Drina-Tara/RAS Srbija
Marina i Ono gosti iz EU oduševljeni avanturom i domaćom hranom

Marina Mejners (28) i Onno Kruse (31) iz Berlina, otvorili su ovogodišnju sezonu raftinga na Tari. Kada su došli u kamp da u tu provedu “Uskrs kao u bajci” zatekli su osoblje i majstore u Rafting centru „Drina-Tara” kako užurbano privode kraju završne pripreme za sezonu. Ipak, gosti iz EU su dočekani toplom dobrodošlicom.

– Iako je do zvaničnog otvaranja rafting sezone na Tari i Drini ostalo još poprilično vremena, osoblje našeg rafting centra – sada ubjedljivo najvećeg rafting centra na Balkanu – sa radošću je primilo prve ovogodišnje goste, par iz Njemačke, i pružilo im maksimum zadovoljstva. Ovo dvoje mladih ljudi su ovogodišnji Uskrs dočekali, kako kažu, kao u bajci, u našem Rafting centru „Drina-Tara“ – kažu domaćini.

Pročitajte još

– Zaista smo prijatno iznenađeni gostoprimstvom i ljubaznošću domaćina, koji nas, uprkos velikom poslu nisu vratili, nego su nam pružili maksimalan ugođaj. Bili smo prvi ovogodišnji turisti koji su se spustili niz zapjenušane brzake  Tare i Drine, člije su vode, zbog topljenja velikih naslaga snijega, dostigle maksimum – kažu Marina i Onno.

Slovenci i Japanci okupirali Vrbas

A na drugom kraju Republike Srpske, u Banjaluci, početak sezone su obilježili turisti iz Japana. Šta radi Japanac u Banjaluci? Spušta se rafting stazom niz Vrbas, kako bi komšiji iz Južne Koreje pokazao koliko je hrabar!

Rafting ture na Vrbasu nisu maratonske, poput onih na Tari, a nemaju ni tako dugu tradiciju, ali imaju poseban šarm, jer je rafting staza nadomak grada.

Uz to, jedino na Vrbasu možete osjetiti čari noćnog raftinga, na osvjetljenoj stazi kroz kanjon Tijesno, a posljednjeg vikenda u decembru već tradicionalno se organizuje i novogodišnji rafting za najhrabrije.

Foto: privatna arhiva/RAS Srbija
Foto: privatna arhiva/RAS Srbija
Novogodišnji rafting na Vrbasu posljednjeg vikenda u decembru

I na Vrbasu sezona je počela furiozno, turisti se otimaju za ture duge od pet do 21 kilometar, a vikendima je nemoguće naći prenoćište u banjaliučkim hotelima, jer ih okupiraju – Slovenci.

-Turista je iz godine u godinu sve više, a Slovenci su najbrojniji. Dolaze i komšije iz Srbije i Hrvatske, pa i Nijemci, Holanđani, bilo je čak i gostiju iz Japna i Koreje – kaže Sanja Despot Vuletić iz turističke agencije koja organizuje rafting ture.

Uz rafting, turistima se nudi i kanjoning i pješačenje kroz Krupu na Vrbasu, a za grupe se može organizovati i pejntbol ili paraglajding.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu