Politika

Počelo okupljanje dijela opozicije u Beogradu: Najavljena protestna šetnja i blokada auto-puta

Protest dijela opozicije "Srbija protiv nasilja" održava se danas u Beogradu, s početkom u 19 sati ispred Skupštine Srbije. Najavljena je šetnja do Palate pravde, poslije čega će demonstranti na Mostarskoj petlji blokirati auto-put.

Protest opozicije u Beogradu
FOTO: STEVICA RAJČETIĆ/RINGIER

Demonstranti se danas okupljaju još sporije nego prethodnih subota. Nekoliko minuta prije 19 sati ispred Skupštine i u hladu Pionirskog parka preko puta okupilo se oko 200-300 ljudi koji su blokirali saobraćaj u oba pravca. Nastavili su da pristižu i poslije 19 sati, ali i dalje u veoma malim grupama.

Narodni poslanik Radomir Lazović rekao je, najavljujući današnje okupljanje, da su u fokusu protesta pravosuđe i policija.

Pročitajte još

– Ruta će se kretati ulicama Kneza Miloša, Nemanjinom kod Vlade ka spomeniku korupciji (aludira na spomenik Stefanu Nemanji, prim. nov), i zatim Savskom ulicom do Palate pravde. Kod Palate pravde će biti obraćanje istaknutih pravnika. Poslije obraćanja ćemo se uputiti ka Mostarskoj petlji, gdje ćemo nastaviti sa blokadom auto-puta kroz Beograd – rekao je Lazović, piše Blic

Šetalo se u nekoliko gradova

U sklopu protesta “Srbija protiv nasilja”, juče su, kako je prenio RTS, građani u Novom Sadu, Šapcu, Požarevcu, Čačku, Jagodini, Kragujevcu i Nišu, Vranju izašli na ulice.

Blokade puteva su bile u Nišu i Kragujevcu, a saobraćaj je nakratko zaustavljen i u Požarevcu.

Zahtjevi protesta

Prvi protest dela opozicije održan je 8. maja i na njemu su demonstranti iznijeli nekoliko zahtjeva, između ostalog: smjenu članova Savjeta Regulatornog tijela za elektronske medije (REM), šefa BIA Aleksandra Vulina, oduzimanje nacionalnih frekvencija pojedinim televizijama…

Jedan od zahtjeva je bila i ostavka ministra prosvjete Branka Ružića, što se u međuvremenu i dogodilo, kao i hitno zasjedanje Skupštine Srbije. Ono je zakazano, sjednica je trajala skoro mjesec dana, i na njoj se raspravljalo, između ostalog, i o smjeni ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića, što je takođe jedan od zahtjeva protesta. Nakon izjašnjavanja poslanika, Grašić ostaje na ministarskoj funkciji.

Poslanici su se o tom zahtjevu izjašnjavali 5. jula, a epilog je bio sljedeći: “protiv” smjene je bilo 148 poslanika, a “za” je bilo 37 – iako je 61 potpisao zahtjev za smjenu. U Skupštini je tog dana bilo prisutno 192 poslanika, a nije glasalo sedam.

Protest “Srbija protiv nasilja” organizuju Demokratska stranka, Narodna stranka, Zeleno-levi front – Ne davimo Beograd, stranka Zajedno i Stranka slobode i pravde.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu