Njegova izjava dolazi u trenutku kada NATO sa velikom zabrinutošću prati ruske nuklearne prijetnje, kao i programe Sjeverne Koreje i Irana.
Govoreći na skupu Kraljevskog instituta za odbrambene studije (RUSI), Toni Radakin je istakao da se globalna ravnoteža moći značajno mijenja.
– Početak treće nuklearne ere je pred nama – izjavio je, dodajući da je trenutna situacija “složenija nego ikada ranije”.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu prije skoro tri godine, odnosi između Moskve i NATO pali su na najniži nivo od završetka Hladnog rata. Tokom ovog rata, koji je obilježen brutalnim sukobima u istočnoj Ukrajini, Kremlj je često prijetio nuklearnim ratom.
Ruski predsjednik Vladimir Putin stavio je nuklearne snage u stanje visoke pripravnosti na početku invazije 2022. godine, dok je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov nekoliko mjeseci kasnije upozorio da je rizik od nuklearnog sukoba “značajan”. Ove godine Putin je izjavio da je Rusija vojno spremna za nuklearni rat.
– Vidjeli smo brojne prijetnje taktičkim nuklearnim oružjem, vojne vježbe i simulirane napade na NATO zemlje – sve u cilju zastrašivanja i odvraćanja od akcija koje su neophodne za očuvanje stabilnosti”, rekao je Radakin.

Krajem oktobra Rusija je sprovela velike vojne vježbe koje su uključivale simulaciju nuklearnog protivnapada.
Evolucija nuklearne prijetnje
Toni Radakin je podsjetio da je “prva nuklearna era” bila obilježena trkom u naoružavanju tokom Hladnog rata, dok je “druga nuklearna era” fokusirana na razoružanje i sprečavanje širenja nuklearnog oružja.
Sada smo, prema njegovim riječima, suočeni sa “trećom nuklearnom erom”, koju karakterišu širenje nuklearnih tehnologija i višestruke prijetnje bez adekvatnih mehanizama za kontrolu.
Rusija i SAD posjeduju 90% svjetskog nuklearnog arsenala
NATO, koji uključuje nuklearne sile poput SAD, Velike Britanije i Francuske, nastavlja da jača svoje odbrambene kapacitete.
Rusija, sa najvećim nuklearnim arsenalom na svijetu, zajedno sa SAD-om posjeduje oko 90% svjetskog nuklearnog oružja.
Generalni sekretar NATO, Mark Rute, izjavio je da Savez ozbiljno shvata nuklearne prijetnje iz Moskve, ali da ne želi da “nasjedne na rusko zveckanje oružjem”.
– Naša strategija odvraćanja je snažna, i spremni smo da se odbranimo od bilo kakve prijetnje – izjavio je Rute na konferenciji u Briselu.
Pored Rusije, NATO prati rastuće nuklearne kapacitete Kine, dok se vjeruje da Rusija pruža tehničku podršku Sjevernoj Koreji u razvoju njenog nuklearnog i balističkog arsenala.
Mala vjerovatnoća direktnog sukoba
Uprkos čestim prijetnjama iz Moskve, Toni Radakin procjenjuje da je mogućnost direktnog ruskog napada na Veliku Britaniju ili druge članice NATO-a mala.
– Moskva zna da bi odgovor NATO, bilo konvencionalan ili nuklearan, bio ogroman – naglasio je admiral.
– Odvraćanje funkcioniše, ali mora ostati snažno i prilagođeno rastućim prijetnjama iz Rusije i šire – zaključio je Radakin.
U trenutnom globalnom okruženju koje postaje sve nestabilnije, NATO-ova sposobnost odvraćanja i odbrane ostaje ključni stub sigurnosti, piše Index.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu