Hronika

Podaci iz prošle godine: Srbija podnijela 134 krivične prijave zbog KRIJUMČARENJA LJUDI

Srbija, čija policija je prošle godine podnijela 134 krivične prijave zbog krijumčarenja ljudi, nastaviće odgovorno da upravlja migrantskom krizom, rečeno je danas na sjednici Radne grupe Vlade Srbije za rješavanje problema mješovitih migracionih tokova.

Podaci iz prošle godine: Srbija podnijela 134 krivične prijave zbog KRIJUMČARENJA LJUDI
FOTO: UPRAVA CARINA / USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin rekao je da će problem iregularnih migracija još dugo postojati i da neće biti riješen dok ne bude postojalo jedinstveno rješenje EU.

Vulin je dodao da će Srbija nastaviti odgovorno da upravlja migrantskom krizom, čuvajući svoj način života i istovremeno poštujući prava migranata, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

On je istakao da će policija nastaviti da sprovodi akcije smještanja migranata u prihvatne centre, gdje im je obezbijeđena zdravstvena njega, adekvatan smještaj i ishrana.

– Zakoni su jednaki za sve i svi migranti koji borave u Srbiji, kao i naši građani, moraju da poštuju zakone i našu zemlju – rekao je Vulin.

On je upozorio i “da niko ne sme zakon da uzima u svoje ruke”, navodi se u saopštenju.

Vulin se osvrnuo i na izjave pojedinih opozicionih lidera o navodnom naseljavanju migranata u Srbiji, istakavši da je riječ “o apsolutnim lažima koje se koriste za političke obračune”.

– Nijedan migranat nije i neće biti naseljen u Srbiji – rekao je Vulin.

Načelnik Službe za strance Uprave granične policije Zorica Vulić rekla je da se Srbija uspješno bori sa krivičnim djelima nedozvoljen prelazak državne granice i krijumčarenje ljudi koje su posljedica iregularnih migracija.

Ona je navela da je policija prošle godine zbog tih krivičnih djela podnijela 134 krivične prijave protiv 179 osoba i dodala da su od tog broja prvostepeno osuđene 164 osobe.

Komesar za izbjeglice i migracije Srbije Vladimir Cucić istakao je da tokom vanrednog stanja nije zabilježen nijedan slučaj zaraze virusom koronom u prihvatnim centrima.

Cucić se osvrnuo i na antimigrantsko raspoloženje koje šire pojedine grupe i ukazao da se na društvenim mrežama u prosjeku dnevno objave minimum dvije lažne vijesti vezane za migrante, navodi se u saopštenju. U 19 prihvatnih centara u Srbiji smješteno je oko 4.500 migranata, dok broj onih koji su van njih nije poznat.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu