Politika

Podrška “ugroženim partnerima”: NATO stavio BiH pod svoj kišobran

Rezolucija Parlamentarne skupštine NATO kojom se članice te vojne alijanse pozivaju da “pojačaju podršku ugroženim partnerima”, među koje je svrstana i BiH, pokazuje da Zapad doživljava BiH kao svoju zonu uticaja i da neće dozvoliti bilo kakva miješanja sa strane.

Podrška “ugroženim partnerima”: NATO stavio BiH pod svoj kišobran
FOTO: CHEMA MOYA/EPA

Ovo za Srpskainfo kaže vojnopolitički analitičar Aleksandar Radić, komentarišući nedavno zasjedanje Parlamentarne skupštine NATO u Madridu, kao i zaključke koji su usvojeni, a tiču se Zapadnog Balkana.

FOTO: N1
FOTO: N1
Aleksandar Radić

Naime, u rezoluciji koja je usvojena na skupštini NATO u glavnom gradu Španije, a koja nosi naziv: “Pogodni za svrhu u novoj strateškoj eri”, između ostalog, BiH se navodi kao zemlja koja potencijalno nosi velike bezbjednosne rizike, zajedno sa Gruzijom i Moldavijom.

– Parlamentarna skupština NATO potvrdila je postojanu podršku nacionalnom suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine, Gruzije i Moldavije. Pozivamo vlade i parlamente članica Alijanse da pojačaju podršku ranjivim partnerima, BiH, Gruziji i Moldaviji, kako bi im se pomoglo da izgrade svoj integritet i otpornost, razviju kapacitete i zadrže političku nezavisnost, te da se nastavi podrška evroatlantskoj integraciji BiH i Gruzije – navodi se u tekstu usvojene rezolucije.

U istom dokumentu, takođe, NATO poziva i na “nepokolebljivu podršku politici otvorenih vrata Alijanse i evroatlantskoj integraciji BiH, Ukrajine i Gruzije”.

Pročitajte još

Prema riječima Aleksandra Radića, iz zaključaka koji su usvojeni na Parlamentarnoj skupštini NATO može se jasno vidjeti da mišljenje zapadne vojne alijanse glasi da su najozbiljnija potencijalna krizna područja, u kontekstu rata u Ukrajini, Zapadni Balkan i Kavkaz.

– Da budemo još precizniji, NATO smatra da je na Balkanu najozbiljnije krizno žarište BiH. U rezoluciji se ne pominje ni Kosovo i Metohija niti neka druga balkanska zemlja, već samo BiH, kao i zemlje na Kavkazu. Jasno je da NATO smatra da su to zemlje koje imaju ozbiljne probleme u funkcionisanju i koje su, same po sebi, već suočene s elementima kriznog funkcionisanja – kaže Radić.

On procjenjuje da NATO već ima plan šta da radi u slučaju izbijanja nekih incidentnih situacija u BiH, te da je najvjerovatniji odgovor, prema njegovim riječima, pojačavanje vojnog prisustva.

– Vjerovatno je da su oni već odradili procjene rizika, a da je tako pokazano je slanjem pojačanja za misiju Eufora u BiH, što opet pokazuje da NATO doživljava BiH kao zemlju koja se nalazi pod njegovim kišobranom – ističe Radić.

Cvijanović: Nema konsenzusa

Novoizabrani srpski član Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović, nedavno je izjavila da po pitanju bilo kakvog približavanja BiH NATO mora postojati konsenzus u Predsjedništvu, a toga, prema njenim riječima, u ovom trenutku nema.

– Što se Republike Srpske tiče, mi kažemo da saradnja sa NATO nije problem, ali opredijeljenosti za članstvo nema. Vidim da nema te opredijeljenosti ni u okviru NATO. Ni njima nisu potrebni sistemi koji sami sa sobom ne mogu izaći na kraj – poručila je Cvijanovićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu