Politika

Podrškom Vučiću prose njegovu NAKLONOST u oktobru: Ni vlast, ni opozicija u Srpskoj ne žele promjene u Srbiji

Za opoziciju u Srpskoj, režim Milorada Dodika je najgori na svijetu, a režim Aleksandra Vučića u Srbiji jedan od najboljih. Toliko dobar da žele da potraje, bez obzira što su kolege iz tamošnje opozicije bojkotovale prošle izbore.

Aleksandar Vučić sa stranačkim liderima iz Republike Srpske
FOTO: SRNA

Milorad Dodik i Aleksandar Vučić se međusobno podržavaju, opozicionari u Srpskoj i Dodik su, logično, rivali, a svi zajedno su dobri s Vučićem. Ili bar žele da budu.

Tako totalno uprošćeno izgleda odnos partija i političara iz Srpske prema predsjedniku Srbije, u susret novim predsjedničkim izborima.

U saopštenjima i izjavama naših političara, Vučić je odavno (i sa ove strane Drine) poistovjećen sa Srbijom, pa po toj matrici, ko otvoreno ne podržava Vučića ne podržava ni maticu, a to može da ga košta na izborima u Srpskoj i BiH u oktobru 2022.

U skladu s tim, nema značajnije stranke u vlasti ni u opoziciji u RS koja nije stala na stranu liste okupljene oko Vučića: US, NPS, SDS, PDP, SNSD, DNS, SPS, SP… U kolo su se uhvatile i manje stranke poput „Pokreta za Bijeljinu“, koji je u tom gradu istakao bilbord na kome piše „Pomažu nas braća, da Srpska bude jača“, uz nabrojane objekte u koje je Srbija ulagala i uz obaveznu zahvalnost Vučiću.

građani prolaze pored plakata na kojem je Aleksandar Vučić
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Kada otvorite službeni sajt opštine Sokolac, prvo će vam „iskočiti“ slogan „Mir, stabilnost, Vučić“ i slika aktuelnog predsjednika Srbije, pa tek onda sve ostale informacije bitne za život građana. Kako i dolikuje, načelnik opštine, Milovan Bjelica iz SDS, napisao mu je otvoreno pismo podrške u kome, između ostalog, kaže: „Svaka buna, ustanak i rat, nama je zajednički“.

– Željeli bismo da vidimo predsjednika Vučića i SNS ponovo na vlasti u Srbiji. Jedan broj građana iz Republike Srpske, koji su članovi SDS, iskoristiće pravo glasa u Srbiji i mi ih pozivamo da svoj glas daju SNS – rekao je predsjednik SDS, Mirko Šarović, iznoseći stav stranačkog Predsjedništva.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Jaka Srbija sa sobom nosi sigurnost Srpskoj, a postojana Srbija, koja je spremna pružiti ruku saradnje i voditi mudru međunarodnu politiku, nosi stabilnost i cijelog regiona. Srbija koja jača, gradi se i razvija je Srbija kakvoj svjedočimo prethodnih godina; zato pružamo punu podršku politici predsjednika Aleksandra Vučića i SNS – saopštio je predsjednik PDP, Branislav Borenović.

Lider US, Nenad Stevandić, skoknuo je do štandova SNS u Beogradu i još jednom podržao Vučića, sa čijom strankom inače ima i sporazum o saradnji. Predsjednik DNS, Nenad Nešić, saopštio je da je glas za Vučića „podrška razvoju i slobodi cijelog srpskog naroda“.

Naravno, predsjednik Srbije dobio je podršku i od lidera SNSD, Milorada Dodika, koji ga u pismu oslovljava sa “poštovani predsjedniče, dragi Aleksandre”.

– Imao sam priliku da te upoznam i da vidim da je tvoja posvećenost i ljubav za Srbiju i njen razvoj ogromna. Zato je moja podrška tebi za izbore koji će biti održani u nedjelju potpuno neupitna, a uvjeren sam da isto tako misle i građani Srbije. Tvoj prijatelj, Milorad Dodik – napisao je.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Ali, ta vrsta miješanja u izbore u Srbiji imala je i neslavnih stranica. Još se pamti Dodikova podrška tadašnjem kandidatu za predsjednika Srbije, Borisu Tadiću, na čijem je završnom skupu govorio 2012. Tadić je ipak izgubio od Tomislava Nikolića i bio je to početak uspona SNS i Aleksandra Vučića u Srbiji.

Dodik se, kao predsjednik Republike Srpske, „popravio“ dvije godine kasnije izjavom da „ničim ne može biti ugrožena neprikosnovena pobjeda Aleksandra Vučića i SNS na predstojećim izborima u Srbiji“. Kako tada, tako i danas.

Pročitajte još

Profesor na FPN Banjaluka, Vlade Simović, smatra da razloge za ovoliku podršku Vučiću iz Srpske treba tražiti u onome što je Srbija postala za vrijeme Vučićeve vlasti.

– Srbija je bitan regionalni faktor. U posljednjih nekoliko godina je izrasla u jednu od najozbiljnijih zemalja u Jugoistočnoj Evropi i kao takva je u mnogome spona između različitih geopolitičkih interesa, ali i između različitih političkih procesa unutar regiona. Dobrim dijelom je takav status ostvarila zahvaljujući politici koju je provodio Aleksandar Vučić. Srbija je u vrijeme njegove vlasti izrasla, prije svega u političkom, a onda u ekonomskom i vojnom smislu, u jednu od najrelevantnijih zemalja u regionu. Kada imate zemlju koja je lider po mnogo čemu u regionu i njenog lidera, koji će po svemu sudeći dobiti izbore, onda je prirodno da se svi akteri u Srpskoj, koja u mnogome zavisi od Srbije, usmjeravaju ka Vučiću, želeći da ga što više podrže. Ne bi li oni u narednim izborima i procesima dobili njegovu podršku s druge strane – kaže Simović za Srpskainfo.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Vlade Simović

Drugi razlog, dodaje Simović, jeste visok rejting koji Vučić ima u Republici Srpskoj.

– To će se vjerovatno obistiniti na izborima, gdje će izrazito veliki procenat građana u RS s pravom glasa u Srbiji glasati upravo za Vučića. To znači da je podrška njemu nešto što je od interesa birača u RS. Odnosno, jako je bitno biračima iz RS da se opredijele prema onima koji će Vučiću dati podršku. To je ključni razlog zašto se svi bore da daju podršku njemu, da se bore za njegovu blagonaklonost – kaže Simović.

Stručnjak za politički marketing, Aleksandar Zobenica, smatra da opozicija u RS svoje nejedinstvo, nedostatak jasnog političkog programa i veoma loš pristup građanima pokušava nadomjestiti vapajem za podrškom predsjednika Srbije.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– U opozicionim redovima vlada opšti stav, ako ih podrži Aleksandar Vučić, da su veći dio posla završili oko dolaska na vlast u RS. Činjenice su malo drugačije. Saradnja Srbije i Srpske jeste na najvišem nivou, ali to je saradnja institucija i ona će postojati ko god sjedio u tim institucijama. Isto tako, imamo ozbiljno razmimoilaženje između stavova koji se zastupaju u RS i stavova koji se podržavaju u Srbiji, što opet govori o činjenici da su lideri stranaka ubijeđeni da im Vučićeva podrška donosi podršku građana u RS – ističe Zobenica.

Kada je riječ o vladajućem bloku stranaka u RS, primjećuje da su socijalisti Srbije prošli krug stranaka sa kojima sarađuju u Srpskoj, prvi put poslije više od 20 godina.

– Pri odluci građana Republike Srpske za koga će glasati na oktobarskim izborima, neće biti presudno to koga su određeni politički subjekti iz Srbije podržali – zaključuje Zobenica.

Jedan ili više igrača?

Kada je riječ o uzvratnoj podršci Vučića nekom u RS, ona nikada nije bila otvorena. Nezvanično, okrenuta je ka vladajućoj partiji, mada je mnogo onih koji tvrde da „Vučić igra na više igrača” u Banjaluci.

To pitanje je posljednji put aktuelizovano 2018, kada je Mladen Ivanić rekao da Srbija ne treba da se miješa u izbore u RS, kao i da partije iz Srpske ne treba da se miješaju u izbore u Srbiji. Vučić je tada demantovao uplitanje preko granice, ali je rekao da nije čuo „Ivanića da je to govorio onima koji su se miješali nekada ranije u izbore u RS“.

Vlade Simović naglašava da Srbija i Vučić nikad sebi neće dozvoliti neku vrstu ekscesa, u smislu da konkretno podrži bilo koga na izborima u Srpskoj.

– Srbija je jako ozbiljna zemlja, svjesna svoje uloge u regionu, svjesna geopolitičkih procesa, svjesna je šta ona predstavlja u smislu očuvanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i koji su njeni dometi. Srbija će uvijek voditi politiku koja je poprilično obazriva na ovom prostoru – zaključuje Simović.

Skoro identičnog mišljenja je i Zobenica.

– Vučić je pragmatičan i iskusan političar i siguran sam da on, zauzvrat, neće nikog otvoreno podržati od političkih aktera u RS – kaže on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu