Hronika

Poginulo 14 pješaka za godinu dana: Da li se osjećate bezbjedno u saobraćaju

U saobraćajnim nezgodama u Republici Srpskoj prošle godine poginulo je 14 pješaka, među kojima jedno dijete, dok su 72 pješaka teško povrijeđena.

pješak hoda ulicom
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Upozorili su na ove podatke iz Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, koja sa drugim nadležnim institucijama trenutno provodi kampanju “Budi vidljiv, ne budi figura”.

Cilj akcije je ukazati na vidljivost pješaka i na opasnosti kojima su izloženi, naročito u noćnim uslovima.

– Jedan stradali pešak prošle godine bio je mlađi od 14 godina, četiri osobe su imale između 30 i  60 godina, a ostali preko 60. U velikoj mjeri do nezgoda dolazi zbog propusta pješaka – pojasnio je zamjenik direktora Agencije Milija Radović.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Dodaje da je važno zato pješacima ukazati na značaj pravilnog prelaska ulice, upotrebe svjetloodbojnih prsluka za osvjetljavanje, a vozačima na potrebu opreznijeg kretanja, kako bi se smanjio broj nastradalih u udesima.

Iz Agencije pozivaju građane i da popune anketu na njihovom sajtu o infrastrukturi u svojoj opštini, odgovore da li se osjećaju bezbjedno kao pješaci, kuda se najčešće kreću, da li su upoznati sa saobraćajnim propisima, ali i iznesu prijedloge kako da se unaprijedi bezbjednost u njihovim lokalnim zajednicama.

Pročitajte još

Namjera je da se na osnovu stavova i mišljenja građana utvrde mjere kojima bi se na najefikasniji i najekonomičniji način pješaci u saobraćaju učinili sigurnijim i smanjilo njihovo stradanje.

Radović napominje da trebamo težiti trendu koji se primjenjuje na Zapadu, a to je transformacija gradova po mjeri građana i pješaka, a ne vozila. 

– U centru je sada pješak, treba da stvaramo što bolje uslove u gradovima za pješačenje, vožnju bicikla, javni prevoz, sve ono što manje zagađuje okolinu – pojašnjava on za Srpskainfo.

Radović još jednom podsjeća na veliku opasnost u saobraćaju koju može da prouzrokuje korišćenje mobilnih telefona. Po zakonu je kažnjivo kretati se i prelaziti ulicu dok koristite mobilni telefon ili imate slušalice u ušima, a novčana kazna iznosi 40 maraka.

Banjalučka policija je protekle sedmice za manje od jednog dana sankcionisala čak 67 pješaka i 39 vozača u akciji s akcentom na “odnos vozač – pješak” i nepropisno kretanje pješaka.

Preporuke

Iz Auto-moto saveza RS ranije su rekli da se većina saobraćajnih nezgoda u kojima stradaju pješaci dogodila u noćnim uslovima odvijanja saobraćaja, van naseljenih mjesta, na otvorenom i neosvijetljenom dijelu puta. Podsjećaju i da se na dionicama na kojima nema trotoara i pješačkih staza, pješacima preporučuje kretanje zemljanim ili travnatim površinama pored kolovoza ili da se kreću lijevom ivicom kolovoza u smjeru kretanja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu