Svijet

POGINULO NAJMANJE 25 OSOBA Los Anđelesu danas prijeti veća katastrofa, na snazi crveno upozorenje

Najmanje 25 osoba poginulo je u požarima koji su izbili u Los Anđelesu, objavio je jutros CBS njuz.

požar u Los Anđelesu
FOTO: CAROLINE BREHMAN/EPA

U požarima je uništeno više od 12.000 objekata i spaljeno više od 155 kvadratnih kilometara.

Najveći požari, Palisejds i Iton, i dalje nisu pod kontrolom u južnoj Kaliforniji, saopštili su zvaničnici.

Meteorolozi su saopštili da je na snazi crveno upozorenje zbog “posebno opasne situacije” zbog pojačanih vjetrova koji mogu značajno da pogoršaju stanje.

Prema njihovim riječima, danas se očekuju najjači vjetrovi i da će udari vetra u nekim dijelovima dostići brzinu od 180 kilometara na čas, što može da izazove nove požare, proširi postojeće i obori stabla i električne vodove.

Zvaničnici upozoravaju da bi situacija mogla da postane još ozbiljnija u narednim danima.

Prema podacima zvaničnika, oko 88.000 ljudi u okrugu Los Anđelesu trenutno je pod naređenjem za evakuaciju.

Pročitajte još

U zonama zahvaćenim požarima Palisejds i Iton, na snazi je policijski čas, i to od 18.00 do 6.00 ujutru.

Iako uzrok požara Palisejds još nije utvrđen, istražitelji su usredsređeni na popularnu planinarsku stazu u Los Anđelesu, gde je šest dana pre početka tog požara izbio drugi požar, poznat kao “Lahman Fajr”.

Sumnjiv uzrok razornog požara

Analiza satelitskih snimaka ukazuje na to da je požar Palisejds započeo u blizini mjesta gdje je izbio Lahman Fajr, 1. januara.

Palisejds požar izbio je 7. januara i brzo se proširio pod uticajem snažnih vjetrova Santa Ana, uništivši više od 23.000 hektara i usmrtivši najmanje osam osoba.

Pored požara Palisejds, požar Iton, koji je počeo istog dana u sjevernom dijelu Pasadene, uništio je oko 7.000 objekata i zahvatio više od 14.000 hektara, a pod kontrolom je 35 odsto.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu