Obraćamo se svim pomjesnim pravoslavnim crkvama da podrže kanonsku crkvu u Crnoj Gori. Opasnost koja se nadvila nad njom niko od nas ne treba da shvati kao daleku ili tuđu. Ono što danas pokušavaju da nametnu vjernicima u Crnoj Gori sutra može snaći svaku crkvu – ističe se u poslanici ruskog patrijarha Kirila i Sinoda objavljenoj na sajtu Moskovske patrijaršije.
Arhijereji RPC su Zakon o slobodi vjeroispovijesti, koji je usvojen u Crnoj Gori, ocijenili kao “čin podrške raskola slabljenjem kanonske Crkve i pokušaj da se ona stavi u ponižavajuću i opasnu zavisnost od države”, što je, kako su naveli, nepravedno tim više jer je Crna Gora sekularna država, prenosi Sputnjik.
– Samovoljno i ilegalno upadajući u oblast kanonskog prava vlasti zemlje negiraju očigledan i lako dokaziv kontinuitet kanonske Crkve, insistirajući na njenoj preregistraciji, čime se Crkva stvlja van pravnog okvira i postavlja pod udar agresivnog nacionalizma – navedeno je u poslanici.
Sinod RPC je apelovao da svjetska zajednica spriječi kršenje prava vjerskih zajednica u Crnoj Gori, ukazavši da je “Evropska komisija za demokratiju putem prava ranije postavile ozbiljne primjedbe na novi zakon o vjerskim slobodama”.
– Očigledno je da se ovim zakonodavnim aktom ignoriše volja značajnog dela stanovništva u zemlji – ocijenio je Sinod RPC i konstatovao da je državno rukovodstvo Crne Gore zapravo grubo prekršilo princip odvajanja vjerskih zajednica od države, formalno utvrđen članom 14 Ustava te zemlje i da se otvoreno upustilo u stvaranje ‘nove crkve’ koja bi služila njihovim političkim interesima’.
Sinod RPC je pozvao vlasti u Podgorici da “revidiraju politiku koju vode, da se saberu i umjesto mitskih “velikosrpskih šovinista” u pravoslavnim vjernicima vide svoje djedove, očeve i majke, braću, sestre i djecu.
Skupština Crne Gore glasova poslanika vladajuće koalicije usvojila je Zakon o slobodi vjeroispovesti i vjerovanja i pravnom položaju vjerskih zajednica, koji prema bojazni SPC vodi ka oduzimanju srpske crkvene imovine i njenoj predaji u pravoslavnom svijetu nepriznatoj “crnogorskoj ‘autokefalnoj’ crkvi”.
Usvajanje Zakona naišlo je na ogorčen otpor kod vjernika Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i proteste koji se ne smiruju.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu