Digitalna Srpska

POLAZNICI VJERUJU DA ĆE NAĆI POSAO Prva IT prekvalifikacija u završnici teoretske obuke

Zadovoljna sam programom IT prekvalifikacije i zaista se nadam da ću na tržištu naći zaposlenje po završetku obuke, kaže za Srpskainfo Slađana Topić Jovanović, jedna od stotinu polaznika ovog programa.

POLAZNICI VJERUJU DA ĆE NAĆI POSAO Prva IT prekvalifikacija u završnici teoretske obuke
FOTO: SRPSKAINFO/RAS SRBIJA

Koliko joj je stalo do uspjeha u ovoj obuci pokazuje i to da je samo petnaestak dana nakon što je rodila bebu nastavila da pohađa časove u Inovacionom centru Banjaluka.

Završila sam Pravni fakultet, malo sam radila u struci. Međutim, oblast informacionih tehnologija me privlači i vjerujem da ću poslije obuke početi da radim u nekoj od kompanija. Samo ih, koliko mi je poznato, na području Banjaluke ima oko 120 koje se bave informacionim tehnologijama – objašnjava Slađana.

Navodi da je u ovom programu prekvalifikacije izuzetno dobro to što odmah poslije teoretske nastave mogu da vide kako se znanje primjenjuje u praksi.

Drago Gverić, direktor Inovacionog centra Banjaluka, kaže da su polaznici trenutno u 14. sedmici od ukupno planiranih 18 sedmica teoretkog dijela obuke u okviru prve IT prekvalifikacije u organizaciji Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS, Inovacionog centra Banjaluka i Zavoda za zapošljavanje RS.

Riječ je o pilot programu za koji je Vlada Republike Srpske izdvojila 300.000 KM i Zavod za zapošljavanje 200.000 KM. Uslov je bio da su polaznici visokoobrazovani i sa evidencije sa Zavoda za zapošljavanje, odnosno nezaposleni.

-Program je podijeljen na dva glavna bloka. Prvi je teoretski koji je prilagođen potrebama 100 izabranih polaznika i njihovom predznanju, odnosno nedostatku znanja iz tehničkih nauka i vještina vezanih za IT. Zato je program koncipiran u teoretskom dijelu da ide u 240 plus 12 časova, ukupno 252 časa. Tih 240 časova rade teoretske obuke iz šest oblasti koje su određene kao prioriteti u 30 anketiranih IT kompanija u Banjaluci u okviru Pilot projekta – napominje Gverić.

Kada završe 240 časova teoretske obuke, slijedi 12 časova obuke iz „soft kils“, odnosno obuka „mekih vještina“ kako bi polaznici naučili osnove projekt menadžmenta, odnosno kako se dobijeni zadatak implementira u timskom radu.

Foto: Privatna arhiva/RAS Srbija
Foto: Privatna arhiva/RAS Srbija

–Suština je u tome da steknu uvid kako pojedinac treba da funkcioniše unutar tima da bi uspješno riješio svoj dio projektnog zadatka da bi na kraju došli do zajedničkog rješenja  i svom poslodavcu isporučio rješenje koje on dalje komercijalno eksploatiše na tržištu – objašnjava Gverić.

Što se tiče samih obuka koje su identifikovane kao prioriteti u 30 IT kompanija, to su: WEBF – Razvoj web aplikacija – klijentska strana;  WEBB – Razvoj web aplikacija – serverska strana, QA -Quality Assurance ; LINUX i mrežni servisi i usluge; JAVA 1 Razvoj mobilnih aplikacija i JAVA 2 Razvoj klijent-server, distribuiranih aplikacija i web servisa.

Po propozicijama projekta, starosna struktura polaznika je od 24 do 40 godina, a većina njih na obuci je od 24 do 32 godine. Takođe, polaznici su iz cijele Republike Srpske, a onima koji su iz mjesta udaljenih više od 60 kilometara od Banjaluke, obezbijeđen je smještaj u Studentskom domu Banjaluka. Oni koji nemaju računar, obezbijeđen je prostor u Inovacionom centru da mogu da urade domaće zadatke koje dobijaju od svojih profesora.

-Dakle, ovih šest grupa uspješno savladavaju metodologiju i zaista imamo pozitivna iskustva. Polaznici su sve više u poziciji da stečeno znanje mogu da primjene kroz praktičan rad i vježbe koje dobijaju od svojih predavača – navodi Gverić.

On dodaje da će polaznici nakon teoretske obuke preći u praktični dio od 160 sati ili jedan radni mjesec gdje će ići na praksu u IT kompanije koje su partneri u projektu. Osim toga, predviđeno je da večeras bude održano prvo druženje praktikanata i predstavnika kompanija koje su anketirane.

–Prije nego što dođu u firmu, želimo da polaznici imaju bar dva susreta s predstavnicima kompanija, da se upoznaju, da se stvori prisniji pristup –ističe Gverić.

Nastava

Nastavu iz teoretskog dijela obuke polaznicima predaju profesori sa Elektrotehničkog fakulteta Banjaluka. Kursevi su intenzivni, a nastava traje ponedjeljkom, srijedom i petkom. Utorak i četvrtak su dani za vježbe kod kuće i odrađivanje zadataka.

Profesori su uvjereni u uspjeh polaznika, pre svega jer je riječ o ljudima koji su već dokazali da znaju i da hoće da uče.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu